کد خبر 235926
۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۱

اهدای خون بمبئی دو اهدا کننده، جان بیمار یزدی را نجات داد

اهدای خون بمبئی دو اهدا کننده، جان بیمار یزدی را نجات داد

دو تن اهدا کننده با گروه خونی نادر O بمبئی در استان فارس به نجات جان بیماری در استان یزد شتافتند.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، پس از مشخص شدن گروه خونی نادر O بمبئی (O'Bombay) یک بیمار در بیمارستان فرخی یزد، انتقال خون استان فارس برای تهیه خون مناسب برای این بیمار دست به کار شد؛ بنابراین گزارش دو نفر با گروه خونی نادر O بمبئی که از پیش توسط اداره کل انتقال خون استان فارس شناسایی شده بودند برای نجات جان این بیمار فراخوان شدند.

به گزارش وبدا، این دو اهدا کننده پس از اعلام نیاز اداره کل انتقال خون استان یزد و آگاهی از وضعیت یک بیمار با گروهی خونی کمیاب o بمبئی O'Bombay و دعوت به شیراز بلافاصله اقدامات لازم را انجام دادند.

این دو اهداکننده مستمر ساکن استان فارس، پس از حضور در مراکز اهدای خون در شیراز و آباده با اهدای خون خود، در این اقدام خداپسندانه مشارکت کردند؛ بنابراین گزارش، خون‌های اهدایی از طریق شبکه ملی خون رسانی کشور و با هماهنگی ادارات کل انتقال خون فارس و یزد سریعاً به انتقال خون استان یزد منتقل شد تا به بیمارستان فرخی یزد ارسال شده و به بیمار دارای خون نادر تزریق شود.

گفتنی است گروه خونی بمبئی اولین بار در سال ۱۹۵۲ توسط بهند در بمبئی هندوستان در کشف شد. تا به حال ۴۵ سیستم گروه خون و بیش از ۳۶۰ آنتی ژن مربوط به دارندگان گروه‌های خونی نادر کشف شده است.

اگر مشابه گروه خونی یک فرد در هر هزار تا ۵ هزار نفر وجود داشته باشد، گروه خونی آن فرد، نادر است و اگر در جمعیت ۵ هزار نفر یا بیشتر مشابه نداشته باشد، به عنوان گروه خونی بسیار نادر محسوب می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha