کد خبر 254123
۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۲

روایت تشییع شهید جمهور در مستند «روایت تشییع»

روایت تشییع شهید جمهور در مستند «روایت تشییع»

تک روستا در مورد مستندی که از آیین تشییع شهید جمهور تولید کرده است، گفت: من چیزی را که مشاهده کرده‌ام، به تصویر می‌کشم یعنی با نگاه خودم و با حالت جست‌وجوگرانه به سراغ این موضوع می‌روم و تنها به یک مراسم تشییع صرف بسنده نمی‌کنم. همچنین تصمیم گرفته‌ام در صورت توافق نام این مستند را «روایت تشییع» بگذارم.

به گزارش گروه فرهنگی حیات؛ «علی تک روستا» کارگردان سینمای مستند که در مراسم تشییع پیکر شهید آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور شهید و همراهانش حضور داشت، در گفت‌وگویی از ساخت مستندی در این باره خبر داد و اظهار داشت: اتفاقاتی که در روزهای گذشته تجربه کردیم، بسیار بزرگ بود و این لحظات در تاریخ ثبت شدند. از زمانی که خبر حادثه بالگرد و پیش از پیدا شدن پیکرها را شنیدم، تصمیم داشتم که در صحنه حاضر باشم و بتوانم لحظات پرچالش اولیه را ثبت کنم تا ماندگار شوند، اما متاسفانه به‌دلیل نبود اعتماد به مستندسازان این اتفاق رخ نداد.

وی در مورد اخذ مجوزهای ساخت این مستند گفت: از ابتدا نامه‌نگاری‌های بسیاری با سازمان صداوسیما و سازمان‌های دولتی دیگر انجام گرفت و حتی پیشنهاد دادم که رم‌ها و دوربین فیلمبرداری را در اختیارشان قرار دهم تا ابتدا همه را مشاهده و سپس هر چیزی که فکر می‌کنند مناسب پخش نیست، بردارند تا اجازه دهند در بعضی از صحنه‌ها باشیم و این لحظات را ثبت کنیم، اما متاسفانه این اتفاق پس از پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌های بسیار با سازمان صداوسیما از بعد از مراسم تشییع شهدا در تبریز و زمان انتقال آنها به فرودگاه مهرآباد رخ داد.

این کارگردان سینمای مستند ادامه داد: از آنجایی که در برخی صحنه‌ها حضور نداشتم و شاهد تشییع بسیار گسترده‌ای بودیم، قطعا آرشیوهای دیگری وجود خواهد داشت تا بتوانم لحظاتی که نتوانستم به ثبت برسانم و در فیلم وجود داشته باشد، اما من روایت خود را دارم و چیزی را که مشاهده کرده‌ام، به تصویر می‌کشم یعنی با نگاه خودم و با حالت جست‌وجوگرانه به سراغ این موضوع می‌روم و تنها به یک مراسم تشییع صرف بسنده نمی‌کنم. همچنین تصمیم گرفته‌ام در صورت توافق نام این مستند را «روایت تشییع» بگذارم.

تک روستا در مورد مستند «روایت تشییع» گفت: هنوز تصمیمات قطعی گرفته نشده است، اما اگر بخواهم ضبطی انجام دهم، ترجیح می‌دهم تنها صدای آن مصاحبه باشد تا آن را روی تصاویر موجود قرار دهم مثلا «محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیش از اندازه در این مراسم بی‌قراری می‌کرد، می‌توان با او مصاحبه‌ای انجام داد تا در مورد چرایی این بی‌قراری، در لحظاتی خاص توضیح دهد. به‌طور کلی این مستند به روایت کارگردان انجام می‌شود و اگر پژوهشی صورت بگیرد، در همین راستاست.

این کارگردان سینمای مستند درباره لازمه ساخت مستند درباره آیت‌الله رئیسی بیان کرد: من از نزدیک شاهد لحظات پایانی وداع با رئیس‌جمهور در هواپیمای حامل پیکر او از تهران به قم، از آنجا به مصلای تهران، سپس بیرجند و مشهد بودم و متوجه شدم چیزی که این روزها بسیار به آن احتیاج داریم در ایشان وجود داشته و آن هم «تواضع» است که موجب همدلی میان مسئولان و باعث می‌شود که این همدلی در مردم هم اتفاق بیافتد و جامعه از فضای دوقطبی خارج شود. باتوجه به چیزی که از مسئولان در این مراسم تشییع دیدم، متوجه شدم که آیت‌الله رئیسی خیلی وقت‌ها با وزرای سابق مثل ظریف یا جهانگیری تماس می‌گرفته و جویای حال‌شان می‌شده است که این کار، تواضع او را نشان می‌دهد و این مسأله را بازگو می‌کند که تنها هدفی که در پیش گرفته، رضای خدا و مردم بوده است. اگر مسئولان این تواضع را از وی یاد بگیرند، خیلی از مشکلات جامعه ما که به‌دلیل فاصله گرفتن مسئولان از یکدیگر رخ داده است، کم می‌شود.

وی در مورد علت همکاری نکردن سازمان‌های دولتی با مستندسازان در ثبت وقایع تاریخی سیاسی اظهار داشت: یکی از علت‌های همکاری نکردن سازمان‌های دولتی با مستندسازان در ثبت وقایع تاریخی سیاسی، نبود اعتماد به مستندسازان در ثبت وقایع مهم و شرایط سختی که برای آنها درنظر می‌گیرند، است؛ در صورتی که کشور مستندسازانی دارد که قابل اعتماد سازمان‌های امنیتی هستند. همچنین متأسفانه فکر می‌کنند به تصویر کشیدن اشک ریختن شخصی در این مراسم کافی‌ست؛ درصورتی که باید به مستندسازان حرفه‌ای ما مجوز داده شود که با یک نگاه هنرمندانه این وقایع را به تصویر بکشند. خیلی وقت‌ها هزینه‌های سنگینی پرداخت می‌شود که یک سِری کارهای فرهنگی انجام شود، اما خیلی وقت‌ها با قرار گرفتن در برخی موقعیت‌ها و ثبت لحظات آن مثل صحبت کردن وزرا درباره تواضع آیت‌الله رئیسی، با هزینه‌های خیلی کم روبه‌رو خواهد بود؛ به شرط اینکه اجازه حضور مستندسازها در آن موقعیت‌ها داده شود تا بتوان کارهای فرهنگی و هنری انجام داد.

این کارگردان سینمای مستند با اشاره به اینکه تک نفره این مستند را تولید کرده است، درباره سختی‌های کار آن توضیح داد: یکی از علت‌هایی که من هم برای ضبط این مراسم تشییع انتخاب شدم، این بود که مستندساز تک نفره هستم و در شرایط سخت بسیاری حضور داشته‌ام، اما این مراسم تشییع بسیار گسترده بود و پیکر بلافاصله از جایی به جای دیگر در حال جابه‌جایی بود و باید خودم را به آن مکان می‌رساندم. من سعی می‌کردم آن چیزهایی که در رسانه دیده نمی‌شود و مخاطب نمی‌بیند را شکار کنم و چیزهایی را که در رسانه ملی ثبت می‌شود، به آن اضافه کنم. ساخت این مستند با سختی‌های بسیاری همراه بود، شاید در طول این چند روز، تنها چند ساعت استراحت کرده باشم.

وی در پایان در مورد زمان پایان کار مطرح کرد: تلاش‌مان این است که تا چهلم این شهیدان، خروجی انجام شده و برای پخش آماده باشد. این کار از تولیدات جوان مرکز سیمرغ معاونت سیماست، همچنین از روابط‌عمومی نهاد ریاست جمهوری به‌دلیل همکاری‌هایی که با من داشتند، تشکر می‌کنم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha