کد خبر 247266
۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۷

گرامیداشت روز ملی فناوری هسته‌ای در رادیو ایران

گرامیداشت روز ملی فناوری هسته‌ای در رادیو ایران

برنامه «رهاورد» امروز با حضور کارشناسان و صاحب نظران مختلف از دستاوردهای انرژی هسته‌ای می‌گوید.

به گزارش گروه فرهنگی حیات؛ ۲۰ فروردین ۱۳۸۵ خبر دستیابی ایران به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و راه‌اندازی زنجیره کامل غنی‌سازی اورانیوم اعلام شد؛ موفقیتی که با تکیه بر توان داخلی و در شرایط تحریم به دست آمده بود و همگان را متحیر ساخت.

تولید سوخت هسته‌ای موردنیاز رآکتورهای هسته‌ای، رؤیایی بود که دانشمندان جوان کشور با توکل به قدرت باری‌تعالی و مجاهدت شبانه‌روزی، آن را تبدیل به واقعیت کردند و به پاس این مجاهدت علمی، روز ۲۰ فروردین با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان «روز ملی فناوری هسته‌ای» در تقویم جمهوری اسلامی ایران ثبت شد.

از آن سال تاکنون، این تاریخ جدای از اینکه به مثابه جلوه‌ای از غرور ملی ایرانیان و پیشرفت‌های ملی کشور جشن گرفته می‌شود، در عین حال فرصتی است برای رونمایی از دستاوردهای جدید و پیشرفته صنعت هسته‌ایِ کشورمان که در نوع خود از رشد و تکامل تدریجی و البته قابل توجه آن در ایران حکایت دارد.

مریم بانو فطرتی، تهیه کننده برنامه «رهاورد» اظهار داشت: کاربردهای فناوری هسته‌ای امروزه آنقدر وسیع و گسترده شده که کمتر حوزه‌ای را می‌توان یافت که در آن ردی از فناوری هسته‌ای وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: در برنامه روز یکشنبه (۲۰ فروردین) میزبان «سید پژمان شیرمردی» معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها، «محمد اسلامی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، «حسین درخشنده» معاون توسعه نیروگاه اتمی‌بوشهر، «اعظم برزویی» دانشیار پژوهشکده کشاورزی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای و «محمد قنادی» معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران خواهیم شد و از تازه‌ترین دستاوردهای این حوزه خواهیم گفت.

شایان ذکر است برنامه «رهاورد» امروز (دوشنبه، ۲۰ فروردین) به تهیه کنندگی مریم بانو فطرتی ساعت ۱۳:۳۰ از رادیو ایران تقدیم مخاطبان می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha