کد خبر 257191
۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۹

رئیس فرهنگستان علوم مطرح کرد؛

ضرورت ایجاد مرجعیت علمی در کشور

ضرورت ایجاد مرجعیت علمی در کشور

رئیس فرهنگستان علوم از ضرورت ایجاد مرجعیت علمی در کشور خبر داد و گفت: باید تلاش مضاعفی کنیم تا دانش آموزان به علوم پایه علاقه‌مند شوند.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، محمدرضا مخبردزفولی رئیس فرهنگستان علوم  با تأکید بر اینکه باید ادراک درست از علوم پایه منتقل شود، اظهار کرد: این ادراک درست باید به دیگرانی که ممکن است اشراف درست نداشته باشند، منتقل شود.

وی ادامه داد: هنوز ممکن است برخی فکر کنند خرج کردن برای علوم پایه هزینه است در حالی که بودجه برای علوم پایه هزینه نیست، علوم پایه اثر زیادی در ساخت بنیادهای کشور و فناوری‌های آینده دارد. یکی از کارکردهای شاخه‌ها و گروه‌های فرهنگستان علوم این است که درباره این موضوع تمرکز داشته باشند زیرا به مواجهه اقناعی نیاز داریم. بنابراین باید کار تبیینی عالمانه نسبت به جایگاه هر یک از علوم پایه صورت گیرد. گاهی در دفاع از جریان علمی، با گره‌هایی مواجه می‌شویم که نشان می‌دهد این تبیین به اندازه کافی اتفاق نیفتاده است.

رئیس فرهنگستان علوم  بیان کرد: امروز اگر فناوری در مهندسی و رفاه اجتماعی شکل می‌گیرد، یک بخش آن به خاطر تلاش‌ها دهه‌های قبل در علوم پایه است، برخی از کشورها سرمایه گذاری در علوم پایه را در مقایسه با علوم کاربردی به صورت جهشی افزایش داده‌اند. چون می‌دانند پایه آینده مبتنی بر آن دانش‌هاست. چه کسی باید این تبیین و قانع‌سازی را انجام دهد؟ باورپذیری در مخاطبان را باید ایجاد کنیم، متاسفانه در این زمینه به میزان کافی وقت نگذاشتیم، در صورتی که نیاز به روشنگری و کار عالمانه است.

مخبردزفولی همچنین گفت: باید تلاش مضاعفی کنیم تا دانش آموزان به علوم پایه علاقه‌مند شوند. حتی در ارزیابی معمولی ترجیح می‌دهند رشته‌های کاربردی را انتخاب کنند. گروه‌های علمی باید در این زمینه کار کنند. کتابچه‌ها تبیینی در جریان دانش آموزی و دانشجویی و مخاطبان عام در کشور منتشر و گسترده شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha