کد خبر 255150
۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۰

شورای امنیت، ماموریت هیات سازمان ملل در عراق را تمدید کرد

شورای امنیت، ماموریت هیات سازمان ملل در عراق را تمدید کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل برای عراق (یونامی) را در عراق تمدید کرد.

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ شورای امنیت به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که مأموریت هیات مساعدت سازمان ملل برای عراق (یونامی) را برای یک دوره ۱۹ ماهه تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۵ تمدید می‌کند.

همه ۱۵ عضو دائم و غیر دائم شورای امنیت به این قطعنامه رای مثبت دادند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل به رغم آنکه دولت عراق ۲۳ اردیبهشت ماه جاری با طرح درخواستی خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل برای عراق (یونامی) در این کشور شد، خواهان تمدید ماموریت این نهاد بین المللی در عراق شد .

گرینفیلد که عضو کابینه جو بایدن نیز است، پیش از این گفته بود: واضح است که سازمان ملل باید در تلاش برای حل این مسائل باقیمانده مشارکت داشته باشد. ما حمایت بیشتر یونامی از اداره انتخابات عراق را پیش از انتخابات پارلمانی آتی در اقلیم کردستان عراق، تشویق می کنیم.

این دیپلمات ارشد آمریکا در سازمان ملل تصریح کرد: بررسی استراتژیک مستقل توصیه کرد که تشکیل دولت پس از انتخابات پارلمانی به عنوان نقطه عطفی برای تکمیل منظم و مسئولانه مأموریت یونامی در نظر گرفته شود.

بر اساس گزارش ها، در ماه مه ۲۰۲۳، دولت عراق درخواستی را به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر کاهش مأموریت یونامی ارائه کرد، تا پایان دادن به مأموریت آن را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد؛ چرا که امروز شرایط ۲۱ سال پیش که یونامی به دلیل آن تشکیل شد، دیگر وجود ندارد.

در این بیانیه دولت عراق آمده بود: در نتیجه درخواست دولت عراق، شورای امنیت یک تیم مستقل بررسی استراتژیک را تشکیل داد و این تیم ارزیابی مستقلی از ماموریت یونامی انجام داد و به این نتیجه رسید که در سایه تحولات مثبت و دستاوردهای مهمی که عراق در زمینه‌های مختلف امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی کسب کرده است، دیگر نیازی به فعالیت این هیات نیست.

در ادامه این بیانیه تاکید شد: دولت عراق خواستار پایان کار مأموریت یونامی تا پایان سال ۲۰۲۵ شده است و بغداد امیدوار است شورای امنیت تا پایان ماه جاری میلادی در پاسخ به درخواست عراق قطعنامه‌ای را در این زمینه تصویب کند.

هیات مساعدت سازمان ملل متحد برای عراق (UNAMI) درپی قطعنامه شماره ۱۵۰۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد در تاریخ ۱۴ اوت ۲۰۰۳ تشکیل شد و از تلاش‌های توسعه ملی در سطوح سیاسی، انتخاباتی و بشردوستانه در سراسر عراق حمایت می‌کند. یکی از وظایف یونامی اجرای قرارداد بین‌المللی با عراق است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha