کد خبر 254390
۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۰

آیین بدرقه کاروان حج تمتع ویژه جانبازان سال ۱۴۰۳ برگزار شد

آیین بدرقه کاروان حج تمتع ویژه جانبازان سال ۱۴۰۳ برگزار شد

آیین بدرقه کاروان حج تمتع ویژه جانبازان سال ۱۴۰۳ به همت اداره کل ورزشی و اردوئی بنیاد شهید و امور ایثارگران شامگاه یکشنبه ۶ خردادماه با حضور حجت الاسلام موسوی مقدم نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران، محمود پاکدل معاون مددکاری و مشاوره بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از ایثارگران در هتل هویزه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی حیات، حجت‌الاسلام موسوی‌مقدم، نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم گفت: موضوع حج یکی از موضوعات دینی ماست که اسرار خاصی دارد.‌ در همه عبادات این چنین عبادت از رموزی برخوردار است که باقی عبادت ها این اندازه اسرار ندارد. استطاعت مالی و جانی دو مورد از اینها است. پس از آن اشاره می‌شود که باید در یک بازه زمانی با یکسری از اعمال انجام شود.

وی ادامه داد: فلسفه حج را خودمان باید بررسی کنیم و به آن در درون خود برسیم و کاوش کنیم. اگر بخواهیم از طریق مسائل علمی و فلسفی به آن برسیم بسیار دشوار خواهد بود. در درون خود کاوش کنیم که چرا «من» برای این سفر معنوی دعوت شده ام و این کاوش را از همینجا آغاز کنم و از آن استفاده کنم تا تغییرات روحی و روانی در «من»  حاصل شود.

حجت الاسلام موسوی مقدم گفت: یکی از درس‌های حج این است که از تعلقات خاطر دنیوی و اخروی بگذریم. در نهایت باید به اسرار و فلسفه حج در درون خود برسیم تا حجمان مورد قبول درگاه حق قرار گیرد. در حج برخی از جایگاه ها بزنگاه است. یکی از آنها زمانی است که انسان میخواهد محرم بشود و خود را از تعلقات دنیا رها کند. با معرفت و بصیرت وارد این سفر شوید. همه این مناسک الگو برای گذر از ظاهر به باطن است تا تلاش کنیم و در درون خود بگردیم و خودمان را باز بینی کنیم.

وی افزود: در سفر حج باید به دو موضوع توجه خاص داشت. یک اینکه سفر حج باید بر معرفت و بصیرت ما بیفزاید و نکته دوم استفاده و مدیریت فرصت سفر حج است.

سید محمد میرکاظمی، سرپرست دفتر برنامه ریزی امور ورزشی و اردوئی بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه این آیین گفت: کاروان امسال از ۳۰ جانباز ۷۰ درصد به بالا تشکیل شده است که در کاروانهای عادی امکان اعزام نداشتند؛ مجموعا این عزیزان ۹۰ نفر هستند که مابقی همراهان، همسران، پزشک، روحانی و مدیر کاروان هستند.

وی ادامه داد: مجموع جانبازان از ۱۲ استان کشور هستند. از ۲۰ استان کشور جانبازان عزیز آمادگی تشرف نداشتند. ۴۰ درصد این کاروان از تهران و شهرستانهای تهران هستند؛ ۱۰ نفر قطع نخاع؛ ۳ نفر بصیر؛ ۳ جانباز زن و یک نفر از اهل تسنن هستند. امسال تلاش شده است عواملی که در خدمت جانبازان هستند مجرب تر از زمان‌های دیگر باشند. این کاروان با اطمینان خاطر عازم حج خواهند شد و ان‌شالله کمتر از یک ماه دیگر برای استقبال آنان به فرودگاه امام خمینی (ره) خواهیم رفت.

ادامه دارد...

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha