کد خبر 240769
۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۵

رئیس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان پاسخ داد؛

دهک بندی خانوار تغییر کرد؟

دهک بندی خانوار تغییر کرد؟

دهک بندی خانوار در حالی دچار تغییر شده که رئیس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان بر این موضوع صحه گذاشت.

به گزارش گروه اقتصادی حیات، رئیس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان تغییرات دهک بندی خانوارها با اشاره به بروز رسانی اطلاعات جدید اقتصادی خانواده‌ها پس از دو سال گفت: یارانه هیچ خانواده ای حذف نشده، فقط دهک بندی ها تغییر کرده است.

شایعه قطع یارانه سه دهک 

علیرضا محمدی به خبر حذف سه دهک واکنش نشان داد و گفت: این موضوع شایعه است.

وی با بیان اینکه بعد از دو سال در ماه گذشته، داده ها و اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان را بروزرسانی کردیم، ادامه داد: یارانه هیچ عزیزی در این ماهی که هستیم حذف نشده است.

دهک بندی خانوار و چند سوال

رئیس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان در پاسخ به این سوال که چرا یارانه برخی دهک ها واریز نشد؟ گفت: برخی موارد استثنا هم وجود دارد مثل این که شماره بانکی آنها با مشکل مواجه می شود یا به دلایل فوت سرپرست خانواده یارانه به صورت خودکار قطع می شود. دیگر اعضای خانواده باید با مراجعه به پلیس +۱۰ مشکلشان را حل کنند تا مجدد یارانه آنها برقرار شود.

محمدی ادامه داد: خیلی از افراد در سال گذشته و سال جاری مراجعه می کردند و به دهک شان اعتراض داشتند. ما با شاخصه های خودمان بهبودهایی حاصل و نهایتا داده ها بروزرسانی و خیلی افراد مشکلشان مرتفع شد.

اعتراض به دهک بندی در این سایت

محمدی با تاکید بر این که در این بروزرسانی یارانه ای حذف نشده خاطرنشان کرد: اگر برخی خانواده ها به دهک شان اعتراض داشته باشند، می توانند به سامانه حمایتی ما مراجعه کنند هم دهکشان را ببینند و هم اعتراض شان را ثبت کنند، تا به مشکل آنها رسیدگی شود. ما سعی می کنیم در شاخص هایی که به کار می گیرم یا از روش های وسع سنجی استفاده می کنیم و... جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی از هوش مصنوعی استفاده کنیم . اما قانون ما را مکلف کرده که هر شش ماه یکبار اطلاعات و داده ها بروزرسانی شود.

به گفته رئیس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان، دهک شاخص اقتصادی نیست، بحث نسبی و جمعیتی است، بر اساس شاخصه ها اینها را رتبه بندی و به ده قسمت مساوی تقسیم می کنیم که خانواده ها در کدام قسمت قرار بگیرند تا خیلی از دستگاه ها با توجه به ماموریت هایشان با توجه به دهک های خانواده ها خدماتی را به آنها ارائه دهند.

دهک بندی بدون تغییر تا شش ماه

محمدی تاکید کرد: بر اساس برنامه دولت به هیچ عنوان قصد حذف یارانه هیچ خانوار ایرانی را نداریم و هر آنچه که در خبرها به آنها اشاره می شود، صحیح نیست و دهک ها حذف نشده و یارانه خانواده ها حذف نمی شود.علاوه بر این؛ وقتی دهک ها را اعلام کردیم و داده ها را بروزرسانی کردیم تا شش ماه دیگر جابه جایی نخواهیم داشت، اما اگر خانواده ای در رفتار مالی شان تغییراتی داشته باشند، می توانند در سامانه تغییرات را ثبت کنند تا در دهک بندی بعدی لحاظ شود.

به گزارش «حیات»؛ سرپرستان خانوار می‌توانند با استفاده از کد دستوری #کد ملی*۴۳۸۵۷*۴* یارانه خود را استعلام کنند. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha