کد خبر 245527
۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۲

گزارش «حیات» از تورم سال ۱۴۰۲ِ؛

تورم سالانه به ۴۰ درصد رسید/ افزایش فاصله تورمی دهک ها در اسفندماه ۱۴۰۲

تورم سالانه به ۴۰ درصد رسید/ افزایش فاصله تورمی دهک ها در اسفندماه ۱۴۰۲

گزارش مرکز آمار درباره تورم سال ۱۴۰۲ نشان می دهد در اسفند ماه ١٤٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٠,٧ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.٨ واحد درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی حیات؛ نرخ تورم سالانه کشور در پایان اسفندماه ۱۴۰۲ به ۴۰.۷ درصد کاهش یافت و در ادامه روند نزولی در آستانه ورود به کانال ۳۰ درصد قرار گرفت. در اسفندماه ۱۴۰۱ تورم سالانه کشور ۴۵.۸ درصد بود و در اردیبهشت ۱۴۰۲ به ۴۹.۱ درصد افزایش پیدا کرد اما از آن پس به مدت ۱۰ ماه متوالی روند نزولی به خود گرفت و به نظر می‌رسد با ادامه همین روند در ماه‌های نخست سال جدید به کانال ۳۰ درصد بازگردد.

تورم سالانه به ۴۰ درصد رسید/ افزایش فاصله تورمی دهک ها در اسفندماه ۱۴۰۲

شاخص قیمت

در اسفند ماه ١٤٠٢ شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ٢٣٠,٢ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٠ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٢.٣ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٠.٧ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در اسفند ماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٣٢,٣ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٣٢.٣ درصد بیشتر از اسفند ماه ١٤٠١ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند. تورم نقطه به نقطه اسفند ماه ١٤٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٣,٥ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در اسفند ماه ١٤٠٢ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢,٠ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٦ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٢ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در اسفند ماه ١٤٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٠,٧ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١,٨ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در اسفند ماه ١٤٠٢

نرخ تورم سالانه کشور در اسفند ماه ١٤٠٢ برابر ٤٠,٧ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٦.٨ درصد برای دهک­­ اول، تا ٤٢.٢ درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٥.٤ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٥.٢ واحد درصد) ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha