کد خبر 249099
۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۴:۴۰

کشف ۱۰۳۱ سیارک جدید با ۳۷۰۰۰ تصویر تلسکوپ هابل

کشف ۱۰۳۱ سیارک جدید با ۳۷۰۰۰ تصویر تلسکوپ هابل

دانشمندان با کمک تلسکوپ فضایی هابل و همکاری مردم عادی، ۱۰۳۱ سیارک جدید را در منظومه شمسی کشف کردند.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، برونو مرین؛ یکی از اخترشناسان می‌گوید: سیارک‌ها دائماً در حال حرکت هستند، بنابراین یافتن آنها با استفاده از مختصات قبلی دشوار است. به همین دلیل، ما از بیش از ۱۰۰۰۰ داوطلب در سراسر جهان برای بررسی تصاویر هابل به صورت دستی استفاده کردیم.

دانشمندان با کمک تلسکوپ فضایی هابل و همکاری مردم عادی، ۱۰۳۱ سیارک جدید را در منظومه شمسی کشف کردند. برای یافتن این سیارک‌ها، محققان ۳۷۰۰۰ تصویر هابل را که در طول ۱۹ سال ثبت شده بود، بررسی کردند

تلسکوپ فضایی هابل که بیشتر به خاطر ثبت تصاویر خیره‌کننده از کهکشان‌های دور شناخته می‌شود، کاربردهای دیگری نیز دارد؛ از جمله برای مطالعه اجرام منظومه شمسی خودمان نیز مفید واقع شده است.

اخیراً، محققان با خلاقیت از داده‌های هابل برای شناسایی سیارک‌های ناشناخته‌ای که عمدتاً در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری قرار دارند، استفاده کرده‌اند. در این کمربند، انبوهی از سنگ‌ها و یخ‌ها است که بقایای شکل‌گیری اولیه منظومه شمسی محسوب می‌شود.

در این پژوهش، محققان تعداد باورنکردنی ۱۰۳۱ سیارک جدید را کشف کردند. بسیاری از این سیارک‌ها کوچک هستند و قطر برخی از آنها کمتر از یک کیلومتر است. برای یافتن این سیارک‌ها، محققان ۳۷۰۰۰ تصویر هابل را که در طول ۱۹ سال ثبت شده بود، بررسی کردند. آنها با این کار رد سیارک‌هایی را که در زمان عبور از مقابل دوربین هابل، لکه‌ای نورانی بر جای گذاشته بودند، شناسایی کردند.

تصویر کهکشان مارپیچی UGC ۱۲۱۵۸ توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا/ESA گرفته شده است. این تصویر شبیه به آن است که گویی کسی با خودکار سفید روی آن خط کشیده باشد. اما این اتفاق در واقع به دلیل حرکت یک سیارک در پیش‌زمینه و عبور از میدان دید هابل رخ داده است. نور سیارک در طول چندین بار نوردهی به کهکشان تابیده و ردی شبیه به خطوط چین بر جای گذاشته است.

منبع: ناسا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha