کد خبر 250971
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۳

یکی از مدیران حماس اعلام کرد؛

هیچ توافقی را بدون توقف جنگ نمی‌پذیریم

هیچ توافقی را بدون توقف جنگ نمی‌پذیریم

یکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که این جنبش تحت هیچ شرایطی توافقی را که صراحتاً متضمن توقف جنگ علیه غزه نباشد، نخواهد پذیرفت.

به گزارش گروه بین‌الملل حیات، این مقام حماس که به نام وی اشاره نشده به شبکه الجزیره گفت که رژیم اشغالگر با اصرار بر ادامه جنگ مانع رسیدن به توافق آتش‌بس می‌شود.

وی تصریح کرد که رژیم صهیونیستی در تلاش برای دستیابی به توافقی برای آزادی اسرای خود است بدون اینکه این توافق متضمن توقف جنگ باشد.

این مقام حماس اضافه کرد: دشمن صهیونیستی به خاطر اصرار بر حمله زمینی به رفع به جای توقف جنگ و خروج کامل از نوار غزه مسئول هرگونه عواقب و پیامدی است.

وی افزود: اطلاعات ما نشان می‌دهد که نتانیاهو به خاطر برخی مسائل شخصی مانع رسیدن به توافق می‌شود. این جنبش به جانفشانی‌ها و فداکاری‌های ملت فلسطین وفادار است و تحت هیچ شرایطی در مورد آن کوتاه نخواهد آمد.

سخنان این مقام حماس ساعتی پس از آن بیان می‌شود که سازمان پخش رژیم صهیونیستی شنبه شب به نقل از منابعی گزارش داد: آمریکا اسرائیل را برای اعزام یک هیأت به قاهره برای مذاکره با حماس زیر فشار گذاشته است.

برپایه این گزارش، سازمان پخش رژیم صهیونیستی افزود: با وجود فشار آمریکا اما نتانیاهو انتظار برای پاسخ حماس را رد کرده است.

همچنین دیگر رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که نتانیاهو بیانیه‌ای در مخالفت با امضای قرارداد برای تبادل اسرا با حماس را در پوشش یک مقام دیپلماتیک اسرائیلی منتشر کرده است.

روزنامه جروزالم پست چاپ سرزمین‌های اشغالی نیز در این باره نوشت: خبرنگاران اسرائیلی تصمیم گرفتند که نتانیاهو و بازی وی برای مانع تراشی برای مبادله اسرا را برملا و وی را رسوا کنند.

این رسانه صهیونیست گزارش داد: اظهارات نتانیاهو هرگز بیانگر دیدگاه کل کابینه نیست.

جروزالم پست در ادامه آورد: مقام مسوولی که به تازگی بدون ذکر نامش در بیانیه ای در رسانه های همسو، تهدید کرده که با وجود هرگونه توافق با حماس، به رفح حمله می شود، خود نتانیاهوست.

این رسانه صهیونیست افزود: هدف نتانیاهو این است که به افکار عمومی اسرائیل چنین القا کند که در مسأله تشدید حملات نظامی و مخالفت با مذاکره برای تبادل اسرا با حماس یک اجماع کلی وجود دارد.

فاش شدن مانع تراشی نتانیاهو پس از آن بیان می شود که «حسام بدران» از رهبران حماس گفت که نتانیاهو و اعضای کابینه تندرو او با بهانه های واهی در مسیر مذاکرات و توافق برای آتش‌بس کارشکنی می‌کنند.

بدران تصریح کرد که محاسبات نتانیاهو مرتبط با شخص او و آینده سیاسی‌اش است و او به دنبال توافق نیست.

هیچ توافقی را بدون توقف جنگ نمی‌پذیریم

پایان نشست حماس و طرف‌های میانجی/ امروز ادامه نشست برگزار می‌شود

از سوی دیگر، منابع مصری گفتند که نشست حماس و کشورهای میانجی امشب بدون رسیدن به نتیجه نهایی به پایان رسید و گفتگوها فردا (یکشنبه) ادامه می‌یابد.

این منابع به به شبکه العربی الجدید گفته‌اند که دیدار بحث و بررسی میان حماس و میانجی‌گرها فردا تکمیل خواهد شد.

براساس این گزارش، حماس سؤالاتی دارد و به دنبال جواب آنهاست و این کار با هماهنگی همه طرف‌ها انجام می‌شود. همچنین اظهارات منفی مقامات اسرائیلی مسیر گفتگوهای جاری در قاهره را تحت الشعاع قرار نخواهد داد.

این درحالی است که شامگاه شنبه چند منبع خبری مدعی شده بودند که پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات حماس و رژیم صهیونیستی بر سر آتش بس در غزه و توافق مبادله اسیران حاصل شده است.

برپایه این گزارش، شبکه اخباریه قاهره به نقل از یک منبع بلندپایه در هیات امنیتی مصر که میانجگیری در روند مذاکرات [رژیم] اسرائیل و حماس را برعهده دارد، افزود که دو طرف در مورد بسیاری از موارد اختلاف نظر به اجماع رسیدند. ااین منبع به شبکه اخبار قاهره گفت که هیئت حماس وارد مصر شده و پیشرفت محسوسی در مذاکرات حاصل شده است.

در همین حال یک منبع امنیتی مصر به رویترز گفت که نتایج مذاکرات امروز در قاهره با دفعات قبل متفاوت خواهد بود. این منبع که به نام آن اشاره‌ای نشده است با بیان اینکه «ما در بسیاری از موارد به توافق رسیدیم» در عین حال تصریح کرد: اما چند نکته باقی مانده است.

وی افزود: این بار اوضاع بهتر به نظر می رسد، اما اینکه آیا به زودی توافقی حاصل می شود بستگی به این دارد که آیا اسرائیل آنچه را که برای دستیابی به آن لازم است ارائه می‌دهد یا خیر.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha