کد خبر 251033
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۴

ادامه اعتراضات در دانشگاه‌های آمریکا؛ بازداشت ۲۵ نفر در دانشگاه ویرجینیا

ادامه اعتراضات در دانشگاه‌های آمریکا؛ بازداشت ۲۵ نفر در دانشگاه ویرجینیا

اعتراضات دانشجویی در دانشگاه‌های آمریکا همچنان ادامه دارد و پلیس به بهانه غیرقانونی بودن اعتراضات ۲۵ نفر از آنها را در دانشگاه ویرجینیا و ده ها تن دیگر را در موسسه هنر شیکاگو بازداشت کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل حیات، معترضانی که دیروز شنبه برای پنجمین روز متوالی در دانشگاه ویرجینیا تجمع کرده بودند خواستار خودداری دانشگاه از سرمایه گذاری در شرکت های صهیونیستی بودند.

گروه موسوم به «اردوی دانشگاه ویرجینیا در حمایت از غزه» از مدیران دانشگاه خود خواستند فهرست همه سرمایه گذاری های خود را افشا کرده و از استفاده از منابع مالی خود برای سرمایه گذاری در موسسه های مرتبط با (رژیم) اسرائیل خودداری کنند.

دانشجویان معترض روز جمعه چادرهای خود را برپا کردند و از بلندگو استفاده می کردند که بر خلاف سیاست های این دانشگاه بود. اما به گفته مدیران، دانشگاه از پاکسازی آنها در روز جمعه خودداری کرد زیرا کودکان نیز در جمع آنجا حضور داشتند. باران می بارید و اعتراضات «صلح آمیز» بود اما روز شنبه پاکسازی منطقه آغاز شد و ماموران پلیس عصر شنبه با باتوم با معترضان برخورد کردند.

جیم رایان رئیس این دانشگاه مدعی شد که دانشگاه متبوعش از آزادی بیان حمایت می کند اما در اجرای سیاست هایش باید مطمئن شود که آزادی بیان «حقوق دیگران را نقض نمی کند».

وی افزود: صبح شنبه به معترضان «اخطار نهایی» داده شد اما آنها آن را «نادیده گرفتند» و افسران بخش پلیس دانشگاه «با درگیری فیزیکی و تلاش برای حمله مواجه شدند».

شبکه خبری ای بی سی نیوز نیز ضمن تایید اخبار مربوط به اینکه پلیس مسلح روز شنبه بشدت با دانشجویان معترض برخورد کرد گارش داد که اعتراضات دانشجویی در آمریکا که برخی از آنها به اردوهای شبانه روزی تبدیل شده اند، به دنبال دستگیری ها و اخراج دانشجویان در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک، در سراسر این کشور نیز اوج گرفته است. دانشجویان دانشگاه هایی از جمله ییل، نیویورک، هاروارد و دانشگاه تگزاس در آستین، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و غیره دست به اعتراض زده اند.

پلیس ده ها نفر را در موسسه هنر شیکاگو بازداشت کرد

ای بی سی نیوز نوشت: دستگیری ها همچنین شامل دانشجویانی از دانشکده موسسه هنر دانشگاه شیکاگو می شود.

به گفته سخنگوی موسسه هنر شیکاگو، روز شنبه حدود ۵۰ نفر از جمله تعدادی از دانشجویان این موسسه دستگیر شدند.

در بیانیه این موسسه هنری آمده است: روز شنبه گروهی از معترضان از جمله تعدادی از دانشجویان موسسه هنر اعتراضات را در باغ شمالی این موزه آغاز کردند و اقدام به بستن خروجی های اضطراری کردند.

وی مدعی شد مکان جایگزینی برای ادامه اعتراض در محوطه دانشگاه پیشنهاد شد، اما معترضان آن را نپذیرفتند.
به گفته سخنگوی مذکور، نیروهای اداره پلیس شیکاگو به اعتراضات پایان دادند و شماری را دستگیر کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha