کد خبر 220727
۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۳

رئیس سازمان اوقاف و امورخیریه:

 وقف پول در حوزه قرآن را در دستور کار قرار دهید

 وقف پول در حوزه قرآن  را در دستور کار قرار دهید

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: وقف پول در حوزه قرآن را در دستور کار قرار دهید و برای این موضوع اهمیت ویژه‌ای قائل باشید که به نتیجه خواهید رسید. از طریق این نوع وقف می‌توان در حوزه امور قرآنی کارهای اثرگذاری انجام داد. 

به گزارش خبرنگار فرهنگی حیات؛ حجت الاسلام سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و رئیس ستادهای عالی مسابقات و حفظ قرآن کریم کشور در نشست تخصصی هفته وقف با موضوع بررسی نحوه مشارکت و هم‌افزایی دستگاه‌ها در اجرایی‌سازی سند توسعه وقف قرآنی گفت: ما امور وقفی مجهول‌التولیه و مفقودالتولیه هستیم، به طور طبیعی واقفان محترم متولی تعیین می‌کنند و متولیان هستند که از لحاظ شرعی و قانونی باید رسیدگی کنند و پاسخگو باشند ما نیز نظارت  نظارت عام و مطلق می‌کنیم. اگر متولی درست عمل نکرد، تذکر می‌دهیم، اگر درست نشد به صورت دیگر عمل می‌کنیم.

وی با اشاره تعداد موقوفه منفعتی در حوزه قرآن افزود: ۵۰۴۴ موقوفه منفعتی که در حوزه قرآن وجود دارد که در آن ذکر شده است برای امور قرآنی است. وقف منفعتی، یعنی شخص واقف آمده است زمین زراعتی یا تولیدی خود را گذاشته و عایدات آن را به نشر قرآن، آموزش قرآن و غیره وقف کرده است. 

حجت الاسلام خاموشی با اشاره به موقوفات انتفاعی گفت: بخشی هم به نام موقوفات انتفاعی وجود دارد که به یک مکان اختصاص داده می‌شود و در آن  قرآن تعلیم داده می‌شود و به صورت منطقه‌ای یا شهری و استانی است. ما اینجا مشاهده کردیم که بعد از شهادت شهید سلیمانی موقوفات قرآنی به این صورت ایجاد شد که با نام شهیدقاسم سلیمانی نامگذاری شد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به کارگشا بودن وقف پول در حوزه قرآن بیان داشت: از زمانی که استفتا پول و سهام را از محضر مقام معظم رهبری به عمل آوردیم، توانستیم حرکت خوبی را در این زمینه انجام دهیم. اخیراً هم به دنبال استفتا وقف سکوها هستیم. علی‌القاعده جواب منفی نخواهد بود. وقف پول میدان را باز کرده است، یعنی می‌توانیم بگوییم جامعه قرآنی در هر شهر و هر استان یک حساب افتتاح و اعلام کند که متولیان این وقف قرآنی‌ها هستند، آن وقف را هم برای آموزش، کتابت، حفظ، توسعه فرهنگ قرآنی یا هر موضوع دیگری که احساس نیاز می‌کنند، انجام می دهند. 

وی با بیان وقف نیت قرآنی گفت: سازمان اوقاف باید ترغیب و تشویق کند تا مردم با نیت قرآنی وقف کنند. این تشویق‌ها حتماً مثمرثمر خواهد بود. اگر در حوزه نشر قرآن وقفی صورت گرفته است، نمایشگاهی هم تشکیل دهیم ببینیم چه نسخه هایی نوشته شده است. اگر وقف در حوزه پژوهش قرآنی بوده است، نتایج آن پژوهش را نمایش دهند تا مردم ببینند، همین شفاف‌سازی عملی است که ما در تمام این مسیر در خدمت شما هستیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان داشت: سازمان اوقاف می‌تواند با مولدسازی و رفتن به سمت جریان انداختن پول‌های راکد، وقف را به سمت رفع نیازهای مردم ببرد و از جانب دیگر به سمت رعایت وقف برای کارهای سودآور اتفاقات خوبی را رقم بزند.

حجت الاسلام خاموشی با اشاره به دانش‌بنیان‌ها گفت: اگر بتوانیم حفظ موقوفه داشته باشیم و افزایش منابع را به صورت منطقی، علمی و عرفی افزایش دهیم، اجرای نیت ما چندین برابر خواهد بود. وقف پول قرآنی را در دستور کار قرار دهید و برای این موضوع اهمیت ویژه‌ای قائل باشید که به نتیجه خواهید رسید؛ از طریق این نوع وقف می‌توان در حوزه امور قرآنی کارهای اثرگذاری انجام داد. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha