کد خبر 247354
۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۶

امیرعبداللهیان:

اسرائیل روزهای سختی در پیش دارد

اسرائیل روزهای سختی در پیش دارد

وزیر خارجه ایران در کنفرانس خبری مشترک با همتای سوری خود گفت آمریکا در جنایت حمله تروریستی به کنسولگری ایران در دمشق مسئولیت دارد و باید پاسخگو باشد؛ روزهای آینده نیز برای رژیم اسرائیل، روزهای سختی خواهد بود.

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در دمشق حضور دارد، روز دوشنبه و در نشست خبری با «فیصل المقداد» همتای سوری خود، درباره مسائل منطقه صحبت کرد و به سوالات خبرنگاران نیز پاسخ داد.

امیرعبداللهیان در ابتدای این نشست خبری با اشاره به دیدار امروز خود با وزیر امور خارجه و رئیس‌جمهور سوریه گفت: ما امروز گفت‌وگوهای مهمی با مقامات سوریه داشتیم. علاوه بر مناسبات دوجانبه، موضوعات بین‌المللی و منطقه و همچنین موضوع حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق را مورد بررسی قرار دادیم.

سوریه در خط مقدم مقاومت است

وی با بیان اینکه سوریه در خط مقدم مقاومت است، گفت: همواره رایزنی با مقامات سوریه مورد توجه مقامات ایران است.

وزیر خارجه ایران با اشاره به میزبانی تهران از سران گروهای مقاومت فلسطین گفت: ما در روزهای گذشته در تهران میزبان «اسماعیل هنیه» و «زیاد النَخاله» بودیم و گفت‌وگوهای سطح بالا و مشورت‌های اساسی انجام شد.

وی افزود: رژیم اسرائیل با ورود به هفتمین ماه حمله به غزه به جنایت‌های جنگی خود با حمایت آمریکا  علیه مردم فلسطین ادامه می‌دهد.

وزیر امور خارجه ایران افزود: حمله رژیم صهیونیستی با هواپیما و موشک‌های ساخت آمریکا به کنسولگری ایران در دمشق، صفحه جدیدی از نقض عمدی و آشکار تعهدات و حقوق بین‌الملل بود.‌ از دمشق با صدای بلند اعلام می‌کنم که آمریکا در این جنایت نقش و مسوولیت دارد و باید پاسخگو باشد و رژیم اسرائیل تنبیه خواهد شد.

غربی‌ها به اسرائیل چراغ سبز نشان دادند

وی با اشاره به مخالفت آمریکایی و برخی از کشورهای اروپایی در صدور قطعنامه علیه حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در سوریه در شورای امنیت گفت: آن‌ها با این اقدام خود چراغ سبز به رژیم صهیونیستی نشان دادند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از صحبت‌های خود، با تاکید بر این که «ما امنیت سوریه را امنیت خود می‌دانیم»، گفت: ما به حمایت‌های خود از مردم فلسطین  و غزه در دفاع از حقوق خود ادامه می‌دهیم.

امیرعبداللهیان از ابراز همدردی مقامات مختلف سوریه با ایران و محکومیت اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی در حمله به کنسولگری ایران در سوریه، از سوی مقامات این کشور، بار دیگر تشکر و قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه در این حمله علاوه بر مستشاران رسمی ایران تعدادی از اتباع سوریه از جمله یک زن و بچه‌اش که سال‌ها در ساختمان کنسولگری ایران سکونت داشتند، به شهادت رسیدند، برای مجروحان این حادثه تروریستی آرزوی سلامتی کرد و گفت: امروز از مجروحان این حادثه تروریستی عیادت کردیم.

اسرائیل قادر به جنگ با سوریه و لبنان نیست

امیرعبداللهیان همچنین تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در حال حاضر در بدترین شرایط خود قرار دارد و تحولات ۶ ماه گذشته به تمام جهانیان ثابت کرد که رژیم صهیونیستی با توجه به این‌که در حمله به غزه نتوانست به اهداف خود برسد، هرگز قادر به جنگ با لبنان و سوریه نخواهد بود.

وی تاکید کرد: هیچ پیروزی‌ برای اسراییل در جنگ غزه متصور نیست، ضمن این‌که روزهای آینده برای رژیم اسرائیل، روزهای سختی خواهد بود.

نتانیاهو بدون چراغ سبز آمریکا قادر به حمله به کنسولگری نبود

امیرعبداللهیان در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال یک خبرنگار سوری مبنی بر این‌که آمریکا مدعی شده نمی‌دانسته هدف رژیم صهیونبستی کجا بوده و از این اقدام اطلاع دقیقی نداشته است، گفت: چرا دولت آمریکا حمله تروریستی به یک مکان دیپلماتیک که نقص قوانین بین‌المللی است را محکوم نکرد؟ به نظر می‌رسد که نتانیاهو بدون چراغ سبز آمریکا قادر به انجام این کار نبود، گرچه مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند که هماهنگی بین این کشور و رژیم صهیونیستی در مورد این موضوع نبوده و چراغ سبزی نداده است.

وزیر خارجه ایران گفت: این‌که آمریکا حمله به یک مکان دیپلماتیک را محکوم نمی‌کند، آیا این اقدام، تشویق اسرائیل برای نقض قوانین بین‌المللی و انجام این‌گونه جنایت‌ها نیست؟

امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به سوال یک رسانه روس گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای نسل‌کشی در غزه اعلام کرده که ما به‌دنبال توسعه جنگ در منطقه نیستیم. چگونگی پاسخ به اسرائیل، در میدان تعریف شده و در میدان چگونگی آن روشن می‌شود. رایزنی‌های سطح بالایی بین مقامات ایران و روسیه در مورد تحولات منطقه و غزه در ۶ ماه گذشته در جریان بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha