کد خبر 247362
۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۸

اتحادیه اروپا به دنبال افزایش کشتی‌ها در دریای سرخ

اتحادیه اروپا به دنبال افزایش کشتی‌ها در دریای سرخ

روزنامه «واشنگتن پست» امروز (دوشنبه) به نقل از فرمانده ماموریت نیروی دریایی اتحادیه اروپا در دریای سرخ خبر داد که این اتحادیه قصد دارد «به طور قابل توجهی» عملیات خود را گسترش و تعداد کشتی‌ها در دریای سرخ را افزایش دهد.

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ از این روزنامه پرشمارگان آمریکایی، واسیلیوس گریپاریس فرمانده یونانی ماموریت نیروی دریایی اتحادیه اروپا اظهار داشت که این اتحادیه قصد دارد «به طور قابل توجهی وسعت این عملیات را گسترش دهد تا در برابر حملات احتمالی حوثی‌های یمن، بهتر دفاع کند.»

بر اساس این گزارش، درحالی که ۱۹ کشور از ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در این عملیات شرکت دارند، اما تنها چهار کشتی جنگی در منطقه‌ای به اندازه 2 برابر وسعت قلمرو این بلوک [اتحادیه اروپا] در حال گشت‌زنی هستند.

گریپاریس به خبرنگاران در بروکسل گفت: تنها یک بار عبور یکی از کشتی‌های ما بین 2 مسافت طولانی‌تر به منطقه، ممکن است حدود ۱۰ روز طول بکشد و همچنین گذر از منطقه پرخطر در حدود ۲ روز طول می‌کشد.

وی مدعی شد که این منطقه پرخطر «در ماه‌های گذشته شاهد حملات متعددی بوده است، از جمله حملات پیچیده که در آن از پهپادها و موشک‌های بالستیک استفاده شده است.»

ماموریت دریایی اتحادیه اروپا موسوم به «آسپیدس» ۳۰ بهمن‌ماه گذشته فعالیت خود را در دریای سرخ آغاز کرد. حوزه ماموریت آسپیدس در امتداد تنگه باب المندب، تنگه هرمز و همچنین آب‌های بین‌المللی در دریای سرخ، خلیج عدن، دریای عرب، خلیج‌فارس و دریای عمان تعریف و مقر آن در لاریسا، یونان عنوان شده است.

جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز امروز مدعی شد که ماموریت دریایی این اتحادیه طی 2 ماه گذشته ۱۱ حمله ارتش یمن در دریای سرخ را دفع کرده است.

از زمان شروع عملیات نظامی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، ارتش ملی یمن در حمایت از مقاومت ملت فلسطین، چند کشتی رژیم صهیونیستی یا کشتی‌های حامل کالا که عازم سرزمین‌های اشغالی بود را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب هدف قرار داد.

نیروهای ارتش یمن متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه دهند.

نیروهای ارتش یمن تاکید کرده‌اند که کشتیرانی در خلیج عدن و دریای سرخ برای سایر کشتی‌ها آزاد است و آنها از امنیت کامل برخوردار هستند.

آمریکا و انگلیس طی چندین نوبت به بهانه صیانت از کشتیرانی بین‌المللی علیه مواضع نیروهای یمنی حمله کردند؛ اما این اقدامات به گواه کارشناسان بین‌المللی نتوانسته است حملات علیه کشتی‌های وابسته به رژیم صهیونیستی در دریای سرخ را مهار و بازدارندگی ایجاد کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha