کد خبر 254933
۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۳:۲۵

معاون فناوری سازمان غذا و دارو اعلام کرد؛

چگونه فرآورده‌های سلامت محورِ اصل را از تقلبی تشخیص دهیم

چگونه فرآورده‌های سلامت محورِ اصل را از تقلبی تشخیص دهیم

معاون دفتر فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو، در مورد چگونگی استعلام اصل یا تقلبی بودن فرآورده‌های سلامت‌ محور توضیحاتی داد.

به گزارش گروه اجتماعی حیات،  ابراهیم زمانی معاون دفتر فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو اظهار کرد: مصرف اقلام خوراکی، آرایشی و بهداشتی سالم یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های جامعه امروز است. با توجه به اینکه بخشی از این کالاها از کشورهای دیگر وارد کشور ما می‌شود، کنترل و نظارت سازمان‌های ذی‌ربط به‌خصوص سازمان غذا و دارو از محل تولید، حمل‌ونقل تا عرضه کالا بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: برای استعلام و بررسی اصالت فرآورده‌های سلامت‌محور، پس از بررسی فیزیکی شناسه ردیابی و رهگیری و شناسه اصالت که اغلب به‌صورت برچسب بر کالا الصاق می‌شود (توجه به مخدوش و پاره نبودن آن)، باید به‌دقت قسمت قابل خراش را خراشید تا عدد ۱۶ رقمی کد اصالت که زیر پوشاننده قرار دارد، نمایان شود.

معاون دفتر فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو در مورد نحوه استعلام اصالت فراورده‌های سلامت‌محور توضیح داد: اولین روش از مسیر پیام کوتاه است که کد ۱۶ رقمی را با تلفن همراه به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ ارسال و سپس پاسخ استعلام به تلفن همراه ارسال می‌شود.

به گفته وی، روش دوم برای کنترل اصالت فراورده‌های سلامت‌محور، از طریق درگاه سامانه رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت سازمان غذا و دارو به نشانی www.ttac.ir می‌توان اقدام کرد و پس از مراجعه به این درگاه باید آدرس صفحه استعلام کد رهگیری و کد اصالت را انتخاب کرده و کد اصالت ۱۶ رقمی یا UID موردنظر را به طور کامل و با دقت وارد کرد؛ آنگاه پاسخ استعلام قابل رؤیت است.

زمانی همچنین گفت: روش سوم نیز با استفاده از نرم‌افزار موبایل است؛ (دانلود از سامانه رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت و یا کافه‌بازار) با این روش نیز می‌توان به اصالت فرآورده و کاتالوگ الکترونیکی دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی - دارویی، فراورده‌های طبیعی، گیاهی و سنتی، مکمل‌های غذایی - دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی، فراورده‌های غذایی و سایر فراورده‌های سلامت‌محور دست‌یافت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha