کد خبر 245982
۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۱

اوجی در حاشیه نشست هیات دولت مطرح کرد؛

مشکلی در تأمین بنزین سفرهای نوروزی نداریم/ افتتاح پالایشگاه جمع‌آوری گازهای مشعل با حضور رئیس جمهور

مشکلی در تأمین بنزین سفرهای نوروزی نداریم/ افتتاح پالایشگاه جمع‌آوری گازهای مشعل با حضور رئیس جمهور

وزیر نفت گفت: در آخرین روز سال گذشته شاهد مصرف ۱۵۲ میلیون لیتر بنزین بودیم؛ این روزها مصرف بنزین بالاست و مشکل عدم تأمین نداشتیم و تأمین انجام می‌شود.

به گزارش گروه اقتصادی حیات، جواد اوجی وزیر نفت در حاشیه اولین نشست هیات دولت در سال 1403 در جمع خبرنگاران گفت: صنعت نفت و گاز در سال 1402 بالاترین رشد اقتصادی را داشت.

وی با بیان اینکه به‌زودی با حضور رئیس جمهور پالایشگاه جمع‌آوری گازهای مشعل در منطقه دهلران بهره‌برداری می‌شود، ادامه داد: تمامی‌گازهای مشعل میادین نفتی که در غرب کشور است جمع آوری و در این پالایشگاه تصفیه شده و حدود ۷ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری متصل می‌شود.

وزیر نفت یادآورشد: همچنین از طریق این پالایشگاه سالانه یک‌ میلیون تن اتان از طریق خط لوله‌ای که کشیده شده است به پتروشیمی‌های جنوب کشور از جمله ماهشهر ارسال می‌شود تا خوراک پتروشیمی‌ها از طریق این گازهای مشعل که در میادین غربی وجود دارد ارسال شده و به ارزش افزوده تبدیل شود. 

وی در ادامه اینچنین توضیح داد: در این پروژه در تمام میادین نفتی که گازهای آنها سوازنده می‌شود و بالغ بر ۲۵۰ میلیون متر مکعب در روز است، از این پس در پالایشگاه دهلران تصفیه و شیرین می‌شود و یک میلیون خوراک پتروشیمی ها و نزدیک به ۶ تا ۷ میلیون متر مکعب برای مصرف گاز خانگی در سراسر کشور را تامین خواهد کرد.

اوجی با اشاره به اینکه در آخرین روز سال گذشته شاهد مصرف 152 میلیون لیتر بنزین بودیم؛ بیان کرد: در ایام تعطیلات نوروز تاکنون حدود ۱۱۹ میلیون لیتر بنزین مصرف شده است و هیچ کجا مشکل عدم تأمین نداشته‌ایم، هرچند این روزها مصرف بنزین بالاست.

تمامی میادین نفتی و گازی مشترک تعیین تکلیف شده‌اند

وی در خصوص برداشت از میادین نفتی وگازی مشترک تاکید کرد: در این زمینه به اعداد و ارقام‌خوبی دست یافته ایم، در این دولت حدود ۵۰ میلیون متر مکعب بیشتر از میادین گازی مشترک برداشت می کنیم و در میادین نفتی رقم حدود ۷۵ هزار بشکه نفت بیشتر استفاده می‌کنیم.

اوجی تاکید کرد: همه میادین نفتی و گازی مشترک تعیین تکلیف شده اند و قراردادهای آنها منعقد شده است. هیچ میدان مشترک نفتی و گازی دریا و خشکی بلاتکلیفی نداریم. در رشد تولید نفت وگاز به رقم های خوبی دست یافتیم و اولویت ما برداشت از میادین مشترک است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha