کد خبر 246468
۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۷

اعضای بدن استاد موسیقی مقامی خراسان جنوبی اهدا شد

اعضای بدن استاد موسیقی مقامی خراسان جنوبی اهدا شد

 رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردوس گفت: اعضای بدن ذوالفقار بیتانه استاد عرصه موسیقی مقامی و آئینی کشور پس از تایید مرگ مغزی به پنج بیمار پیوند شد.

به گزارش گروه استان‌های حیات؛ مهدی آریافر رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردوس روز سه‌شنبه  افزود: استاد ذوالفقار بیتانه از هنرمندان موسیقی شهرستان فردوس و یکی از میراث‌داران موسیقی خراسان و سازنده سازهای سنتی این شهرستان بود که بر اثر تصادف از چند روز پیش در بخش آی سی یو بیمارستان شهید چمران فردوس بستری بود.

وی با اشاره به رضایت خانواده مرحوم بیتانه به اهدای اعضای بدن وی، ادامه داد: زنده یاد، یکشنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ از بیمارستان شهید دکتر چمران فردوس به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان پیوند اعضا منتصریه مشهد منتقل و تحت عمل جراحی اهدا عضو قرار گرفت.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردوس اضافه کرد: امروز ۲ کلیه، ۲ قرنیه و پوست او به پنج بیمار اهدا شد.

استاد ذوالفقار بیتانه در یک حادثه رانندگی از ناحیه سر مصدوم شد که پس از عمل جراحی در حالت کما قرار گرفت و در بخش آی سی یو بیمارستان شهید چمران فردوس بستری بود.

وی از سوی کمیته ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس در فهرست هنرمندان حامل میراث فرهنگی در فهرست گنجینه‌های زنده بشری قرار گرفته بود و یکی از میراث‌داران موسیقی خراسان و سازنده سازهای سنتی این منطقه است.

ذوالفقار بیتانه سال ۱۳۴۰ در فردوس دیده به جهان گشود و پدر وی که علی نام داشت از سازسازان مطرح منطقه بوده به طوریکه در ساخت دو تار و نی‌لبک الگو و مدل خاص خود را داشته است. ذوالفقار از هفت سالگی نوازندگی را نزد پدر آموخت و از ۱۰ سالگی کار ساخت دو تار را فرا گرفت، او شوریدگی و نوازندگی را سینه به سینه از پدر به ارث برد. وی در زمره استادان به نام موسیقی خراسان جنوبی است و نام او در صفحه ۲۷۸ اطلس فرهنگی-هنری خراسان ذکر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha