کد خبر 245813
۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۹

سازمان ملل:

فروش سلاح به اسرائیل یعنی جنگ علیه حقوق بشر

فروش سلاح به اسرائیل یعنی جنگ علیه حقوق بشر

یکی از گزارشگران و یژه سازمان ملل با انتقاد از دورویی کشورهایی که مدعی حمایت از حقوق بشر هستند و در عین حال از صهیونیست‌ها حمایت می‌کنند تاکید کرد هیچ توجیهی برای فروش سلاح به اسرائیل وجود ندارد و این کار یعنی جنگ علیه حقوق بشر..

به گزارش گروه بین‌الملل حیات؛ درحالی که آمریکا و برخی کشورهای غربی همچنان با بی‌توجهی به درخواست ملت‌ها و نهادهای حقوق بشری، به حمایت نظامی و ارسال سلاح برای صهیونیست‌ها جهت کشتار مردم فلسطین در غزه ادامه می‌دهند، «ماری لولور» گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه دفاع از حقوق بشر اعلام کرد که هیچ توجیه اخلاقی برای ادامه فروش تسلیحات به اسرائیل توسط کشورهایی که احترام به جهانی بودن حقوق بشر را پذیرفته‌اند وجود ندارد.

وی افزود که دادن تسلیحات به اسرائیل به معنای کمک به کشتار تعداد بیشتری از غیرنظامیان فلسطینی بوده و این جنگ علیه حقوق بشر محسوب می‌شود و هیچ چیز نمی‌تواند فروش سلاح به اسرائیل را توجیه کند. اسرائیل ثابت کرده که از این سلاح‌ها به شکل کورکورانه علیه فلسطینی‌ها استفاده می‌کند و هرگونه ادعای اسرائیل مبنی بر «دفاع از خود» بیهوده است.

این مسئول سازمان ملل با اشاره به کشتار مدافعان حقوق بشر و خبرنگاران و تیم‌های پزشکی و ... در غزه توسط ارتش اسرائیل گفت که این جنگ، جنگی علیه زنان و کودکان است؛ جایی که تقریبا 72 درصد قربانیان جنگ کنونی را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

ماری لورلور در ادامه با اشاره به کشتار 162 کارمند آنروا (آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی) در جنگ غزه تاکید کرد که این جنگ همچنین جنگی علیه کارکنان مراکز حقوق بشری نیز هست. علاوه بر آن بیش از 122 روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای هم در نوار غزه به دست ارتش اسرائیل کشته شده‌اند.

وی تصریح کرد که در حال حاضر ساختار بین‌المللی حقوق بشر، زیر بار ریاکاری و دورویی کشورهایی قرار دارد که حمایت خود را از اصل جهانی بودن حقوق بشر اعلام کرده‌اند اما در عین حال به تجهیز اسرائیل به سلاح‌هایی که با آن تعداد بیشتری از غیرنظامیان فلسطینی را قتل عام می‌کند ادامه می‌دهند و این به معنای جنگ علیه حقوق بشر است.

هفته گذشته هم سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای در واکنش به تداوم جنایات اشغالگران علیه غیرنظامیان در نوار غزه اعلام کرد که کشورهای جهان باید اسرائیل را تحریم و از تسلیح آن جلوگیری کنند و دستور دیوان بین‌المللی دادگستری در رساندن کمک‌ها و امکانات اساسی به مردم فلسطین در غزه را اجرا نمایند.

این سازمان حقوق بشری در ادامه تاکید کرد که بی‌توجهی آشکار اسرائیل به دستور دیوان بین المللی دادگستری جان میلیون‌ها فلسطینی را به خطر می‌اندازد. تل‌آویو از دستورات دادگاه لاهه پیروی نکرده و هیچ اقدامی برای رسیدن کمک‌های اساسی به فلسطینیان در نوار غزه انجام نداده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha