کد خبر 239545
۲۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۴:۱۹

مقاوم‌سازی سازه‌ها برابر زلزله بدون تخریب با جداگرهای دانش‌بنیان

مقاوم‌سازی سازه‌ها برابر زلزله بدون تخریب با جداگرهای دانش‌بنیان

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به دانش فنی جداگرهای لاستیکی و اصطکاکی دست یافته است که به گفته وی بر خلاف نمونه‌های موجود می‌توان بدون تخریب سازه‌ها، آنها را در برابر زلزله مقاوم‌سازی کرد.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، فرید علیدادی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در گفت‌وگویی، جداساز لاستیکی و اصطکاکی را از دستاوردهای تحقیقاتی این شرکت دانست و گفت: این جداگرها با ترکیب فناوری دو نوع از جداسازهای معروف لاستیکی و لغزشی طراحی شده و در تولید آن حفظ مزیت‌ها و حذف معایب رعایت شده است.

وی اظهار کرد: در این محصول از لاستیک، پلیمر مصنوعی پلی تترافلوئورو اتیلن(Poly tetrafluoroethylene) یا PTFE و استنلس استیل استفاده شده است و با قرارگیری این لایه‌ها بر روی یکدیگر، به ضریب اصطکاک مناسبی برای این جداسازها رسیدیم و با استفاده از خاصیت فشردگی لاستیک، قابلیت بازگردانندگی این محصول را بوجود آوردیم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با تاکید بر اینکه این محصول تاکنون وارداتی بوده است، ادامه داد: این محصول در طول ۵ سال حدود ۲۰ میلیون دلار واردات داشته است.

وی خاطرنشان کرد: از این رو ما با هدف احداث کارخانه و راه‌اندازی تولید انبوه، اقدام به تولید این نوع جداگرها کردیم و در حال حاضر در حال نصب تجهیزات این کارخانه هستیم.

به گفته علیدادی تامین ۵۰ درصدی نیاز داخل هدف این شرکت در فاز اول است.

وی در خصوص معایب جداگرهای مشابه موجود در بازار توضیح داد: یکی از مشکلات جداسازهای مشابه این است که در برابر مولفه قائم زلزله هیچ مقاومتی ندارند. به این معنا که لایه های جداگرها بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و بدون هیچ اتصالی میان بخش‌های بالایی و بخش‌های پایینی این لایه‌ها به تولید می‌رسند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه این عدم اتصال لایه‌ها باعث می‌شود که اگر سازه‌ای در نزدیکی گسل ساخته شود، با مولفه قائم زلزله مواجه خواهیم شد و وضعیت پرتابی را برای سازه ایجاد می‌کند، یادآور شد: ولی جداگرهای ساخته شده در این شرکت به دلیل هندسه خاصی که دارد، موجب می‌شود که حتی اگر سازه بر روی گسل ساخته شود، جدا شدن اجزا و لایه‌های جداگر از یکدیگر امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه جداگرها یکی از بزرگترین و پرکاربردترین روش‌ها برای بهسازی سازه‌ها به شمار می‌روند، افزود: برای مقاوم‌سازی سازه‌های موجود می‌توان از این محصول بهره برد. البته روش‌های دیگری برای این منظور وجود دارد مانند استفاده از جک‌های فولادی و الیاف‌های حفاظتی و غیره و در هر کدام از این روش‌ها برای استفاده از سازه‌های موجود نیاز است تا سازه تخریب شود و ستون‌ها و تیرها تقویت شوند.

علیدادی که با ایسنا صحبت می‌کرد، همچنین گفت: ولی برای استفاده از جدا ساز لاستیکی لرزه‌ای ما نیاز به تخریب نیست و تنها در بالای ستون همکف و زیر همکف می‌توانیم از آن استفاده کنیم و نیروی زلزله را بر سازه کاهش دهیم. این جداسازها برای انواع سازه‌های مسکونی و صنعتی قابل کاربرد است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha