کد خبر 257422
۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۱

«حیات» گزارش می‌دهد؛

عملیات پیروز «نصر ۳»؛ انهدام توان رزمی دشمن در جنوب دهلران

عملیات پیروز «نصر ۳»؛ انهدام توان رزمی دشمن در جنوب دهلران

در امتداد عملیات نصر ۲، این عملیات محدود و نفوذی هم موفق شد تا توان رزمی و سازماندهی دشمن در جبهه جنوب دهلران- محور «زبیدات» را منهدم کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی حیات، بیست و هفتم خردادماه سال ۱۳۶۶ روز عملیات نصر ۳ در منطقه عملیاتی «زبیدات» واقع در جنوب محور دهلران- شمال «فکه» است. عملیاتی که در ادامه عملیات نصر ۲ تلفات سنگینی به قوای دشمن وارد آورد و منطقه ای مهم را از لوث وجود صدامیان پاکسازی کرد.

هدف عملیات و موقعیت منطقه عملیاتی

این عملیات با شرکت واحدهای گشتی رزمی لشکر ۲۱ حمزه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و با همکاری نیروهای ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران در منطقه «نهر عنبر» در بخش مرزی «زبیدات» در شمال «فکه» اجرا شد. هدف از این عملیات بر هم زدن سازمان رزم و انهدام نیروهای دشمن و تصرف تعدادی از ارتفاعات منطقه بود.

نحوه اجرای عملیات

به‌منظور انهدام نیروهای دشمن و تلافی گلوله‌ باران شهرهای مسکونی مرزی ایران، عملیات «نصر ۳» ساعت ۲۳:۴۵ روز ۲۷ خرداد ۱۳۶۶ در منطقه شمال زبیدات با رمز «یا علی‌ بن‌ ابیطالب (ع)» با هدف انهدام نیروهای دشمن در منطقه زبیدات در غرب دزفول و حد فاصل شهرهای «عین‌خوش» و «چنانه» آغاز شد.

نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ در این روز از محور مذکور به‌ درون‌ خاک‌ عراق‌ پیشروی‌ کرده‌ و ضمن‌ منهدم‌ کردن ‌۲۰ دستگاه‌ تانک‌ و نفربر زرهی، چندین‌ انبار مهمات‌ و شماری‌ خودرو نظامی‌ دشمن، به ‌۷ گردان‌ رزمی‌ ارتش‌ عراق‌ آسیب‌ رساندند و با کشته‌ و زخمی‌ و اسیر کردن ‌۱۰۶۰ تن‌ از نیروهای‌ بعثی‌ و غنیمت‌ گرفتن‌ ده‌ها عراده‌ توپ‌ و ادوات‌ جنگی‌ و شماری‌ خودرو و ده‌ها قبضه‌ سلاح‌ سبک‌ از دشمن، به‌ خاک‌ ایران‌ و خطوط‌ جبهه‌ خودی‌ بازگشتند.

عملیات پیروز «نصر ۳»؛ انهدام توان رزمی دشمن در جنوب دهلران

پایگاه هوانیروز پشتیبانی عمومی اصفهان به منظور حسن اجرای مأموریت، ابتدا خلبانان بالگرد شکاری کبرا و بالگردهای ترابری ۲۱۴ و شنوک خود را با منطقه عملیات آشنا کرد و افسران رابط را به منظور ایجاد هماهنگی هرچه بیشتر به قرارگاه لشگر ۲۱ و قرارگاه تیپ‌های تک‌ور و اورژانس‌های تخلیه مجروح اعزام کرد.

بالگردهای شکاری کبرا با انجام ۷ ساعت و ۳۰ دقیقه پرواز در قالب ۱۴ سورتی مأموریت‌ های واگذاری را در ارتباط با پشتیبانی آتش به نحو احسن اجرا کردند و بالگرد های ترابری نیمه‌ سنگین ۲۱۴ با انجام ۲۴ ساعت پرواز در قالب ۴۳ سورتی توانستند، ۹۳ رزمنده مجروح را از اورژانس‌ های تاکتیکی به بیمارستان‌ های محلی از جمله دزفول و اهواز تخلیه کنند.

بالگردهای ترابری سنگین شنوک با انجام ۱۹ ساعت و ۴۰ دقیقه پرواز در قالب ۱۲ سورتی توانستند ۱۶۴ رزمنده مجروح را تخلیه کنند و یک هزار ۷۵۰ کیلوگرم تدارکات جابه‌جا کنند.

نتایج عملیات

تصرف ارتفاعات ۱۳۲، ۱۶۰، ۱۴۲و ۱۴۰، انهدام ۳۰ دستگاه تانک و نفربر دشمن، انهدام مقادیری مهمات و ادوات خودرویی دشمن، انهدام گردان‌های «۱ ،۲ و ۳» از «تیپ ۹۵ از لشکر ۱۴» عراق و متلاشی شدن «گردان ۱» از «تیپ ۷۰۳ از لشکر ۲۰» افزون بر به‌جا گذاشتن بیش از ۱۰۰۰ کشته و زخمی از دشمن، از دستاوردهای این عملیات محسوب می‌شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha