کد خبر 224450
۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۶

انتظار برای تخصیص اعتبار جهت تکمیل یادمان شهدای گمنام

انتظار برای تخصیص اعتبار جهت تکمیل یادمان شهدای گمنام

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ایلام با بیان اینکه ۹۲ شهید گمنام در ۴۲ یادمان استان مدفون هستند، گفت: حدود ۲۰ یادمان از این تعداد نیازمند تخصیص اعتبار برای تکمیل است.

به گزارش گروه استانی حیات؛ سرهنگ " محمدحسین فولادی" اظهار کرد: اعتبارات مورد نیاز یادمان ها و باغ موزه دفاع مقدس استان برای دور دوم سفر ریاست جمهوری برآورد شده که در صورت تصویب و تخصیص، این اماکن تا پایان سال ۱۴۰۳ به طور کامل تکمیل خواهند شد.

وی افزود: سال گذشته تا هفته دولت امسال تعداد هشت یادمان شهدای گمنام استان تکمیل شد و برای سال جاری هم تکمیل پنج یا ۶ مورد یادمان شهدای گمنام ایلام در دستور کار قرار دارد.

فولادی یادآور شد: عمده یادمان های شهدای گمنام با حداقل هزینه و با مشارکت مردم و خیرین احداث می شود و البته حمایت و نگاه استاندار به مقوله ایثار و شهادت و تصویب اعتبار برای تکمیل یادمان ها تاثیرگذار و غیرقابل انکار است.

وی ادامه داد: مزار شهدای گمنام محل زیارت و توجه عموم مردم است و احداث و تکمیل این یادمان ها در کنار هزینه های مصوب، با مشارکت خود مردم انجام می گیرد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان ایلام اضافه کرد: احداث یا تکمیل یادمان شهدای گمنام یکی از خواسته های عمومی است که با تزریق اعتبار و همکاری خیرین میسر می شود.

به گفته وی مدیریت یادمان های شهدای گمنام با افراد فرهنگی یا رزمندگان پیشکسوت دفاع مقدس است که به صورت داوطلبانه نگهداری و حفاظت از این یادمان ها را برعهده دارند که این افراد داوطلب توسط اعضای یک هیات امنا به ریاست فرمانداران هر شهرستان انتخاب می شوند.

فولادی در مورد بازدید از باغ موزه دفاع مقدس واقع در محوطه این اداره کل هم بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون چهار هزار نفر از این باغ موزه بازدید داشته اند و از مهرماه پارسال تاکنون ۱۷ هزار از باغ موزه بازدید داشته اند که عمده آنها را دانش آموزان مدارس تشکیل داده است.

 استان ایلام دارای بیش از سه هزار شهید، ۱۱ هزار جانباز و ۳۰۰ آزاده است که در مقایسه با کل جمعیت استان در دهه ۶۰ (۲۵۰ هزار نفر) بیشترین تعداد ایثارگر کشور متعلق به ایلام است.

مناطق مسکونی استان ایلام بیش از ۳۰۰ بار مورد حمله هوایی رژیم بعث قرار گرفت و تا پایان جنگ تحمیلی و هنگام عملیات مرصاد در محاصره نیروهای عراقی بود.

شرهانی، نقطه ایثار، قلاویزان، سه راهی جندالله، قرارگاه بانروشان، کانال کمیل، قرارگاه شهید باقری، سنگر (دیدگاه) صدام، زمین فوتبال چوار، میمک و کوشک از جمله یادمان های دوران دفاع مقدس استان ایلام هستند.

طبق اسناد به جای مانده و متقن، جنگ تحمیلی در استان ایلام شروع و در همین استان هم خاتمه یافت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha