کد خبر 247171
۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۷

تمایل نخست وزیر ژاپن برای دیدار با رهبر کره‌شمالی

تمایل نخست وزیر ژاپن برای دیدار با رهبر کره‌شمالی

نخست‌وزیر ژاپن ضمن اشاره به تلاش این کشور جهت ترتیب دیداری با رهبر کره‌شمالی برای بررسی «مسائل حل‌نشده»، هشدار داد که تنش‌های پیچیده ژئوپلیتیک، جهان را به یک «نقطه عطف تاریخی» سوق داده و ژاپن را مجبور به تغییر موضع دفاعی خود کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل حیات، در اواخر ماه مارس «کیم یو جونگ» خواهر «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی گفت «فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن قصد دارد یک ملاقات شخصی با رهبر کره شمالی داشته باشد تا درباره روابط دوجانبه از جمله مساله «شهروندان ژاپنی که در دهه ۱۹۷۰ توسط مقامات کره شمالی ربوده شده‌اند» گفت‌وگو کنند.

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، خواهر کیم جونگ اون بعدا افزود که پیونگ‌یانگ هرگونه مذاکره با توکیو درخصوص سازماندهی چنین نشستی را نادیده خواهد گرفت و کیشیدا را به «مانور سیاسی» جهت افزایش رتبه پایین بی‌سابقه خود در میان شهروندان ژاپنی متهم کرد.

این در حالی است که فومیو کیشیدا در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت توکیو هم‌چنین تلاش خواهد کرد تا روابط پایداری را میان ژاپن و کره شمالی ایجاد کند.

«یوشیماسا هایاشی» دبیر ارشد کابینه و سخنگوی ارشد دولت ژاپن هم در ماه فوریه گفت که کیشیدا به برگزاری مذاکرات سطح بالا با رهبر کره شمالی تمایل دارد. در آن زمان خواهر کیم جونگ اون تاکید کرد اگر توکیو طرح موضوع آدم‌ربایی را به عنوان شرطی برای اصلاح روابط دوجانبه کنار بگذارد، دلیلی برای دوری روابط میان این ۲ کشور وجود نخواهد داشت و سفر نخست‌وزیر ژاپن به کره‌شمالی شاید طول بکشد.

توکیو ادعا می‌کند که سرویس‌های اطلاعاتی کره شمالی حداقل ۱۷ شهروند ژاپنی را از دهه ۱۹۷۰ ربوده‌اند، اما پیونگ‌یانگ تنها ۱۳ مورد آدم ربایی را شناسایی کرده است.

نخست‌وزیر ژاپن طی مصاحبه‌ با تلویزیون سی‌ان‌ان در اقامتگاه شخصی خود در توکیو عنوان کرد: «همزمان با آنچه از جنگ روسیه-اوکراین، وضعیت خاورمیانه و هم‌چنین شرق آسیا شاهد هستیم، با یک نقطه عطف تاریخی مواجه شده‌ایم.»

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha