کد خبر 237645
۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲

ترامپ در جمع حامیانش در لاس وگاس:

ناتو از آمریکا دفاع نمی‌کند

ناتو از آمریکا دفاع نمی‌کند

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا روز یکشنبه درباره بی مهمات ماندن این کشور در نتیجه جنگ اوکراین هشدار داد و بار دیگر شدیدا علیه ناتو موضع گرفت.

به گزارش گروه سیاسی حیات، «ما درحال پرداخت هزینه ناتو هستیم و چیز زیادی از آن به دست نمی‌آوریم... اگر زمانی به کمکشان نیاز داشته باشیم و به ما حمله شود، فکر نمی‌کنم به ما کمک کنند. من آنها را می‌شناسم». دونالد ترامپ در جمع حامیانش در شهر لاس وگاس این اظهارات را مطرح کرد.

در شرایطی که ابراز نگرانی‌ چهره‌های شناخته شده اروپایی درباره بازگشت ترامپ به قدرت ادامه دارد، او تهدید خود برای خروج آمریکا از ناتو را تلویحا تکرار کرد و بند پنجم آن را برای واشنگتن «ناکارآمد» خواند.

طبق بند پنجم اساسنامه پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، حمله به یک کشور عضو، حمله به همه کشورهای عضو ناتو تلقی می‌شود.

ترامپ بارها در زمان ریاست جمهوری خود از هزینه‌های بالای آمریکا در ناتو و بی‌توجهی آلمان و دیگر کشورهای عضو برای صرف هزینه در این ائتلاف نظامی گله داشت و حتی در سال ۲۰۱۷، ناتو را یک «سازمان منسوخ» خوانده بود.

به دنبال حمایت همه جانبه کشورهای غربی از جنگ اوکراین علیه روسیه، چهره‌های ارشد آمریکایی از قبیل قانونگذاران ارشد جمهوری‌خواه علیه حمایت‌های تسلیحاتی و مالی واشنگتن موضع گرفتند.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در لاس وگاس مواضع بایدن درباره جنگ اوکراین را محکوم کرد و گفت که «ما خودمان مهمات نداریم (اما) مهمات بسیاری را (به اوکراین) می‌بخشیم».

در شرایطی که اخیرا ولودیمیر زلنسکی به وعده ترامپ برای پایان دادن به جنگ اوکراین و روسیه ظرف «24 ساعت» واکنش منفی نشان داد، او باز هم این وعده را تکرار کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha