کد خبر 252507
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۶

شاخص هوای اصفهان در ۱۴ منطقه قرمز و نارنجی است

شاخص هوای اصفهان در ۱۴ منطقه قرمز و نارنجی است

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در بیست و ششمین روز از اردیبهشت ماه وضعیت ناسالم را نشان می‌دهد.

به گزارش گروه استانی حیات، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح چهارشنبه بیست و ششم اردیبهشت با میانگین ۱۳۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان کمتر از پنج سال) را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان و بولوار کاوه با عدد ۱۵۷، خیابان احمدآباد ۱۶۷، بزرگراه خرازی ۱۶۱، دانشگاه صنعتی و خیابان زینبیه ۱۵۹ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه میدان انقلاب با عدد ۱۳۵، پارک زمزم ۱۰۷، رهنان ۱۰۳، سپاهان‌شهر ۱۱۱، خیابان فرشادی ۱۲۹، کردآباد ۱۴۷، خیابان میرزا طاهر ۱۰۲ و ولدان ۱۱۰ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه خیابان فیض با عدد ۱۰۰ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با میانگین ۷۵، سجزی با میانگین ۶۶، مبارکه ۶۷، نجف آباد ۶۵ AQI قابل قبول و در زرین‌شهر با میانگین ۱۰۹ و قهجاورستان ۱۲۲ ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین‌شهر با میانگین ۱۵۲ AQI ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر کاشان و منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha