کد خبر 251433
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۳۰

ویژگی غیر معمول از سیارکی که به برلین برخورد کرد چی بود؟

ویژگی غیر معمول از سیارکی که به برلین برخورد کرد چی بود؟

سیارکی که ژانویه گذشته به برلین برخورد کرد همچنان باعث شگفتی دانشمندان می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، یک مطالعه جدید نشان داده است سیارکی که در ژانویه گذشته از اتمسفر آلمان عبور کرد، سریعتر از هر جرم دیگری که در نزدیکی زمین ثبت شده است، می‌چرخد.

این سنگ فضایی که ۲۰۲۴ BX۱ نام دارد، به یک توپ آتشین تبدیل شده و در ساعات اولیه ۲۱ ژانویه بر فراز برلین منفجر شد. اگرچه سیارک‌های کوچک در مسیر برخورد با زمین معمولاً تا زمانی که با جو برخورد نکنند کشف نمی‌شوند، دانشمندان این سیارک را حدود سه ساعت قبل از نفوذ به آسمان مشاهده کردند.

بر اساس یک مقاله تحقیقاتی منتشر شده در arXiv در ۵ آوریل، این تنها موضوعی نبود که BX۱، ۲۰۲۴ در آن غیرعادی بود.

دانشمندان بر این باورند که این سیارک که با سرعت ۵۰۰۰۰ کیلومتر در ساعت (۳۱۰۰۰ مایل در ساعت) حرکت می‌کرد، در هر ۲.۶ ثانیه یک دور کامل می‌کرد که معادل حدود ۳۳۰۰۰ دور در روز است؛ بنابراین این سیارک سریع‌ترین سیارک در حال چرخش است.

پیش از این، رکورد سریع‌ترین چرخش سیارک در اختیار سنگی به نام ۲۰۲۰ HS۷ بود که دوره چرخش آن ۲.۹۹ ثانیه بود. قطر این سیارک از ۴ تا ۸ متر متغیر است و کمی بزرگتر از ۲۰۲۴ BX۱ است که می‌تواند توضیح دهد که چرا سیارک سریعتر می‌چرخد.

ماکسیم دووگل، نویسنده اصلی، و فیزیکدان دانشگاه سنترال فلوریدا که با آژانس فضایی اروپا همکاری می‌کند، به نیوساینتیست توضیح داد: این سیارک یک نیروی درونی دارد، بنابراین می‌تواند سریعتر بچرخد.

دانشمندان گزارش داده اند که دانستن سرعت چرخش سیارک‌هایی که در نزدیکی زمین پرواز می‌کنند می‌تواند در کاهش خطرات ناشی از چنین اجسامی برای انسان و زیرساخت‌ها مفید باشد.

منبع: Live Science

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha