کد خبر 246304
۱۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۱

هواشناسی اعلام کرد؛

وزش باد شدید و گرد و خاک در شرق و شمال شرق کشور در ۲ روز آینده/توقف در حاشیه رودخانه ها ممنوع

وزش باد شدید و گرد و خاک در شرق و شمال شرق کشور در ۲ روز آینده/توقف در حاشیه رودخانه ها ممنوع

سازمان هواشناسی کشور پیش بینی کرد که در ۲ روز آینده در شمال شرق و شرق کشور وزش شاهد باد شدید و گاهی گردوخاک خواهیم بود.

به گزارش گروه اجتماعی حیات؛ و بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کشور، امروز - دوشنبه ۱۳ فروردین - در استان های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، استان گلستان، نیمه شمالی فارس، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، برخی نقاط کرمان، ارتفاعات مرکزی البرز؛ و فردا - سه شنبه - در نواحی مرکزی کرمان، برخی نقاط فارس، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات مرکزی زاگرس و روز چهارشنبه در برخی نقاط استان‌های همدان، مرکزی، لرستان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، نیمه غربی اصفهان، شمال و شرق فارس و ارتفاعات مرکزی البرز؛ پنجشنبه در گلستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، کرمان، جنوب یزد و ارتفاعات مرکزی البرز و جمعه در شمال شرق کشور در برخی ساعات بارندگی، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، گاهی گردوخاک و در نقاط مستعد تگرگ پیش بینی می‌شود.

هواشناسی همچنین اعلام کرد که در  ۲ روز آینده در شمال شرق و شرق کشور وزش باد شدید گاهی گردوخاک خواهیم داشت.

سازمان هواشناسی همچنین وضعیت جوی امروز پایتخت را صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد، گاهی وزش باد شدید پیش بینی کرد. بیشینه دمای تهران امروز ۱۹ و کمینه دما ۱۰ درجه خواهد بود.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه 1403/01/13

زمان پایان: دوشنبه 1403/01/13

نوع مخاطره: بارندگی شدید، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد تگرگ،

منطقه اثر:

دوشنبه 1403/01/13: شمال استانهای فارس و خراسان رضوی، مناطق مرکزی ارتفاعات و غرب کرمان

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، صاعقه، ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: با توجه به روز طبیعت فاصله گرفتن از رودخانه‌ها و مسیل‌ها و عدم استقرار در مناطق مرتفع، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها ، انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: یکشنبه 1403/01/12

زمان پایان: چهارشنبه 1403/01/15

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، در ارتفاعات و نواحی سردسیر برف، وزش باد شدید، برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد تگرگ، در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها همراه با مه

منطقه اثر:

دوشنبه 1403/01/13: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی و شرق گلستان،

سه‌شنبه 1403/01/14: شمال استان‌های فارس و خراسان رضوی و جنوب غرب کرمان.

چهارشنبه 1403/01/15: مرکزی، همدان، غرب و جنوب اصفهان، جنوب یزد، نیمه غربی کرمان، شمال فارس، ارتفاعات البرز در استانهای البرز، تهران و مازندران.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، احتمال جاری شدن روان آب، مه، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی و کاهش دید بویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال خسارت به نهال و محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، تمهیدات لازم جهت حفاظت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هر گونه عملیات کشاورزی.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha