کد خبر 255120
۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۳

«سیاست همسایگی دولت» بسترساز قدرت ایران در عرصه سیاست خارجی

«سیاست همسایگی دولت» بسترساز قدرت ایران در عرصه سیاست خارجی

سرپرست وزارت امور خارجه گفت: سیاست همسایگی آیت‌الله رئیسی بسترساز میدان‌داری مولفه‌های قدرت ایران در عرصه سیاست خارجی ایران بود، اگر این اتفاق در سال ۱۴۰۰ آغاز نمی‌شد شاید چنین درخشندگی در عرصه سیاست خارجی ایران را مانند عملیات وعده صادق شاهد نبودیم.

به گزارش  گروه سیاسی حیات علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه ظهر امروز (جمعه) در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، اظهارداشت: ماه خرداد ماه حادثه‌های بزرگ در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است، چه ۱۵ خرداد ۴۲، چه ۱۴ خرداد ۶۸، چه سوم خرداد ۶۱، هر کدام از این رویدادهای بزرگ و تاثیرگذار در تاریخ انقلاب اسلامی در ماه سوم فصل بهار رخ داده است.

وی با بیان اینکه امروز ما داغدار شهادت شهدای خدمت از جمله رئیس جمهور و وزیر امور خارجه فقید و شهید کشورمان هستیم، گفت: این روزها و در ادامه هفت ماه گذشته ما عزادار شهدای بزرگوار مردم فلسطین در غزه هم هستیم که ناشی از جنایت‌های دد منشانه و بی‌رحمانه صهیونیست‌های ضد انسان است.

سرپرست وزارت امور خارجه افزود: هیچکس از آغاز عملیات طوفان الاقصی این فکر را نمی‌داشت که یک جنگ تمام عیار میان یک ارتش ضد انسانی تا دندان مسلح با مردم فلسطین بیش از ۷ ماه به طول بیانجامد و آن ارتش تا به دندان مسلحی که تسلیحات گسترده و به روز نظامی را از غرب دریافت می‌کند مستاصل و درمانده باشد.

هدف نظامی در غزه وجود ندارد

باقری تصریح کرد: اینکه در طول چند ماه گذشته این جنگ ادامه داشته، نفس ادامه این جنگ نشانه پیروزی مردم فلسطین است. در طول این مدت صهیونیست‌ها هیچ هدف نظامی را نتوانستند منهدم کنند چرا که هدف نظامی در غزه وجود ندارد، نه یک هواپیمای فلسطینی را توانستند منهدم کنند، نه یک تانک فلسطینی را توانستند به غنیمت بگیرند و نه یک پادگان نظامی را در آنجا توانستند تصرف کنند، چرا که هیچ کدام از آنها در غزه وجود ندارد و در غزه مردم بی‌ سلاح، رشید و شجاع حضور دارند.

وی گفت: هرچه در این هفت ماه جلو آمدیم صهیونیست‌ها شکست ناکامی و آبروریزی آنها بیشتر شد، وقتی عملیات طوفان الاقصی آغاز شد رژیم صهیونیستی در هیچ دادگاه بین المللی محکوم نشد اما امروز در عالی‌ترین مرجع حقوقی بین‌المللی این رژیم به نسل کشی متهم شد و باید به اتهامات آن رسیدگی شود. وقتی که هفت ماه پیش عملیات طوفان الاقصی آغاز شد هیچ حکمی در خصوص سران رژیم صهیونیستی از سوی دیوان بین المللی کیفری صادر نشد، اما امروز دادستان این دیوان، حکم دستگیری نخست وزیر جنایتکار و قاتل رژیم صهیونیستی و وزیر جنگ بی‌رحم و خون آشام آن را صادر کرده است.

سرپرست وزارت امور خارجه تصریح کرد: وقتی عملیات طوفان الاقصی آغاز شد هیچ کشوری رابطه خود را با اسرائیل قطع نکرد بلکه زمینه سازی برای عادی‌سازی روابط را پیگیری می‌کردند، اما امروز شاهد هستیم که تعداد قابل توجهی از کشورها در اقصی نقاط جهان از جمله در آمریکای لاتین رابطه خود را با رژیم صهیونیستی قطع کردند و برخی نیز از روابط اقتصادی خود را با آن رژیم قطع کردند که این نشان دهنده انزوای رژیم صهیونیستی است.

چنگ و دندان نشان دادن اسرائیل به زنان و کودکان غزه

باقری بیان کرد: وقتی طوفان و لقصه آغاز شد هیچ حرکتی در دانشگاه‌های آمریکا و اروپا در حمایت از فلسطین و شکل نگرفته بود، اما امروز شاهد شکل‌گیری یک موج جدید و گسترده در دانشگاه‌ها و حتی دبیرستان‌های آمریکا و البته بسیاری از کشورهای اروپایی هستیم که این نیز علاوه بر به میدان آمدن بسیاری از مردم کشورهای اروپایی و آمریکایی به خیابان‌ها در حمایت از فلسطین رخ داده است. تظاهرات‌های چند صد هزار نفری در برخی از شهرهای اروپایی حاصل مقاومت و اقتدار مردم فلسطین بوده و از طرفی هم نشان از اضمحلال رژیم صهیونیستی است. هر زمان که رژیم صهیونیستی شکست می‌خورد دندان‌ها و پنجه‌های خود را به زنان و کودکان بی‌پناه فلسطینی نشان می‌دهد. 

وی ادامه داد: صهیونیست‌ها باید بدانند که فلسطین یک باور است و باور با تیغ شمشیر بارورتر می‌شود و به همین جهت است که مقاومت مردم فلسطین توانسته نه تنها ناکامی را در میدان غزه بر صهیونیست‌ها تحمیل کند بلکه در عرصه‌های دیپلماسی عمومی، رسانه‌ای و حقوقی در بُعد بین المللی فضا را بر صهیونیست‌ها تنگ کند.

سرپرست وزارت امور خارجه گفت: وقتی که قطعنامه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح می‌شود نزدیک به ۱۵۰ کشور به نفع ملت فلسطین و کمتر از ۱۰ کشور به به نفع رژیم صهیونیستی رای میدهند که این نشان از این است که این رژیم جایگاه تصنعی گذشته خود را در عرصه بین‌المللی از دست داده است و با شرایط بسیار نابهنجاری روبرو است.

باقری افزود: شهید آیت الله رئیسی زمانی که مسئولیت را به عهده گرفتند در عرصه سیاست خارجی ابداعات و ابتکارات بسیار موثری را انجام دادند، یکی از ابتکارات ایشان بحث ارتباط با همسایگان بود چرا که سیاست همسایگی بحث اصلی در دکترین سیاست خارجی دولت سیزدهم بود و از همان روز مراسم تحلیف که هیئت‌های خارجی به تهران آمدند، در ملاقات‌هایی که با آیت الله رئیسی داشتند متوجه رویکرد و نگاه شهید رئیسی شدند و پس از خروج از آن جلسه نظرشان نسبت به روابط با ایران مثبت، ایجابی و رو به جلو بود.

رویکرد صحیح سیاست خارجی در دولت سیزدهم مانع از تحقق هدف آمریکا شد

وی عنوان کرد: از همان زمان این نگاه میان کشورهای مختلف از جمله کشورهای منطقه شکل گرفت، سیاست همسایگی توانست جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک محور تضمین کننده ثبات در منطقه نشان دهد. آمریکایی‌ها در طول دهه‌های گذشته تلاش کردند که ایران را میان همسایگان خود با این ادعای دروغ که ایران به دنبال ترویج بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه است منزوی کنند، اما رویکرد صحیح سیاست خارجی در دولت سیزدهم مانع از تحقق هدف آنها شد.

سرپرست وزارت امور خارجه تصریح کرد: وقتی جمهوری اسلامی ایران مقتدرانه رژیم صهیونیستی را تنبیه کرد کشورهای منطقه این حرکت را به معنای یک حرکت بی‌ثبات کننده تلقی نکردند بلکه این حرکت را دفاع مشروع از منافع و امنیت ملی ایران تلقی کردند. این موفقیت ما در تحقق اهداف میدان و دیپلماسی بود که هر دو همزمان و همسو با یکدیگر و رو به جلو حرکت کردند. صهیونیست‌ها پس از عملیات وعده صادق نتوانستند حتی یک بیانیه از مراجع و مجامع بین المللی علیه ایران دریافت کنند که این نشانه هوشمندی، ذکاوت و رویکرد صحیح شهید آیت الله رئیسی و شهید امیرعبداللهیان در سیاست خارجی بود.

باقری عنوان کرد: وقتی میدان و دیپلماسی همدل یک رنگ و همسو با یکدیگر و حرکت کنند دستاوردهای خوب و بزرگی همچون آنچه که در این دولت شاهد بودیم رخ می‌دهد، زمانی گفته می‌شد که اگر فلان موشک آزمایش شود فلان اتفاق می‌افتد اما در دوره آیت الله رئیسی ما دیدیم که هیچ حرکتی برای یجاد مولفه‌های قدرت در کشور نه تنها متوقف نشد، بلکه ادامه پیدا کرد و تقویت هم شد که این نشان دهنده هوشمندی دیپلماتیکی بود که در دولت آیت الله رئیسی، شخص ایشان و البته شخص شهید امیرعبداللهیان وجود داشت. 

میدان‌داری و راهبری به سمت جلو می‌تواند برای ما تولید قدرت کند

وی ادامه داد: امروز هرچند ما متاسف و ناراحت به دلیل از دست دادن این شخصیت‌های ارزشمند هستیم، اما مفتخریم که این شخصیت‌ها بزرگ توانستند افتخار، غرور و سربلندی برای جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و جهان به ارمغان آورند. این هم به دلیل این است که ما توانستیم  به طور کامل از مؤلفه‌های قدرت استفاده کنیم. عقب نشینی در میدان دیپلماسی برای ما اقتدار نمی‌آورد، میدانداری و راهبری به سمت جلو هست که می‌تواند برای ما تولید قدرت کند و این در عمل در دولت آقای رئیسی مشاهده شد.

سرپرست وزارت امور خارجه گفت: سیاست همسایگی آیت الله رئیسی بسترسازِ میدانداری مولفه‌های قدرت ایران در عرصه سیاست خارجی ایران بود. اگر این اتفاق در سال ۱۴۰۰ آغاز نمی‌شد شاید یک همچین درخشندگی در عرصه سیاست خارجی ایران را همچون عملیات وعده صادق شاهد نبودیم، اما این آینده نگری، دوراندیشی و نگاه رو به جلو توسط سیاستمدار صادقی چون آیت الله رئیسی توانست یک همچین اقتداری را برای جمهوری اسلامی ایران به بار آورد.

باقری افزود: امروز ما با یک فاجعه بسیار دردناک در رفح شاهد هستیم، صهیونیست‌ها حتی به آوارگان فلسطینی که به چادرهای سازمان ملل پناه آورده بودیم هم نمی‌کنند که این نشان از سبوعیت و وحشی‌گری صهیونیست‌ها است. بدتر از این هم، حمایت کشورهای غربی و به ویژه آمریکا از جنایت‌ها و وحشی‌گری‌های رژیم صهیونیستی است. صهیونیست‌ها بدانند که ادامه جنایات آنها علیه مردم غزه بدون هزینه نخواهد بود. مقاومت مردم فلسطین نشان داده که هرگاه تحت فشار قرار گیرد از خودش ابتکار نشان می‌دهد و این نشان پویایی و توانمندی جبهه مقاومت است. 

کشورهای اسلامی می‌توانند مانع از تداوم جنایات رژیم صهیونیستی در غزه شوند

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته و بیش از گذشته تلاش می‌کنیم در عرصه‌های حقوقی، بین المللی و دیپلماسی حامی و پشتیبان واقعی مقاومت باشیم. از روز گذشته من تماس‌های تلفنی را با وزرای خارجه کشورهای مسلمان و منطقه آغاز کردم و امروز هم به این تماس ها ادامه خواهیم داد تا بتوانیم از ظرفیت کشورهای اسلامی و منطقه استفاده کنیم و اجازه ندهیم صهیونیست‌ها همچنان به جنایات خودشان علیه مردم غزه ادامه دهند. قطعاً اگر کشورهای اسلامی با هم یک صدا و یک جهت شوند در این همآوردی همانطور که مردم غزه پیروز شدند، کشورهای منطقه و مسلمان هم اجازه نخواهند داد که ژیم صهیونیستی به جنایت‌های خود ادامه دهد و این یک وظیفه دینی و انسانی است.

سرپرست وزارت امور خارجه اظهارداشت: ادامه جنگ در غزه هرچه بیشتر طول بکشد نشان دهنده درماندگی صهیونیست‌ها است چرا که یک طرف همه توانمندی‌های پیشرفته دنیای حاضر در عرصه نظامی را در اختیار دارد و طرف دیگر جز باور، ایمان و مقاومت چیز دیگری ندارد که این مقاومت هم برگرفته از تفکر شخصیت بزرگی چون امام خمینی (ره) است و امروز رهبری معظم انقلاب آن نهالی که توسط حضرت امام راحل کاشته شده بود را تبدیل به یک درخت تنومند در سطح منطقه کرده است.

دستگاه دیپلماسی از تمام توان برای تامین منافع و امنیت ملی استفاده می‌کند

باقری افزود: جریان مقاومت در منطقه امروز یک هویت و واقعیت غیر قابل انکار است، این جریان برخلاف رژیم صهیونیستی که به دنبال بی‌ثباتی و ناامنی است، به دنبال ایجاد آرامش، امنیت و ثبات در منطقه است و قطعاً جریان مقاومت در این مسیر موفق خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران هم در این مسیر، پایدار، با ثبات و قوی‌تر از گذشته حرکت خواهد کرد. انشاالله امیدواریم که هم افزایی و همراهی میان کشورهای منطقه در کنار میدانداری و بروز قدرت جریان مقاومت بتواند صهیونیست‌ها را سر جای خودشان بنشاند و امید، روشنی و آینده با ثبات را برای ملت‌های منطقه به ارمغان بیاورد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با همه وجود به شما مردم عزیز قول می‌دهم که فرزندان شما در دستگاه دیپلماسی چه در ایران و چه در اقصی نقاط جهان از همه توان خود برای تامین منافع ملی و پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی پوینده‌تر، طوفنده‌تر و با نشاط‌تر از گذشته حرکت خواهند کرد و ان‌شاءالله بتوانیم در آینده و در چشم انداز پیش روی، دستاوردهای بزرگی را برای امت اسلام و ملت ایران به ارمغان آوریم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha