کد خبر 225449
۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۳

استاندار آذربایجان غربی خبر داد؛

مرز جدید بین ایران و ترکیه بازگشایی می شود

مرز جدید بین ایران و ترکیه بازگشایی می شود

استاندار آذربایجان غربی از احتمال بازگشایی مرز جدید بین ایران و ترکیه خبر داد.

به گزارش گروه استانی حیات؛ محمدصادق معتمدیان شنبه شب در جلسه شورای راهبردی روابط خارجی آذربایجان غربی از احتمال بازگشایی یک مرز جدید بین ایران و ترکیه خبر داد و گفت: با تصویب نهایی دولت و توافق بین ۲ کشور، این مرز نیز با زیرساخت‌های مناسب در اختیار توسعه مراودات اقتصادی ایران و ترکیه قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به سفر اخیر هیأتی از استان به مناطق شرقی ترکیه و امضای تفاهم‌نامه‌ای با هدف گسترش روابط گفت: مهمترین عامل در توسعه روابط استان‌های مرزی و به تبع آن کشور ایران و ترکیه، بهبود زیرساخت‌ها در مرز است که با همت ویژه آن را دنبال می‌کنیم.

معتمدیان افزود: تفاهم نامه منعقد شده بین ما و استان‌های شرقی ترکیه باید به صورت کامل اجرایی شود تا بتوانیم زمینه را برای ارتقای بیش از پیش همکاری‌ها فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: ۲ کشور ایران و ترکیه برای توسعه مراودات و حل مشکلات در این بخش، مصمم هستند و آذربایجان غربی نیز به عنوان تنها استان مرزی ایران با ترکیه باید نقش خود را در این خصوص به بهترین شکل ممکن ایفا کند.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: مهمترین موضوعی که در این راستا باید مورد توجه نهادهای مسؤول قرار گیرد، عملکرد مناسب واحدهای حاضر در پایانه‌های مرزی هستند که می‌توانند در تسریع تجارت مرزی نقش مهمی داشته باشند.

معتمدیان تجاری سازی مرز رازی را یکی از برنامه‌های پیش روی مدیریت آذربایجان غربی برشمرد و اظهار کرد: در این راستا اقدامات اولیه صورت گرفته و سعی داریم با بهبود زیرساخت‌ها، این امر را به طور کامل عملیاتی کنیم.

وی تاکید کرد: یکی از مؤثرترین اقدامات در راستای تجاری سازی این مرز، اتمام عملیات مسیر خوی - رازی است که با توجه به اعتبار مناسب تخصیص داده شده باید در سریع‌ترین زمان ممکن زمینه بهره برداری کامل از آن فراهم شود.

استاندار آذربایجان غربی یکی دیگر از زمینه‌های ارتقای همکاری بین ایران و ترکیه را توسعه گردشگری عنوان کرد و افزود: باید برنامه ریزی لازم برای جذب گردشگر از کشور ترکیه را در دستور کار داشته باشیم که در این صورت، عایدی خوبی نصیب استان خواهد شد.

در این جلسه مفاد تفاهم نامه امضا شده طی ماه گذشته بین استاندار آذربایجان غربی و والیان استان‌های شرق ترکیه مورد بررسی قرار گرفته و مواع موجود در این مسیر احصا شد.

آذربایجان غربی تنها استان مرزی ایران با ترکیه بوده و ۵۵۰ کیلومتر مرز با این کشور دارد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha