کد خبر 252140
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۰

کسری بارش‌ها به کمترین میزان ۴ سال اخیر رسید

کسری بارش‌ها به کمترین میزان ۴ سال اخیر رسید

رئیس سازمان هواشناسی با بیان این‌که کسری بارش‌ها به کمترین میزان ۴ سال اخیر رسید، گفت: از ابتدای بهار ۱۵ سامانه بارشی موثر و قوی وارد کشور شده است.

به گزارش گروه اقتصادی حیات؛ سحر تاجبخش مسلمان یادآور شد: میزان بارش‌های کشور از ابتدای سال زراعی تاکنون اندکی بیشتر از ۲۰۰ میلی متر بوده که تنها سه درصد کمتر از شرایط نرمال در این موقع از سال است، این کمترین کسری بارش کشور در حدود چهار سال اخیر نسبت به بارش یکسال آبی است.

وی ادامه داد: از ابتدای بهار تاکنون حدود ۱۵ سامانه بارشی موثر و قوی  کشور را فرا گرفته و بارش های قابل توجهی در برخی پهنه ها به همراه داشته که این بارندگی ها سهم زیادی در جبران کم بارشی های پاییز و زمستان گذشته داشته است.

وی افزود: به طور میانگین از ابتدای فروردین تا کنون بیش از ۸۳ میلی متر بارش در کشور ثبت شده که نیمی از آنها در سه هفته نخست اردیبهشت ماه دریافت شده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور بیان کرد: بارندگی‌های اردیبهشت ماه سبب شد تا سه حوضه از شش حوضه آبریز اصلی کشور از کم بارشی خارج شده و میانگین بارش آنها به محدوده نرمال برسد.

تاجبخش تصریح کرد: یکی از این حوضه ها، «فلات مرکزی» ایران است که وسیع ترین حوضه بشمار می رود و حوزه حدود نیمی از مساحت کشور را شامل می شود. دو حوضه دیگر اصلی که اردیبهشت امسال از کم بارشی خارج شد، حوضه های «مرزی شرق» و «خلیج فارس و دریای عمان» است. سه حوضه آبریز اصلی کشور شامل «دریاچه ارومیه، دریای خزر و قره قوم» با کم بارشی مواجه هستند اما به طور میانگین بیش از نیمی از مساحت کشور از کم بارشی سالانه خارج شده است.

وی اضافه کرد: گرچه بارندگی های اخیر سبب بهبود نسبی شرایط سالانه بارش کشور شده، اما کم‌بارشی‌های انباشته از گذشته و ادامه خشکسالی کشاورزی و هیدرولوژی در بسیاری از مناطق کشور، همچنان شرایط نگران کننده ای محسوب می شود. در زمان حاضر میانگین بارش استان های تهران، سمنان و قزوین بین ۳۵ تا ۴۰ درصد کمتر از نرمال است و هنوز در شرایط نامطلوب آبی قرار دارند.

وی تاکید کرد: همچنان بر ضرورت مدیریت بهینه منابع آب و صرفه جویی در مصرف تاکید می شود تا در فصل گرم سال با تنش آبی مواجه نشویم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha