کد خبر 238021
۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۲:۳۲

باکتری‌هایی که رؤیای انسان برای زندگی در مریخ را بر باد خواهند داد

باکتری‌هایی که رؤیای انسان برای زندگی در مریخ را بر باد خواهند داد

باکتری‌های مضر ممکن است رؤیای انسان‌ها برای سکونت در مریخ را از بین ببرند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی حیات، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سفر به مریخ پیچیده‌تر شده است، زیرا باکتری‌های مضری که روی انسان یافت می‌شوند می‌توانند در شرایط سخت این سیاره در آن جا فعال باشند.

بقای این باکتری‌ها می‌تواند برای ماموریت‌های آینده مشکل‌ساز باشد، زیرا موجوداتی که زنده می‌مانند می‌توانند در محیط مریخ جهش پیدا کنند و انسان‌هایی که آن‌ها را با خود باز می‌گردانند، دوباره آلوده کنند.

علاوه بر این، ما نمی‌دانیم که مردم در مریخ چگونه با عفونت مقابله خواهند کرد، زیرا سیستم ایمنی انسان در طول پرواز فضایی تحت استرس و اختلال قرار می‌گیرد.

این مطالعه که توسط ژورنال Astrobiology منتشر شد، چهار میکروب شایع بیماری‌زا را در محیط محرک مریخ شناسایی کرد.

علی رغم کمبود آب، فشار اتمسفر پایین، سطوح بالای اشعه ماوراء بنفش و نمک‌های سمی در محیط اطراف، باکتری‌ها برای دوره‌های مختلف زنده ماندند - و حتی برخی از آن‌ها قادر به رشد بودند.

دانشمندان چهار میکروب را انتخاب کردند که به طور معمول بدون آسیب بر روی ما زندگی می‌کنند، اما در صورت فشار می‌توانند به پاتوژن‌ها (ارگانیسم‌هایی که باعث بیماری می‌شوند) تبدیل شوند. بررسی‌های دیگر نشان دادند که بسیاری از گونه‌های باکتریایی که روی بدن انسان زندگی می‌کنند می‌توانند روی شهاب سنگ‌ها رشد کنند.

این موضوع برخی از دانشمندان را به این فکر واداشت که چگونه این میکروب‌ها می‌توانند در مریخ زنده بمانند.

تیمی به رهبری میکروبیولوژیست مرکز هوافضای کلن آلمان، توماسو زاکاریا، مستعمراتی از Burkholderia cepacia، Klebsiella pneumoniae، Pseudomonas aeruginosa و Serratia marcescens را در محیطی قرار دادند که شبیه صخره‌های مریخ است، رسوبی که سنگ بستر مریخ را می‌پوشاند.

فضاپیمای ناسا دریاچه‌ای باستانی را در سیاره سرخ پیدا کرد که اسرار زیادی در خود دارد، به گونه‌ای که در ابتدا، دانشمندان تصور می‌کردند که سطح مریخ نمونه‌ها را از بین می‌برد. اتفاقی که در عوض افتاد یک غافلگیری کامل بود.

زکریا در گفتگو با ساینس نیوز گفت: در ابتدا فکر می‌کردیم که بقایای سنگی اثر سمی روی سلول‌ها می‌گذارد، بنابراین رشد آن‌ها را محدود می‌کند، اما در عوض، دیدیم که برعکس است.

سه گونه از این میکروب‌ها زنده ماندند و سودوموناس آئروژینوزا به مدت ۲۱ روز به طور پیوسته رشد کردند، اما دانشمندان هیچ ایده‌ای ندارند که این میکروب چگونه زنده مانده است.

با این حال، دانستن اینکه این موجودات قادر به زنده ماندن هستند، مشکلات زیادی را به همراه دارد و فقط محدود به تهدید آن برای سلامتی انسان نیست. وقتی انسان‌ها بالاخره روی مریخ فرود می‌آیند، باید مطمئن شوند که این سیاره به باکتری‌هایی که برای اثبات وجود حیات در مریخ با خود آورده‌اند، آلوده نشده است. اگر موجودات زمینی بتوانند زنده بمانند، کار دشوارتر خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha