کد خبر 247219
۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۰

اعلام ویژه برنامه‌های عید فطر شبکه‌های رادیویی

اعلام ویژه برنامه‌های عید فطر شبکه‌های رادیویی

ویژه برنامه‌های عید فطر شبکه‌های رادیویی با تدارک ده‌ها برنامه ویژه و شاد اعلام شد.

به گزارش گروه فرهنگی حیات؛ عید فطر، عید بر آمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است، بر آمدن روز، روزی نو و انسانی نو است؛ بنابراین شبکه‌های مختلف رادیویی با تدارک گسترده و تهیه ویژه برنامه‌های شاد و مفرح عید سعید فطر را جشن می‌گیرند که در گزارش ذیل به جزییات آن اشاره شده است.

رادیو ایران؛ از قنوت شکر تا به افق نور

شبکه رادیویی ایران با ویژه برنامه‌های «قنوت شکر»، «صبح عید با شما»، «سلسه موی دوست»، «به افق نور»، «گلبانگ»، «دلخنده» و «جشن سپاس» به استقبال عید سعید فطر می‌رود. "قنوت شکر" چهارشنبه بیست و دوم فروردین با موضوع شکرانه یک ماه عبادت بندگی در ماه رمضان و بررسی آثار برکت این ماه در زندگی با حضور کارشناسی محمد نصرآبادی و به تهیه کنندگی عبدالله علایی و و حید بیات ساعت ۶ و ۳۵ دقیقه پخش می‌شود.

"صبح عید با شما"، عیدانه دیگری است که چهارشنبه و پنجشنبه به تهیه کنندگی ساجد قدوسیان ساعت ۹ تقدیم می‌شود. "سلسه موی دوست" روز چهارشنبه به بیان ابعاد معنوی عید فطر در رابطه با عید ایمان و بهار روزه داری اهل ایمان می‌پردازد. این برنامه به تهیه کنندگی رضا صفری ساعت ۱۱ روی آنتن می‌رود.

"به افق نور" نیز در همان روز، با حضور حجت الاسلام ادیب یزدی و محمد پویا مفرد به موضوع مفهوم عید واقعی و حفظ کردن اعمال در ماه مبارک رمضان می‌پردازد. این برنامه به تهیه کنندگی حسین معصومی و با اجرای حمیدرضا رضایی ساعت ۱۱:۲۵ پخش می‌شود. "گلبانگ" نیز به مناسبت عید سعید فطر قطعه «سیب سرخ عید» را با صدای علیرضا افتخاری، به تهیه کنندگی ندا حاجی اسماعیلی و با اجرای مریم نشیبا ساعت ۱۵ تقدیم مخاطبان می‌کند. "دلخنده" هم در همین روز ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه پخش می‌شود. "جشن سپاس" نیز هم‌صدا با همه مسلمانان جهان عید بندگی چهارشنبه به تهیه کنندگی حسین معصومی و با حضور حجت الاسلام مسلم داوود نژاد ساعت ۱۷ روانه آنتن می‌شود.

رادیو جوان؛  قبول باشه

ویژه برنامه زنده "قبول باشه" رادیو جوان به پوشش نماز عید سعید فطر می‌پردازد و همچنین با بخش‌های شاد و مفرح همراه خواهد بود. همچنین با حضور یک کارشناس مذهبی درباره این عید بزرگ و فرخنده گفتگو خواهد شد و همراه  با بخش‌های مختلف دیگر است. این برنامه رادیویی به تهیه کنندگی فاطمه قنبری و به گویندگی مهناز هاشمی، از ساعت ۶ تا ۹ شب روانه آنتن شبکه رادیویی جوان خواهد شد. "سور میهمانی" برنامه دیگر این شبکه رادیویی است که با حال و هوای طنز و سرگرمی، اجرای نمایش‌های طنز و موسیقی‌های شاد همراه خواهد بود و با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و در مورد جشن و شادی عید سعید فطر گفتگو خواهد کرد. این برنامه از ساعت ۹ تا ۱۱ شب روی موج این شبکه رادیویی می‌رود.

رادیو معارف؛ جشن بندگی

شبکه رادیویی معارف برنامه «جشن بندگی» را با موضوع تزکیه نفس در ماه رمضان و ارتباط با خدا برای روزهای چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۱۱ صبح و پنجشنبه از ۰۸:۵۰ تا ۱۱ تدارک دیده است. در این برنامه، نماز و خطبه‌های عید فطر تهران به امامت حضرت آیت الله خامنه‌ای دام ظله العالی به صورت زنده پخش می‌شود. «شکرانه ضیافت» ویژه برنامه بعدی رادیو معارف با موضوع عید فطر و وداع با ماه مبارک رمضان است که از چهارشنبه تا جمعه از ساعت ۱۷:۳۵ تا ۱۹:۳۵ به روی آنتن رادیو معارف می‌رود. برنامه «ارمغان» روز پنجشنبه مورخ ۲۳ فروردین از ساعت ۷:۱۰ تا ۸ صبح با موضوع هدیه و سوغات عید فطر برای مسلمانان با نگاهی به آیات و روایات پخش می‌شود. سخنان مقام معظم رهبری با موضوع اهمیت و فضیلت ماه رمضان و عید فطر در قالب برنامه «پیام ولایت» در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در ساعت ۱۳:۵۵ تقدیم مخاطبان رادیو می‌شود.

 رادیو ورزش؛ مدال بندگی

برنامه "مدال بندگی" به تهیه کنندگی سولماز ادیبی تدارک رادیو ورزش است که روزهای ۲۲ و ۲۳ فروردین از ساعت ۱۰ تا ۱۲ روانه آنتن می‌شود. در این برنامه ضمن گفتگو با ورزشکاران و چهره‌های شاخص در خصوص خاطرات رمضان و تجربیات معنوی آن‌ها در این ماه مبارک با ورزشکارانی که در  رمضان در اقدامات خیر و خداپسندانه پیشگام بودند، آشنا خواهیم شد. گزارش زنده از اماکن گردشگری ورزشی، دلگویه‌های مخاطبان در فراق رمضان و نمایش‌های طنز بچه و بچه مرشد از دیگر بخش‌های این برنامه خواهد بود. از دیگر بخش‌های برنامه گفتگو با وزیر ورزش و جوانان، محمد حشمتی خواننده، فلورا سام بازیگر، طاهری دوچرخه سواری که از مشهد رکاب می‌زند تا مکه و تمام اماکن مذهبی و متبرکه رو زیارت می‌کند، است. این برنامه به سردبیری نوید جولایی و گویندگی علیرضا بختیاری و مبلغ حسینی پخش می‌شود.

رادیو فرهنگ؛ فطر سعید

شبکه رادیویی فرهنگ چهارشنبه وپنجشنبه با ویژه برنامه‌های زنده «جشن سپاس»  و «فطر سعید» این عید بزرگ را گرامی می‌دارد. "جشن سپاس" در قالب مجله ترکیبی چهارشنبه ساعت ۶ تا ۹ به تهیه کنندگی یلدا احتشامی روانه آنتن می‌شود. در این برنامه ضمن پخش نماز عید فطر تهران به اقامه مقام معظم رهبری و خطبه‌های ایشان از مصلی تهران به  اهمیت حضور در نماز عید فطر پرداخت می‌شود و در ادامه عید فطر در کلام بزرگان، تهیه گزارش مستقیم از محل برگزاری نماز عید فطر مصلی تهران به امامت رهبر انقلاب به منطور انعکاس حال و هوای  مصلی از سوی علیرضا نوری گزارشگر رادیو فرهنگ، بیان اعمال عید فطر و ... پخش می‌شود.

در این برنامه کارشناسان درباره اهمیت و جایگاه عیدفطر نزد مسلمانان و... صحبت خواهند کرد. نگاهی به فلسفه عید فطر، آیین‌های برگزاری این جشن در دیگر کشورهای مسلمان، فطر در شعر شاعران، مروری بر تاثیر فردی و اجتماعی عید فطر از جمله موضوعات این برنامه است. دانیال معنوی و مهری قلع ریز نیز گویندگان برنامه «جشن سپاس» هستند. همچنین از روز چهارشنبه بیست و دوم فروردین ماه تا روز جمعه بیست و چهارم فروردین ماه  ویژه برنامه «فطر سعید» به تهیه کنندگی، سردبیری سیدهادی موسوی نژاد و گویندگی سکینه ارجمندی  از ساعت ۹ صبح تا ۱۱:۳۰ با موضوع شکرانه و سپاس از توفیق سی روز بندگی روی آنتن می‌رود. این برنامه با هدف تبیین دستاوردهای ماه مبارک رمضان و اهمیت حفظ آن‌ها تا سال بعد تدارک دیده شده است. رویکرد برنامه تفریحی است و در قالب قطعات نمایش‌های طنز به آیین‌های سنتی عید فطر می‌پردازد.   

این برنامه هر روز با مشارکت یکی از مراکز استاننی از  شبکه رادیویی فرهنگ پخش می‌شود. هنرمندان در قطعات نمایشی  عباس محبی منوچهر آذری و علیرضا تابان هستند. همچنین نوازندگان برنامه حسین احمدی وایزد کاویانی خواهند بود.

 رادیو سلامت؛ شکرانه

شبکه رادیویی سلامت در راستای رسالتی که به عهده دارد که توجه ویژه به سلامت انسان در ابعاد مختلف است، به همین دلیل برنامه شکرانه را برای عید فطر آماده کرده که ۲۲ و ۲۳ فروردین ماه از ساعت ۹ تا ۱۱ و ۳۰ دقیقه به تهیه کنندگی ملیحه کاظمی و با همراهی مرجان قندی، مسعود خواجه وند، محمد مطلب، علی بنه گزی، حمید پارسا، حمید فروزنده، ملیکه طاهرزاده، سارا اکبری، فاطمه اعتمادی،   ارسلان جولایی، شهناز زره چی و آسیه گرجی با بخش‌های متنوع و شنیدنی همراه مخاطبان خواهد بود.

رادیو نمایش؛ خاتون ترنج

یک نمایش رادیویی و یک ویژه برنامه همزمان با عید سعید فطر به روی آنتن رادیو نمایش می‌رود. نمایش رادیویی "خاتون ترنج" نوشته زنده یاد علی حاتمی که محمد پورحسن آن را تنظیم، نویسندگی و کارگردانی کرده ۲۲ فروردین ماه ساعت ۳ بامداد پخش و ساعت ۱۵ همان روز تکرار خواهد شد..
داستان این نمایش رادیویی محافظت و نگهداری از خاتون ترنج (میوه ترنج) یک شهر است که اهالی شهر آن را از دست بازرگانی که قصد ربودن آن را داشت، نجات می‌دهند. شمسی صادقی، نازنین مهیمنی، فریبا طاهری، شیما جان قربان، مونا صفی، مجید حمزه، محسن بهرامی، قربان نجفی، حمید یزدانی، عباس توفیقی، مجتبی طباطبایی، محمد مجدزاده بازیگران، کاوه آهنگرانی، میلاد شکری زاده، شهرام نجاتی، بنیامین احسانی نوازندگان، نرگس موسی پور افکتور، محمدرضا محتشمی صدابردار و فرشاد آذرنیا تهیه کننده نمایش رادیویی " خاتون ترنج" هستند.

همچنین عوامل برنامه "رادیو خودخند" رادیو نمایش به مناسبت عید سعید فطر دور هم جمع می‌شوند تا ساعاتی شاد و مفرح را برای مخاطبان فراهم کنند. این برنامه به نویسندگی نسیم السادات صباغان، مریم بابایی، تهیه کنندگی عطیه گلی، مجری بازیگری نازنین مهیمنی، امیر زنده دلان، حمید یزدانی، بهرام سروری نژاد و با هنرمندی معصومه عزیزمحمدی، مونا صفی، بهادر ابراهیمی، محمد شریفی مقدم، ماکان رضایی پور از ۲۲ فروردین ماه به مدت سه روز ساعت ۹ صبح از رادیو نمایش پخش می‌شود.

رادیو صبا؛ بهار جان‌ها

ویژه برنامه‌های «بهار جان‌ها، صبامک عیدانه، صبح عید و مژده بده که عید اومده» از رادیو صبا روانه آنتن می‌شوند. این شبکه سه‌شنبه ۲۱ فروردین در آخرین افطار ماه رمضان با ویژه برنامه «بهار جان‌ها» به استقبال عید سعید فطر می‌رود و از روز چهارشنبه ۲۲ فروردین تا جمعه هر روز ساعت ۷:۳۰ با ویژه برنامه «صبامک عیدانه» با هنرمندی پیشکسوتان رادیو و  پخش طنز آهنگ و موسیقی‌های شاد این عید بزرگ را جشن می‌گیرد. ساعت ۱۰ صبح ویژه برنامه «صبح عید» با رویکرد تعامل با مخاطبان راهی آنتن می‌شود. "مژده که عید  اومده" یک جشن دورهمی شاد با حضور هنرمندان و خوانندگان خوب است که تقدیم مخاطبان می‌شود. این ویژه برنامه با محوریت وحدت و همبستگی اقوام ایران با موضوع عیدی دادن و عیدی گرفتن در سه قسمت پخش می‌شود.

پرداختن به آداب رسوم استان‌های مختلف در عید فطر، اجرای استند آپ، پخش موسیقی زنده و میزبانی از هنرمندان از بخش‌های ویژه این برنامه است که در سه قسمت از روز سه شنبه ۲۱ فرودین ساعت ۱۸ تقدیم مخاطبان می‌شود.

رادیو تهران؛ جشن سپاس

شبکه رادیویی تهران با ویژه برنامه «جشن سپاس» به مدت دو روز تقدیم مخاطبان فرهیخته رادیو تهران می‌شود. بخش اول برنامه از ساعت ۶ تا ۹  پوشش نماز عید سعید فطر خواهد بود. در ادامه ویژه برنامه "جشن سپاس" از گروه فرهنگ و جامعه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ و گروه تاریخ و معارف از ساعت ۱۲ تا ۱۴ و گروه دانش و اقتصاد از ساعت ۱۴:۴۵ تا ۱۷ با تدارک بخش‌های ویژه همچون گفتگو با جمعی از اهالی هنر، مسئولان و کارشناسان مذهبی روانه آنتن می‌شود. در بخش‌هایی از برنامه به اعمال روز عید فطر، دعاها، آداب و رسوم و مناسک شهرهای مختلف پرداخت می‌شود.   اجرای موسیقی زنده، نمایش، طنز و مسابقه از دیگر بخش‌های برنامه است.   

ویژه برنامه جشن سپاس از گروه ورزش و تفریحات ساعت ۱۷ تا ۲۰  روی آنتن رادیو تهران می‌رود. این گروه با محور قرار دادن موضوع وحدت اسلامی با دعوت از مهمانان حضوری از مسلمانان کشورهای اسلامی، آداب و رسوم عید سعید فطر در کشورهای اسلامی را بررسی می‌کند.

همچنین در بخش "من ایرانی ام" نگاهی به آیین و فرهنگ روز عید در مناطق اهل سنت و همچنین دیگر شهرهای ایران خواهد شد. شهرهای مختلف ایران آداب و رسوم ویژه دارند و خواندن نماز عید، زیارت اهل قبور، پخت غذاها و شیرینی‌های مخصوص عید از جمله برنامه‌های عید فطر است. مستند "استهلال ماه"، "مستند مهربانی"، "پرسه در دنیای فرهنگ و هنر"، گفتگو با بازیگران سریال رمضان امسال و دعوت از خیرین تهرانی و بخش‌های مختلف شاد و طنز از دیگر بخش‌های برنامه است. تهیه کنندگی این بخش از برنامه بر عهده مینا نیکانیک و گویندگی آن را الهام شوقی بر عهده دارد. برنامه "باغ فیض" رادیو تهران سه شنبه و چهارشنبه ۲۰ و ۲۱ فروردین با ویژه عید سعید فطر روی آنتن خواهد رفت.  

رادیو اقتصاد؛ مهمان نواز

به مناسبت عید فطر مجله عیدانه «مهمان نواز» برای مخاطبان شبکه رادیویی اقتصاد پخش می‌شود. این ویژه برنامه با تاکید بر اهمیت ابعاد معنوی و اخلاقی مناسک عید فطر، به بررسی آثار اجتماعی زکات فطریه و نقش مشارکت مردم در فقرزدایی می‌پردازد. در طول برنامه با کارآفرینانی که از دیدگاه انجام مسولیت اجتماعی در امر تولید و ایجاد اشتغال تلاش کرده اند، گفتگو خواهد شد. بررسی جایگاه سنت حسنه نذر، اهمیت و فضیلت زکات فطریه و مسابقه پیامکی بخش‌هایی از محتوای برنامه است. همچنین در راستای معرفی آداب و رسوم عید فطر در دیگر کشورها با رایزنان فرهنگی کشورهای اسلامی در برنامه گفتگو می‌شود. مهمان نواز در روزهای تعطیل عید فطر ساعت ۱۰ صبح به مدت ۱۱۰ دقیقه پخش می‌شود.

رادیو قرآن؛ بهار قرآن

برنامه بهارقرآن که در ماه رمضان در قالب مسابقه قرآنی روی آنتن رفت در عید سعید فطر به صورت ویژه و عیدانه تقدیم مخاطبان خواهد شد. این برنامه با اجرای دکتر عارف حسینی و تهیه کنندگی فاطمه گنجی روی آنتن می‌رود. مسابقه بین دو خانواده با موضوعات قرآنی، دعوت از چهره‌های مطرح قرآنی، بخش گزارش و نغمات و بخش‌های کارشناسی از دیگر بخش‌های برنامه است که چهارشنبه و پنجشنبه ساعت ۱۰ تا ۱۲ تقدیم مخاطبان می‌شود.  

از دیگر ویژه برنامه‌های رادیو قرآن در این مناسبت، ویژه برنامه "جشن بندگی" است که از ساعت ۱۶ روز چهارشنبه و پنج شنبه با اجرای غلامرضا احمدی و تهیه کنندگی نورالدین سجادی روی آنتن می‌رود و این برنامه نیز با آیتم‌های متنوع و مهمان‌های  مختلف برای مخاطبان تهیه و تدارک دیده شده است. همچنین پخش زنده نماز عید سعید فطر به امامت مقام معظم رهبری نیز در جدول پخش شبکه دیده شده است.  

ویژه برنامه‌هایی که در ماه مبارک رمضان روی آنتن رفتند، همچون دلارام، صدای نیایش و سایر برنامه‌های زنده  نیز در آستانه عید سعید فطر حال و هوای عیدانه پیدا کرده و به این مناسبت خواهند پرداخت.

رادیو پیام؛ عید فطر 

رادیو پیام و آوا در بخش صبحگاهی به مدت چهار ساعت از ۶ تا ۱۰ صبح به موضوع عید فطر می‌پردازد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha