کد خبر 232732
۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۸

ادعای نیویورک‌تایمز؛

پوتین فرصت را جهت ارسال سیگنال مذاکرات آتش‌بس با کی‌یف غنیمت شمرد

پوتین فرصت را جهت ارسال سیگنال مذاکرات آتش‌بس با کی‌یف غنیمت شمرد

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشت که در بحبوحه کاهش کمک‌های غرب به کی‌یف، رییس جمهور روسیه در پیامی نسبت به آمادگی مسکو برای مذاکرات آتش‌بس ابراز تمایل کرده است.

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت که با توجه به کاهش قابل توجه کمک‌های غرب به اوکراین، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه با توسل به رویکرد همیشگی‌اش درباره جنگ اوکراین مبنی بر «فرصت‌طلبی و بداهه‌پردازی»، در پیامی خواستار آتش‌بس برای پایان این جنگ تقریبا دو ساله شده است.

گزارش تایمز در حالی منتشر شده است که جنگ ۲۲ ماهه روسیه و اوکراین، عملا به بن‌بست رسیده، کمک‌های غرب به کی‌یف در خطر ته‌کشیدن است. همچنین نیویورک‌تایمز مدعی شده است که مسکو تحت فشار فزاینده اقتصادی و ژئوپولیتیکی قرار دارد.

تایمز در این گزارش نوشته است: پوتین دست کم از سپتامبر سال جاری همواره سیگنال‌هایی داده است مبنی بر اینکه از آتش‌بس و متوقف شدن درگیری‌ها در خطوط مقدم فعلی، استقبال می‌کند.

این روزنامه به نقل از دو مقام ارشد اسبق روسیه و نزدیک به کرملین و همچنین مقامات آمریکایی که این پیام را از طرف پوتین دریافت کرده‌اند، این گزارش را منتشر کرده است.

نیویورک‌تایمز مدعی شده است که کرملین پیش از این و در سپتامبر ۲۰۲۲، هرگز چنین پیامی به مقامات آمریکایی ارسال نکرده و این همزمان با مقطعی بود که اوکراین مدعی پس گرفتن بخش‌های قابل توجهی از قلمرو شمال شرقی این کشور بود. به نوشته تایمز، پوتین در آن مقطع نسبت به میزان قلمرویی که نیروهای روسیه تصرف کرده بودند، ابرارز خوشحالی کرده بود.

تایمز تمایل پوتین به آتش‌بس را مصداق رویکردی خوانده که «او پشت درهای بسته در قبال جنگ اوکراین اتخاذ کرده است؛ رویکردی که با فرصت‌طلبی و تصمیمات بداهه‌ درباره این جنگ تعریف می‌شود»!

این روزنامه با اشاره به مصاحبه‌ با روس‌هایی که مدت‌هاست پوتین را می‌شناسند و همچنین گفت‌وگو با مقامات بین‌المللی که با روال کار حلقه داخلی کرملین آشنایی دارند، رییس جمهور روسیه را «رهبری توصیف کرد که با مانور دادن، مخاطرات را کاهش داده و پیش از تصمیم نهایی‌اش تامل می‌کند.»

اما مقامات اسبق روس به نیویورک‌تایمز گفته‌اند که اگر روس‌ها بار دیگر ابتکار عمل را در میدان نبرد به دست بگیرند، تصمیمش را عوض می‌کند.

این گزارش در حالی منتشر شده است که ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین متعهد شده است مادامی که پوتین در راس قدرت باشد، هرگز با روسیه وارد مذاکره نخواهد شد!

واشنگتن‌پست نوامبر ۲۰۲۲ گزارش داد که دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا رهبران اوکراین را به مخابره پیامی مبنی بر استقبال از مذاکرات با روسیه، ترغیب کرده است اما زلنسکی یک سال بعد در نوامبر ۲۰۲۳ گفت که همچنان برای مذاکره آماده نیست مگر آنکه روسیه تمام نیروهای خود را از اوکراین خارج کند.

پوتین فوریه ۲۰۲۲ با هدف کمک به مردم دونباس که از او درخواست حمایت کرده بودند، فرمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین را صادر کرد.

روسیه اندکی پس از آغاز عملیات نظامی، مناطق خرسون، زاپروژیا، دونتسک و لوهانسک را در شرق اوکراین تصرف کرد و سپس به طور رسمی و پس از برگزاری همه‌پرسی به الحاق مسکو درآورد. این مناطق در انتخابات ریاست جمهوری مارس سال ۲۰۲۴ روسیه جزو قلمرو این کشور بوده و در انتخابات شرکت خواهند کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha