کد خبر 247404
۲۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۵:۰۵

انرژی تاریک با گذشت زمان خواص خود را تغییر می‌دهد

انرژی تاریک با گذشت زمان خواص خود را تغییر می‌دهد

دانشمندان دقیق‌ترین نقشه سه بعدی کیهان را تولید کرده اند که تجزیه و تحلیل آن حاکی از تغییرات احتمالی در خواص انرژی تاریک است.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، مایکل لوی، مدیر پروژه DESI گفت: نقشه سه بعدی ما از کیهان با مدل‌های پذیرفته شده جهان مطابقت دارد، اما ما همچنین تفاوت‌های جالبی بین نظریه و مشاهدات پیدا کردیم که وجود آنها احتمالاً نشان می‌دهد که خواص انرژی تاریک ممکن است در طول زمان تغییر کرده باشد. 

دانشمندان هنگام تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده با استفاده از رصدخانه DESI در اولین سال رصد پس از عملیاتی شدن دستگاه در اکتبر ۲۰۱۹، به این نتیجه رسیدند. در این مدت، این رصدخانه تعداد بی‌سابقه‌ای از طیف کهکشان‌های دور، از جمله تعداد زیادی از اجرام آسمانی را اندازه‌گیری کرد که ما آنها در وضعیتی که در اعصار اولیه وجود کیهان بود می‌بینیم.

دانشمندان بر این باورند که چنین ناهنجاری‌هایی شواهد احتمالی است مبنی بر اینکه ویژگی‌های انرژی تاریک می‌تواند در طول زمان تغییر کند، و امکان این موضوع در سال‌های اخیر به طور فعال توسط کیهان‌شناسان برجسته روسی و خارجی مورد بحث قرار گرفته است. زمانی که تیم علمی DESI تجزیه و تحلیل داده‌های جمع آوری شده طی سه سال اول فعالیت رصدخانه را به پایان برساند، پاسخ دقیق تری به این سوال در آینده نزدیک به دست خواهد آمد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha