کد خبر 248165
۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۰

نیویورک تایمز:

اسرائیل با پاسخ پیچیده و تسلیحات پیشرفته ایران روبرو بود

اسرائیل با پاسخ پیچیده و تسلیحات پیشرفته ایران روبرو بود

 نیویورک تایمز در گزارشی با بیان اینکه اسرائیل با پاسخ پیچیده و تسلیحات پیشرفته ایران روبرو بود، اعلام کرد تسلیحاتی که ایران در پاسخ تنبیهی شنبه‌شب علیه‌ رژیم صهیونیستی استفاده کرد بیش از سلاح‌هایی است که حماس و سایر متحدانش در ۶ ماه گذشته علیه این رژیم استفاده کرده‌اند.

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ پاسخ تنبیهی ایران به تجاوز رژیم صهیونیستی به کنسولگری تهران در دمشق در بامداد یکشنبه، از طریق صدها پهپاد و موشکی صورت گرفت که به گفته کارشناسان پیچیده‌تر از هر صلاحی است که اسرائیل در ۶ ماه جنگ با حماس و متحدانش با آن مواجه بوده است.

بر اساس این گزارش، رژیم اسرائیل تا کنون با حملات هوایی زرادخانه موشکی حماس و جهاد اسلامی مواجه بود که شامل راکت‌های برد کوتاه (۱۲ تا ۲۵ مایلی) و راکت‌های برد کوتاه ۱۲۲ میلی‌متری از خانواده گراد، موشک‌های سوریه‌ای ام-۳۰۲ با برد ۱۰۰ مایلی و نیز موشک‌های فجر-۵ ایران با برد ۵۰ مایل بود.

این گزارش تصریح می‌کند صلاح‌های مورد استفاده ایران در پاسخ نظامی شنبه‌شب برد بسیار بیشتر و سرعت بسیار بالاتری دارند.

به گفته مقام های رژیم صهیونیستی در این حمله ۱۸۵ پهپاد، ۳۶ موشک کروز و ۱۱۰ موشک زمین به زمین توسط ایران و بعضاً از خاک عراق و یمن به سمت اسرائیل شلیک شده است.

فایبان هینز کارشناس مسائل نظامی ایران در «مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک» در برلین، در پست خود در شبکه اجتماعی ایکس گفت که ایران از موشک کروز توسعه‌یافته توسط سپاه پاسداران موسوم به پاوه ۳۵۱ استفاده کرده است که دارای برد بیشتری است و یکهزار و ۲۰۰ مایل مسافت بین ایران و سرزمین‌های اشغالی را طی می‌کند.

جفری لوئیس عضو هیأت مشورتی امنیت بین‌المللی در وزارت خارجه آمریکا نیز در حساب کاربری ایکس خود گفته است که ایران از موشک‌های کروز حمله زمینی استفاده می‌کند که قادر هستند یک تن مواد منفجره را حمل کنند.

او تأکید کرد که بخش اعظم زرادخانه موشک‌های بالستیک ایران برد لازم برای اصابت در سرزمین های اشغالی را دارند و پهپادهای ایرانی‌ هم در عین حمل مواد منفجره کمتر، قادرند شناور شده و اهداف متغیر را نشانه بگیرند.

گزارش نیویورک تایمز تصریح کرده است که ایران در چند دهه گذشته با هدف بازدارندگی، بر موشک‌های دوربرد، پهپاد و پدافند هوایی متمرکز بوده و با در اختیار داشتن یکی از بزرگترین زرادخانه‌های موشک‌ و پهپاد بالستیک در سرتاسر خاورمیانه، در حال تبدیل به یک صادرکننده عمده تسلیحاتی در سطح جهان است.

بر اساس این گزارش، متعاقب حمله حماس در عملیات «طوفان الأقصی» اسرائیل برای دریافت مهمات هدایت‌شونده دقیق‌تر در هواپیماهای جنگی خود و رهگیری مناسب‌تر سامانه موشکی در «گنبد آهنین» دست به دامان ایالات متحده شد.

در حال حاضر، زرادخانه تسلیحاتی اسرائیل شامل موشک‌های دوران جنگ ویتنام در دهه ۱۹۶۰ میلادی است که درصد شکست برخی از آنها به ۱۵ درصد نیز می‌رسد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شنبه شب با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز عملیات «وعده صادق» و شلیک ده‌ها فروند پهپاد و موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی و مواضع رژیم صهیونیستی خبر داد.

در اطلاعیه سپاه آمده است: در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، نیروی هوافضای سپاه، اهداف معینی در داخل سرزمین‌های اشغالی را با شلیک ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار داد.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز اعلام کرد: اقدام نظامی ایران بر اساس بند ۵۱ منشور سازمان ملل متحد در خصوص دفاع مشروع در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha