کد خبر 242372
۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۷

آیت‌الله اختری مطرح کرد؛

جشنواره «انأ من الحسین» روایتگری درباره امام حسین (ع) است

جشنواره «انأ من الحسین» روایتگری درباره امام حسین (ع) است

دبیر جشنواره «انأ من الحسین» گفت این‌جشنواره روایتگر حرف خاص مردم جهان درباره امام حسین (ع) است و قصد دارد آموزه‌های عاشورایی را از زبان مردم غیرمسلمان بیان کند.

به گزارش گروه فرهنگی حیات؛ نشست خبری جشنواره بین‌المللی فرهنگی‌هنری «انأ من الحسین» با حضور آیت الله اختری دبیر این‌جشنواره و اهالی رسانه برگزار شد.

آیت الله اختری در این‌نشست گفت: این افتخار را داریم که با برنامه فرهنگی دینی بین‌الملی دیگر، گامی را در معرفی مکتب ارزشمند و متعالی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) برداریم. نیمه شعبان و ظهور فرج حضرت مهدی به عنوان یکی از مهمترین آموزه‌های دینی است.

وی افزود: انتظار ظهور حضرت حجت و نیاز جامعه بشری به یک مصلح بزرگ و الهی، موضوع بسیار مهمی است و امروز بهتر از سال‌های قبل این نیاز را درک می‌کنیم. جنگ‌هایی که در منطقه جریان دارد، چالش‌های فراروی کشورها در برابر قدرت‌های امپریالیستی و گسترش مفاسد اخلاقی در دنیا به وضوح نشان می‌دهد که نیاز بسیار زیادی به ظهور منجی داریم و برای نجات بشریت باید کسی پیدا بشود و کاری بکند.

دبیر جشنواره بین‌المللی فرهنگی‌هنری «انأ من الحسین» در ادامه گفت: در جامعه اسلامی ظرفیت‌های خاصی وجود دارد که در هیچیک از مکاتب دیگر وجود ندارد. توجه به این ظرفیت‌ها موضوع بسیار مهمی است. باید قدم‌هایی در این زمینه برداریم و برگزاری این رویداد فرهنگی هنری قدمی در همین راستا است. ما به عنوان پیروان اهل بیت باید از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم. یکی از ظرفیت‌ها، مناسبت‌های دینی نظیر اعیاد، نمازهای جمعه، اعتکاف و احیای شب‌های ماه مبارک رمضان است. ظرفیت دیگر، شخصیت بی‌نظیر حضرت اباعبدالله الحسین است. سیره زندگانی خاص امام سوم شیعیان، نوع دفاع او از اسلام و حمایتش از قرآن موضوع ویژه‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. بدون شک پیروزی انقلاب اسلامی یکی از دستاوردهای مهم همین زندگی خاص امام حسین علیه السلام است.

آیت‌الله اختری در بخش دیگری از این‌نشست گفت: معتقدیم ظرفیت عاشورا در دنیا آموزنده است و می‌تواند ملت‌ها را بیدار کند و با آگاهی بخشی آنها را از ظلمت‌های اجتماعی، هنری و فرهنگی نجات بدهد و پیام‌آور عدالت و مهربانی در دنیا باشد. برای بهره‌برداری از این ظرفیت در تمام ابعاد، باید تمام تلاش خود را بکنیم. برای معرفی سیره امام حسین (ع) و دستاوردهای انقلاب این امام بزرگوار که هنوز هم جاری است، فراخوان جشنواره انأ من الحسین از دو سال پیش منتشر شد. در این فراخوان از کسانی که در دنیا، اطلاعاتی درباره امام حسین دارند و دوست دارند درباره سیره و مکتب امام حسین سخن بگویند، دعوت به همکاری کردیم.

وی گفت: البته در این جشنواره یک چارچوب اساسی مشخص شده است؛ ما نخواستیم که به صورت سنتی عمل کنیم و تلاش ما این است که در بین تمام آموزه‌های عاشورایی، عناوینی را برجسته کنیم که برای غیر مسلمانان جذابیت داشته باشد و آنها بتوانند این آموزه‌ها را درک کنند. به عبارت دیگر، هدف ما این است که در روزگار امروز، بدانیم کدام آموزه‌های قیام امام حسین برای جامعه جهانی به ویژه غیرمسلمانان درس آموز است. هدف ما تبیین و نمایش این موضوعات است. البته معتقدم که راه زیادی برای رسیدن به این هدف داریم اما می‌خواهیم گام‌های مهمی را در این زمینه برداریم.

دبیر جشنواره بین‌المللی فرهنگی‌هنری «انأ من الحسین» با اشاره به حضور ۷۰۰ اثر در بخش‌های مختلف این‌جشنواره گفت: بر اساس فراخوان جشنواره، در چند بخش درخواست مشارکت با مخاطبان بین‌المللی را داشتیم؛ حوزه اول بخش نوشتاری اعم از کتاب، مقاله و شعر است. حوزه دیگر فیلم و مستند است. در این باب نیز فراخوان جشنواره آمده است. بنا گذاشتیم که یک حرکت سریال سازی و فیلمسازی درباره عاشورا به وجود بیاوریم. حوزه سوم شعر و ادب و حوزه چهارم فضای مجازی است. بخش پنجم نیز ایده‌های خاص است که مخاطبان می‌بایست ایده‌های خود در هر زمینه را درباره موضوع عاشورا ارسال بکنند.

آیت‌الله اختری در پایان گفت: این جشنواره پیش از ظهر یکشنبه ۱۳ اسفند در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) افتتاح می‌شود و عصر دوشنبه ۱۴ اسفند به کار خود پایان می‌دهد. البته مراسم اختتامیه جشنواره شامل شب شعر و یک جلسه پژوهشی است. جوایز برگزیدگان نیز در همان روز به نفرات برتر اهدا می‌شود. در این جشنواره از ۲۲ کشور شرکت‌کننده داریم و بیش از ۳۰۰ نفر از شخصیت‌های داخلی و خارجی مشارکت دارند. ما اعلام آمادگی کرده‌ایم و از همه کسانی که دغدغه عاشورا و امام حسین (ع) دارند را دعوت کردیم تا ما را یاری کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha