کد خبر 247457
۲۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۰

مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران در گفتگو با «حیات» پاسخ داد؛

پاداش پایان خدمت جانبازان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

پاداش پایان خدمت جانبازان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران شرایط پرداخت پاداش پایان خدمت جانبازان حالت اشتغال را تشریح کرد.

سید باقر سیدرضایی، مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی حیات در مورد شرایط پرداخت پاداش پایان خدمت جانبازان گفت: اصلی ترین شرط پرداخت پاداش پایان خدمت جانبازان حالت اشتغال مشمولین تبصره ۱ و ماده ۳۸، داشتن حکم حالت اشتغال و ۳۰ سال سنوات قابل قبول و یا ۶۰ سال سن است.

سنوات جبهه چه تاثیری در پاداش پایان خدمت دارد؟

مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: سنوات حضور در جبهه داوطلبانه و غیر داوطلبانه جزو سنوات قابل قبول در محاسبات بازنشستگی می باشد.

سیدرضایی در پاسخ به سوال «حیات» مبنی بر اینکه آیا سنوات حضور در جبهه در محاسبه پاداش پایان خدمت تاثیری دارد یا خیر؟ گفت: اگر جانباز داوطلبانه در جبهه حضور پیدا کرده باشد ۱.۵ برابر ایام حضور در جبهه اش به سنوات خدمت او اضافه می شود. همچنین اگر جانباز به صورت غیرداوطلبانه و به عنوان خدمت سربازی در جبهه حضور پیدا کرده باشد برابر همان ایام به سنوات قابل قبول اضافه می شود.

شرایط پرداخت پاداش پایان خدمت جانبازان چیست؟

مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد سنوات خدمت جانبازان گفت: یکی از شرایطی که برای پاداش پایان خدمت جانبازان لازم است، علاوه بر سن و سابقه خدمت، داشتن حکم حالتِ اشتغال است.

سیدرضایی افزود: شرط دوم برای دریافت پاداش پایان خدمت این است که جانبازِ حالت اشتغال از هیچ دستگاهی پاداش پایان خدمت دریافت نکرده باشد. با توجه به اصلاح آیین نامه اجرایی مربوطه سنوات قبل از حالت اشتغال جانبازان نیز جزو سنوات قابل قبول است؛ در هر حال،پرداخت پاداش پایان خدمت حداکثر به ازای ۳۰ سال سنوات امکان پذیر است.

آیا شهدا هم مشمول پاداش پایان خدمت هستند؟

مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: شهدا نیز به استناد تبصره ۳ ماده ۴۰ قانون جامع خدمات رسانی ایثارگران مشمول دریافت پاداش پایان خدمت هستند و سوابق قبل شهادت این عزیزان قابل قبول است.

سیدرضایی در مورد استحقاق مرخصی شهدا و جانبازان گفت: در مورد پاداش ذخیره مرخصی تفاوتی میان شهدا و جانبازان وجود دارد و آن اینکه به استناد ماده ۵۳ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران شهدا مشمول پاداش ذخیره مرخصی نیز هستند.

پاداش پایان خدمت جانبازان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

چه تعداد از جانبازان مشمول دریافت پاداش پایان خدمت هستند؟

مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: ما حدودا ۶۳۰ هزار جانباز داریم که امتیاز قانونی پاداش پایان خدمت صرفا مشمول ۹۶۰۰۰ هزار جانباز حالتِ اشتغال شده است و شرط دریافت پاداش داشتن حکم حالت اشتغال و برقراری حقوق برای جانباز است. 

فرایند بررسی وضعیت ایثارگران برای از کارافتادگی کلی جهت صدور حکم حالت به چه شکلی است؟

مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد صدور حکم حالت اشتغال گفت: جانبازان بالای ۲۵ درصد تا قبل از رسیدن به سن ۶۰ سالگی می توانند با شرکت در کمیسیون پزشکی و تایید از کار افتادگی کلی از مزایای حالت اشتغال برخوردار شوند.

سیدرضایی ادامه داد: جانبازان شاغل در دستگاه های دولتی، با دریافت رای حالت اشتغال می توانند از مزایای ماده واحده قانون حالت اشتغال بهره مند شوند. بر این اساس دستگاه ها موظف هستند با پیش‌بینی پست ها یا مشاغل سازمانی با نام در تشکیلات مربوط همطراز با مشاغل قبلی جانبازان آنها را جزو مستخدمین شاغل تلقی و برابر مقررات نسبت به پرداخت حقوق و فوق‌العاده شغل، مزایای شغل یا مزایای مستمر وهمچنین افزایش سنواتی و ارتقای گروه و سایر عناوین مشابه همانند مستخدمین شاغل با دو گروه بالاتر و یا عناوین مشابه توسط دستگاه‌های ذیربط با آنها رفتار کند و بر اساس مقررات استخدامی ذیربط با سنوات مقرر بازنشسته شده و پس از آن از حقوق بازنشستگی برخوردار گردد. این گروه از جانبازان دیگر مشمول دریافت پاداش پایان خدمت از بنیاد شهید و امور ایثارگران نیستند و دستگاه مربوطه مسئول پرداخت پاداش بازنشستگی این گروه است.

مبنای محاسبه سن بازنشستگی جانبازان چیست؟

مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: مبنای محاسبه سن بازنشستگی جانبازان مانند سایر کارکنان دولت، سن ۶۰ سالگی و ۳۰ سنوات خدمتی از زمان صدور حکم حالت اشتغال است. البته سوابق بیمه ای جانبازان قبل از حالت اشتغال قابل قبول است. 

آیا جانبازان می توانند بیش از یک بار از مزایای پایان خدمت استفاده کنند؟ 

سیدرضایی گفت: برخورداری از پاداش پایان خدمت تنها برای یک بار امکان پذیر است. در صورتی که مشمولان قبلاً بازنشسته شده و دوباره در چارچوب قوانین و مقررات، اشتغال به کار پیدا کرده و سپس بازنشسته شوند، پاداش پایان خدمت مشمولین حالت اشتغال فقط در مورد سنوات جدید اشتغال محاسبه و پرداخت می شود. در هر حال، در مجموع پرداخت پاداش پایان خدمت حداکثر به ازای ۳۰ سال خدمت امکان پذیر است.

انتهای پیام/ 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha