کد خبر 247185
۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۵

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی؛

حمله به نیروگاه زاپروژیا نقض اصول امنیتی است

حمله به نیروگاه زاپروژیا نقض اصول امنیتی است

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) حمله پهپادی اخیر اوکراین به نیروگاه برق هسته‌ای زاپروژیا را نقض اصول امنیت هسته‌ای خواند و خواستار پایان دادن به چنین «حملات غیرمحتاطانه‌ای» شد.

به گزارش گروه بین الملل حیات، خبرگزاری اسپوتنیک نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در بیانیه ای به نقل از رافائل گروسی عنوان کرد که «این حمله، نقض آشکار اصول اولیه حفاظت از بزرگترین نیروگاه برق هسته ای اروپا است. چنین حملات بی پروا و غیرمحتاطانه ای به طرز فزاینده ای خطر بروز حوادث هسته ای بزرگ را افزایش می دهد و باید فورا متوقف شوند».

به نوشته اسپوتنیک، آژانس، آسیب جزیی به واحد ششم برق این نیروگاه را در نتیجه حملات پهپادی تایید کرده است.

سرویس مطبوعاتی این نیروگاه اعلام کرد که پیشتر در روز یکشنبه، پهپادهای انتحاری اوکراینی بلافاصله پس از بازرسی انجام شده از سوی کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به این نیروگاه حمله کردند. شرکت دولتی روس اتم روسیه نیز اعلام کرد که در این حمله سه نفر از کارگران این تاسیسات زخمی شدند و جراحت یکی از آنها شدید است.

آژانس پیش از این نیز در بیانیه جداگانه ای، آسیب به این نیروگاه را تایید کرده بود.

در این ارتباط این نهاد بین المللی اعلام کرد که «کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأثیر فیزیکی حملات پهپادی روز یکشنبه به نیروگاه برق هسته ای زاپروژیا از جمله یک راکتور از شش رآکتور آن را تأیید کردند و گزارش ها نشان می دهد در این حمله یک نفر مصدوم شده است. آسیب به واحد ششم برق این نیروگاه ایمنی هسته ای آن را در خطر نیانداخته است، اما این یک حادثه جدی است که بالقوه می تواند یکپارچگی سیستم مهار راکتور را تضعیف کند».

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش گفت: جامعه بین المللی به حمله اوکراین پاسخ دهد. وی این حمله را تروریسم هسته ای خواند.

کی یف مدعیست روسیه در این نیروگاه سلاح نگهداری می کند و از آن به عنوان پوششی برای حمله به سربازان اوکراینی استفاده می کند. ناظران نگران آن هستند که اوکراین ممکن است باعث بروز فاجعه دراین نیروگاه شود و روسیه را در آن مقصر بداند.

کی یف بارها از مهمات خوشه ای که آمریکا در اختیار این کشور قرار داده در درگیری های دونباس استفاده کرده و احتمال وجود بمب های منفجر نشده در دهه های آینده را ایجاد کرده است.

مقام‌های نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در بیانیه‌ای اعلام کردند که اوکراین عصر یکشنبه در دومین حمله پهپادی به نیروگاه اتمی زاپروژیا، گنبد واحد ششم نیروگاه اتمی را هدف قرار داد.

شرکت روس اتم روسیه در بیانیه‌ای با محکومیت شدید حملات دنباله‌دار پهپادی اوکراین به نیروگاه اتمی زاپروژیا، از گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته بود تا به سرعت به این وضعیت واکنش نشان دهند.

زاپروژیا بزرگترین نیروگاه در سطح جهان است و دارای شش راکتور هسته ای است که هر کدام یک گیگا بایت برق تولید می‌کند. این نیروگاه قدمت ۴۰ ساله دارد و از زمان شوروی سابق در اواسط دهه ۱۹۸۰ راه اندازی شده است.

روسیه در مارس ۲۰۲۲ کنترل این نیروگاه حساس را بر عهده گرفت و از آن پس در معرض خطر حملات اوکراین بوده است.
کی‌یف از حملات پهپادی، موشکی و توپخانه علیه این نیروگاه استفاده و بارها تلاش کرده است تا کنترل این نیروگاه را بار دیگر به دست آورد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha