کد خبر 247673
۲۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۴

بزرگ‌ترین نیروگاه زیست توده کشور به بهره‌برداری رسید

بزرگ‌ترین نیروگاه زیست توده کشور به بهره‌برداری رسید

وزیر نیرو از بهره‌برداری از نیروگاه بیوگازسوز فاضلاب غرب تهران (فیروزبهرام) به عنوان بزرگ‌ترین نیروگاه متمرکز زیست توده کشور با ظرفیت اسمی ۷.۲ مگاوات خبر داد.

به گزارش گروه  اقتصادی  حیات، «علی اکبر محرابیان» امروز (پنجشنبه ۲۳ فروردین) در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های آب و فاضلاب استان تهران گفت: امروز ما شاهد بهره‌برداری ۱۷ هزار میلیارد تومان طرح در بخش آب و هم در بخش فاضلاب هستیم. برخی از طرح‌ها، طرح‌های منحصر به فردی است که به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به بهره‌برداری از بزرگ‌ترین نیروگاه بیوگاز کشور افزود: کل ظرفیت نیروگاه‌های زیست توده تا شروع دولت ۹ مگاوات بوده که امروز به ۲۱ مگاوات رسید و حدود ۱۸ مگاوات هم در دست اجراست. این طرح‌ها هم از نظر اقتصادی و هم از نظر محیط زیستی طرح‌های به شدت اقتصادی و مفیدی است.

وزیر نیرو بیان کرد: این نیروگاه ۷.۲ مگاواتی از نظر محیط زیست معادل ۳۶۰۰ هکتار فضای سبز، گازهای آلاینده محیط و شهر را جمع آوری می‌کند. همچنین معادل ۲۴ میلیون متر مکعب گاز به ما انرژی برق می‌دهد؛ یعنی اگر می‌خواستیم یک نیروگاه بزنیم با سوخت فسیلی باید ۲۴ میلیون متر مکعب گاز تخصیص می‌دادیم که هم از نظر اقتصادی باید هزینه قابل توجهی می‌کردیم و هم باعث آلودگی محیط زیست می‌شد. الان نه تنها آلودگی نداریم بلکه از نظر اقتصادی هم بسیار موثر و مفید است.

محرابیان گفت: طرح‌هایی که امروز قرارداد آنها منعقد شد، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ ساله است. منظور از این سالها، مدتی است که اینها از این پساب دارند استفاده می‌کنند. اجرای طرح‌ها در لحظه است؛ بسیاری از این طرح‌ها تمام شده و فقط کافی است که شیر باز شود و از پساب استفاده کنند. آنهایی هم که اجرا نشده نهایتاً تا یک سال و نیم آینده تفاده از پساب در آنها به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر نیرو بیان کرد: خیلی از این صنایع هم مثلاً می‌گوییم راجع به انتقال پساب بهداشتی شهر اصفهان یا شهر شازند یا اراک یا سایر مناطق؛ خب این الان موجود است. صنایع می‌توانند در حال حاضر از آن استفاده کنند. قراردادی که منعقد شد، این امکان را ایجاد کرد و این تعهد را برای طرفین ایجاد کرد که شرکت آب و فاضلاب تامین پساب بهداشتی کند و صنعت هم از آن استفاده کند و از محل سرمایه‌گذاری خودش بتواند آب مطمئنی را تامین کند.

وی گفت: پروژه‌های عظیمی را برای سال ۱۴۰۳ پیش بینی کردیم. امیدواریم که با بهره‌برداری و تکمیل این طرح‌ها، بخش قابل توجهی از مطالبات مردم در تامین آب شرب و کشاورزی تأمین شود.


اجرای یک پروژه بزرگ برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه تا یک ماه آینده

محرابیان درباره وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات دولت برای آن گفت: ما در موضوع دریاچه ارومیه خودمان را متعهد کردیم که این دریاچه با اجرای پروژه‌های متعدد و با مدیریت منابع آب احیا شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه امروز شرایط دریاچه در شرایط بسیار خوبی قرار دارد، گفت: پروژه‌های متعددی که برای تامین آب دریاچه اجرا شده و امیدواریم آخرین پروژه هم در دریاچه طی یک ماه آینده با دستور رئیس جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha