کد خبر 236954
۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۱

رئیس سازمان ثبت احوال خبر داد:

حدود ۲۵۰ هزار تقاضا از سوی فاقدین شناسنامه ثبت شد

حدود ۲۵۰ هزار تقاضا از سوی فاقدین شناسنامه ثبت شد

رئیس سازمان ثبت احوال کشور تعیین تکلیف فاقدین شناسنامه را از اولویت‌های این سازمان برشمرد و گفت: حدود ۲۵۰ هزار نفر فاقد شناسنامه در سامانه مربوطه ثبت نام کردند.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، هاشم کارگر رئیس سازمان ثبت احوال و معاون وزیر کشور با تاکید بر اینکه موضوع فاقدین شناسنامه به عنوان یکی از دغدغه ها در سطح کشور مورد توجه ویژه مسئولان قرار دارد، افزود: با توجه به اینکه موضوع افراد فاقد شناسنامه، از موضوعاتی بسیار مهمی است که در چند دهه گذشته همواره کشور درگیر آن بود لذا در ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم با توجه به سیاست‌های دولت مبنی بر حل مشکلات مردم، در نخستین سفر استانی رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان، اقدامات ویژه‌ای درخصوص رسیدگی به وضعیت افراد فاقد مدارک هویتی مدعی تابعیت ایرانی این استان در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: به منظور تسریع در انجام امور مربوط کارگروهی تشکیل شده است تا بتوان با ایجاد هماهنگی در بین دستگاه‌های ذیربط اقدامات موثرتری به عمل آید.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در ادامه با اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم و وزیر کشور مبنی بر تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه، ادامه داد: وزیر کشور نیز در این خصوص در اقدامی بی سابقه طی بخشنامه‌ای جامع و کامل به تمامی استانداران، فرمانداران و شورای تامین استان‌ها و شهرستان‌ها، آن‌ها را مکلف به شناسایی و تعیین تکلیف این افراد کرد.

وی در ادامه افزود: به منظور تسریع در اقدامات و با توجه به مصوبه شورای امنیت کشور، سازمان ثبت احوال طی اقدامات ویژه‌ای تعیین تکلیف پرونده‌های موجود را به عنوان اولویت در دستور کار خود قرار داد و طی بخشنامه ای به مدیران کل ثبت احوال استان ها بر رسیدگی به پرونده‌های موجود به عنوان یکی از مهمترین اولویت های کاری تاکید کرد.

معاون وزیر کشور افزود: سازمان ثبت احوال کشور در نخستین قدم با مهیا کردن زیرساخت های لازم، برای این افراد فاقد شناسنامه، تشکیل پرونده داده و به آنان شناسه ای تخصیص داد.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه الکترونیکی به نشانی http://faghedin.sabteahval.ir و ثبت نام حدود ۲۵۰ هزار نفر در این سامانه، افزود: این سامانه به منظور شناسایی، صدور کارت موقت و در نهایت تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه با هدف استفاده از خدمات اجتماعی در راستای تکالیف دستورالعمل مقابله با فقر مطلق و کاهش هزینه های حاکمیتی صورت گرفته است که افراد بتوانند در این سامانه ثبت نام و برای احراز هویت و تابعیت و در نهایت صدور شناسنامه اقدام کنند.

کارگر با بیان اینکه تلاش بر آن است که تأیید یا رد تابعیت ایرانی این افراد و تعیین تکلیف پرونده‌های آنان در سریع‌ترین زمان ممکن به انجام رسد، گفت: هدف ما در ثبت احوال تعیین تکلیف پرونده این گونه افراد است تا این افراد را از مجهول بودن هویت در سطح کشور خارج کنیم و همه افراد مدعی شناسایی شوند؛ در واقع ساماندهی افراد فاقد شناسنامه در اولویت و دستور کار ویژه سازمان قرار دارد.

وی در ادامه یادآور شد: شناسایی و تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه، کاهش هزینه‌های حاکمیتی، کمک به ایجاد سازوکارهای قانونی ارائه خدمت به افراد مشمول، ایجاد سرویس استعلام تصدیق اصالت کارت فاقدین شناسنامه از آثار و نتایج این طرح است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود: تشکیل کارگروه های مشترک بین دستگاه های متولی، حضور میدانی مدیران سازمان ثبت احوال کشور در استان ها و پیگیری موضوعات مرتبط با افراد فاقد شناسنامه در دو سال گذشته از دیگر اقداماتی است که در این خصوص صورت پذیرفته است.

تاکنون شناسنامه‌ای برای این افراد صادر نشده است

وی ادامه داد: تعیین تکلیف هویت افراد یکی از نیازهای امروز کشور است که می‌تواند دولت انقلابی و مردمی را در جهت ارائه خدمات بهتر در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، رفاه شهروندان و ایجاد عدالت در خدماتی که دولت به آحاد جامعه ارائه می‌دهد، یاری کند.

کارگر با اشاره به اینکه با توجه به ایجاد سامانه و بانک اطلاعاتی مختص افراد فاقد شناسنامه، همه اقدامات و مکاتبات در خصوص آنان ثبت و ضبط می‌شود، ادامه داد: در این سامانه برای این افراد شناسه‌ای اختصاصی تعریف شده و با اخذ اثر بیومتریک برای آنان کارت موقت مختص افراد فاقد شناسنامه صادر می‌شود.

وی افزود: در سازمان ثبت احوال یکی از اقداماتی در مرحله اول را مبتنی بر شناسایی این افراد گذاشتیم که بانک اطلاعاتی برای شناسایی این افراد ایجاد شود تا آنها شناسایی شده و تعدادشان مشخص شود و سپس با تعیین وضعیت افراد طبق قانون به آنها رسیدگی می شود.

معاون وزیر کشور با تاکید براینکه تاکنون شناسنامه‌ای برای این افراد صادر نشده چون در مرحله رسیدگی بوده است، گفت: بیشتر این افراد در استان سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، گلستان، کرمان و خوزستان و برخی استان‌های دیگر هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha