کد خبر 256589
۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۱

برزیل آماده همکاری برای حمایت از مردم فلسطین است

برزیل آماده همکاری برای حمایت از مردم فلسطین است

وزیر خارجه برزیل در دیدار علی باقری در مورد رویکرد این کشور در دفاع از مردم غزه، به حمایت از ابتکار آفریقای جنوبی در دیوان بین‌المللی دادگستری اشاره کرد و آمادگی این کشور برای همکاری در عرصه‌های بین‌المللی برای حمایت از مردم فلسطین اعلام کرد.

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با «مائورو وییرا» وزیر امور خارجه برزیل در حاشیه نشست وزیران امور خارجه بریکس در شهر «نیژنی نووگورود» روسیه دیدار و رایزنی کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه در ابتدای این دیدار اظهار کرد: مایلم مراتب قدردانی خود را از ابراز همدردی و ابراز محبت دولت و مردم برزیل با دولت و ملت ایران در پی شهادت رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ابراز کنم.

باقری تاکید کرد: این اتفاق و شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه خسارت بزرگی برای دولت و ملت ایران است، اما واقعیت آن است که همواره از بطن این چالش‌ها برای ملت ما فرصت های بزرگی خلق شده و مردم با اعتماد به خدا و تکیه بر انسجام ملی فرصت های زیادی برای کشور خلق کرده اند.

سرپرست وزارت امور خارجه با تجلیل از سطح روابط دوستانه دو کشور اظهار کرد: روابط با برزیل را روابطی بسیار ریشه دار می دانیم که فراتر از مناسبات اقتصادی و تجاری است.

باقری خاطر نشان کرد: دو کشور بزرگ و مهم ایران و برزیل به دنبال هدف و آرمان بزرگ یعنی ساختن جهانی که عدالت زیرساخت و مبنای آن باشد و در آن جهان مردم دنیا از آرامش و رفاه و پیشرفت متناسب برخوردار باشند و جهانی که در آن خبری از تروریسم، تحریم و جنگ نباشد، هستند.

باقری افزود: غربی‌ها سازوکارهای بین‌المللی مانند سازمان ملل و شورای امنیت را که با هدف بسط ثبات و امنیت در جهان ایجاد شد، به ابزاری برای تامین منافع نامشروع خود تبدیل کردند و لذا امروز با وجود این سازوکارها بیش از هشت ماه است که مردم غزه در بدترین شرایط قرار دارند و یکجانبه گرایان از جنایتکاران و اشغال گران حمایت می کنند.

وی افزود: یکجانبه گرایی که فقط به دنبال منافع خود است و اگر منافع نامشروعش اقتضاء کند، از جنگ و تروریسم و تحریم برای تامین آن استفاده می کند.

سرپرست دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین بر عزم و اراده جدی ایران برای تقویت روابط بین دو کشور در عرصه‌های مختلف تاکید و تصریح کرد: در این‌ مسیر ایران و برزیل شریک پایدار برای یکدیگر خواهند بود.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، وزیر خارجه برزیل نیز در این دیدار مراتب تسلیت مجدد دولت و مردم کشورش را به مناسبت ضایعه تاسف بار فقدان رئیس جمهور و وزیر خارجه شهید ابراز داشت.

وی همچنین با اشاره به اهتمام ویژه رئیس جمهور کشورش به توسعه و گسترش روابط خوب تهران و برازیلیا، ‌ بر استمرار هماهنگی بیشتر در عرصه ها و سازوکارهای منطقه ای و بین المللی از جمله بریکس بعنوان ظرفیت خوبی در راستای تحقق اهداف مشترک تاکید کرد.

وزیر خارجه برزیل همچنین در مورد رویکرد این کشور در دفاع از مردم غزه، به حمایت از ابتکار آفریقای جنوبی در دیوان بین‌المللی دادگستری اشاره کرد و آمادگی این کشور برای همکاری در عرصه های بین‌المللی برای حمایت از مردم فلسطین اعلام کرد.

وی تاکید کرد: ما کشتار مردم عادی و زنان و کودکان را غیرقابل قبول می دانیم و بر برقراری آتش‌بس و آزادی زندانیان و تامین مایحتاج مردم فلسطین تاکید داریم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha