کد خبر 247942
۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۰

تراز تجاری مثبت ایران و هند در ۱۴۰۲

تراز تجاری مثبت ایران و هند در ۱۴۰۲

مدیرکل دفتر شبه قاره هند (آسیای جنوبی) سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به تراز مثبت تجاری ایران و هند در سال ۱۴۰۲ و برنامه‌ریزی جهت افتتاح یک مرکز تجاری جدید در بمبئی از اضافه شدن یک رایزن جدید بازرگانی در هند در سال جاری خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی حیات، هادی طالبیان مقدم، مدیرکل دفتر شبه قاره هند (آسیای جنوبی) سازمان توسعه تجارت ایران، ضمن اشاره به تراز مثبت تجاری ایران و هند در سال ۱۴۰۲ و برنامه‌ریزی جهت افتتاح یک مرکز تجاری جدید در بمبئی از اضافه شدن یک رایزن جدید بازرگانی در هند در سال جاری خبر داد.

طالبیان‌ مقدم هند را جزو شرکای اصلی تجارت خارجی ایران دانست و افزود: مذاکرات درباره تجارت آزاد بخش کشاورزی با همکاری توامان سازمان توسعه تجارت ایران و وزارت جهاد کشاورزی با هند از سال گذشته آغاز شد و به نظر می‌رسد که این مهم در سال جاری نهایی شود.

مدیرکل دفتر شبه قاره هند سازمان توسعه تجارت ایران، با بیان اینکه تراز تجاری ایران با هند در سال ۱۴۰۲ مثبت شده است، بیان کرد: میزان صادرات به هند در ۱۲ ماه ۱۴۰۲ با  ۲ درصد رشد مثبت در ارزش از ۲۱۲۷ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ به ۲۱۷۵ میلیون دلار و از لحاظ وزنی با ۲۷ درصد رشد مثبت از ۵۴۶۰ هزار تن به ۶۹۶۲ هزار تن افزایش یافت.

وی ادامه داد: میزان واردات از کشور هند در ۱۲ماه ۱۴۰۲ با ۳۵ درصد رشد منفی در ارزش از ۲۹۴۲ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ به ۱۹۱۶ میلیون دلار و از لحاظ وزنی با ۲ درصد رشد منفی از ۱۹۲۶ هزار تن به ۱۴۷۷ هزار تن کاهش یافته است.

طالبیان مقدم ارزش هر تن کالای صادراتی، را معادل ۳۱۲ دلار دانست و افزود: ارزش هر تن کالای وارداتی معادل ۱۷۷۲ دلار بوده است.

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه هند به ایران، گفت: عزم دو کشور در خصوص راهبرد زمینه‌های مشترک به ویژه تقویت موضوعات اقتصادی و تجاری است.

این مقام مسئول از برنامه‌ریزی جهت افتتاح یک مرکز تجاری در بمبئی هند خبر داد و افزود: جمعیت بالا و پتانسیل اقتصادی هند برای توسعه تجارت باعث شد که مجوز رایزن بازرگانی دوم از سوی سازمان توسعه تجارت ایران، برای این کشور صادر شود.

طالبیان مقدم ادامه داد: هند، یکی از اعضای گروه بریکس است و پیوستن ایران به این گروه امکان بهره‌گیری از ظرفیت‌های تجاری اعضای این گروه را تسهیل می‌کند؛ همچنین کریدور (گذرراه) شمال- جنوب برای دسترسی آسان‌، کاهش هزینه‌ها و تسریع و تسهیل تجارت از مسیر ایران، هند و آسیای میانه، یکی از دیگر ظرفیت­‌های اقتصادی و تجاری در منطقه شبه قاره هند (آسیای جنوبی) است که ایجاد زیرساخت‌­ها و امکانات در این خصوص ضرورتی غیرقابل انکار برای تسهیل تجارت و فعال‌سازی از این ظرفیت است که با همت و جدیت سازمان­‌ها و نهادهای مختلف از جمله وزارت راه، مناطق آزاد، گمرک، سازمان توسعه تجارت ایران و سایر دستگاه­‌های دولتی انجام­‌پذیر خواهد بود.

وی ضمن اعلام برنامه‌­ریزی جهت برگزاری ششمین نمایشگاه توانمندی­‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (ایران اکسپو ۲۰۲۴)، گفت: الزامات و تمهیدات حضور حدود ۵۰۰ میهمان خارجی شامل مقامات دولتی و تجار و صنعتگران بخش خصوصی و نمایندگان اتاق­‌های بازرگانی از کشورهای شبه قاره هند برای حضور در این نمایشگاه فراهم شده است.

انتهای پیام/ 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha