کد خبر 251012
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۰

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛

انتخابات تهران تمام الکترونیک شد/ اصلاحیه مجلس را درباره لایحه عفاف و حجاب دریافت کردیم

انتخابات تهران تمام الکترونیک شد/ اصلاحیه مجلس را درباره لایحه عفاف و حجاب دریافت کردیم

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های تبریز، تهران، آبادان، شیراز، کرمانشاه، خرم آباد، قائمشهر و ملایر تمام الکترونیک برگزار می‌شود، گفت: اگر مشکلی در انتخابات الکترونیکی پیش آید، صندوق‌های مازاد در نظر گرفته شده و صندوق رأی‌گیری به‌صورت دستی تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی حیات، نشست خبری هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان، در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، با اصحاب‌ رسانه آغاز شد که در این نشست، ساز و کار استفاده از صندوق الکترونیکی رأی‌گیری برای خبرنگاران تشریح شد.

در این نشست، طحان نظیف در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه مرحله دوم انتخابات در چند استان برگزار می‌شود و این استان‌ها چند حوزه است و در کدام حوزه‌ها انتخابات به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌شود؟، گفت: جمعه این هفته مرحله دوم انتخابات مجلس برای ۴۵ کرسی، در ۱۵ استان و در ۴۷ شهرستان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: انتخابات مرحله دوم در حوزه انتخابیه تبریز آذرشهر و اسکو، حوزه تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس، حوزه آبادان، حوزه شیراز، حوزه کرمانشاه، حوزه خرم‌آباد، حوزه قائمشهر و حوزه ملایر به صورت تمام الکترونیک برگزار خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شورای نگهبان برای مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی چه تمهیداتی را در نظر گرفته است و آیا نظارت‌ها در مرحله دوم با مرحله نخست تفاوت دارد؟، تصریح کرد: شورای نگهبان تمهیدات مختلفی را پیش‌بینی کرده و آموزش‌هایی برای عوامل اجرایی و نظارتی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بیش از ۴۰ هزار ناظر مردمی، در مرحله دوم انتخابات حضور دارند. سامانه مردم ناظر آماده دریافت گزارش‌های مردم در این مرحله انتخابات است. بنابراین نظارت‌ها در این مرحله با مرحله اول تفاوتی ندارد.

در صورت بروز مشکل در صندوق های الترونیکی، صندوق رای گیری دستی فعال می‌شود

طحان نظیف در پاسخ به خبرنگار حیات، در مورد اینکه درصورت بروز مشکل در سیستم رای گیری الکترونیکی، أخذ آراء چگونه خواهد بود؟ گفت: اگر مشکلی پیش آید صندوق‌های مازاد در نظر گرفته شده و صندوق رأی‌گیری به‌صورت دستی تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۱۰ طرح و لایحه، ۵ اساسنامه و ۳ استعلام دیوان عدالت اداری در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و پاسخ داده شد، اظهار کرد: طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها از سال گذشته در رفت‌وآمد بین مجلس و شورای نگهبان بود که ایرادات و ابهاماتی داشت و با رفع ابهامات، این طرح خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و امیدواریم که این طرح به اهداف خود در جهت سامان‌دهی این موضوع بیانجامد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: طرح تشکیل سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی (سپند) در جلسه اخیر شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و مغایر با شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره بحث صحت انتخابات از نظر شورای نگهبان، تاکید کرد: نسبت به تمام گزارش‌هایی که در انتخابات دریافت کردیم، بررسی‌های لازم از سوی ما صورت گرفته و صحت انتخابات در تمامی حوزه‌های انتخابیه به تأیید رسیده و بحث از نظر ما پایان یافته است و ان‌شاءالله در انتهای هفته، دور دوم انتخابات را خواهیم داشت. مردم در مرحله دوم انتخابات مجلس هم حضور یابند تا ۴۵ کرسی باقی مانده مجلس نیز تعیین تکلیف شود.

انتخابات تهران تمام الکترونیک شد/ اصلاحیه مجلس را درباره لایحه عفاف و حجاب دریافت کردیم

اصلاحیه مجلس را درباره لایحه عفاف و حجاب دریافت کردیم

طحان نظیف با تاکید بر اینکه اگر عزیزان نکاتی دارند، از طریق اعتبارنامه می‌توانند این کار را پیگیری کنند، افزود: اخیراً اصلاحیه مجلس را درباره لایحه عفاف و حجاب دریافت کردیم اما هنوز بررسی‌های ما به اتمام نرسیده است. البته هنوز برخی ایرادات قبلی ما به قوت خودش باقی است.

وی بیان کرد: هنوز جمع‌بندی نهایی نکردیم اما یکسری ایرادات هنوز پابرجاست. از طرف دیگر هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام هم باید در این مورد اعلام نظر کند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره آخرین وضعیت بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در شورای نگهبان، اینگونه توضیح داد: هنوز شورای نگهبان به صورت رسمی مصوبات مجلس درباره بخش دوم لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ و اصلاح لایحه برنامه هفتم توسعه را دریافت نکرده است، به محض دریافت مصوبات مجلس بررسی‌های خود را انجام و اعلام نظر خواهیم کرد.

۴۰ هزار ناظر شورای نگهبان برای دور دوم انتخابات مجلس

وی در ادامه بیان کرد: بیش از ۴۰ هزار نفر برای دور دوم انتخابات مجلس به عنوان ناظر شورای نگهبان بحث نظارت بر انتخابات را انجام خواهند داد.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اینگونه توضیح داد: نسبت به این موضوع ایرادی نداشتیم و در نشست قبلی هم تأیید این موضوع را اعلام کردم، اما لایحه برنامه هفتم توسعه مواد و احکام متعددی دارد که نسبت به مفاد احکام دیگر ایراد و ابهاماتی داشتیم که در رفت‌وآمد بین مجلس و شورای نگهبان است و قاعدتاً در رفت‌وآمد این ایرادات باقی‌مانده هم باید برطرف شود و مصوبه به صورت یکجا جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق مفاد مصوبه، قانون برنامه هفتم توسعه از ابتدای سال ۱۴۰۳ لازم‌الاجرا خواهد بود و بر همین مبنا است مگر اینکه در اصلاحیه تغییری انجام شود.

سخنگوی شورای نگهبان متذکر شد: در مرحله قبل انتخابات، همه موارد تخلفاتی که به شورای نگهبان اعلام شد، مورد بررسی قرار گرفت که برخی از موارد در روز انتخابات و طی تذکر، برخی با اعزام بازرس و بازشماری و برخی دیگر نیز به دستگاه قضا ارجاع شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره دلایل رد صلاحیت حسن روحانی، اظهار کرد: مواردی که به صورت مکتوب به وی اعلام شده موارد متعددی است و محدود به چند موردی که وی مطرح کرده نیست. البته همین چند مورد نیز به صوت دقیق مطرح نشده است.

طحان نظیف در پاسخ به پرسشی دیگر درباره علت عدم انتشار دلایل رد صلاحیت حسن روحانی، تاکید کرد: بارها گفتیم که موارد را به افراد می‌گوئیم، اما درباره انتشار عمومی نیاز به مجوز قانون داریم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha