کد خبر 218120
۳۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۱

علی‌اف از پوتین عذرخواهی کرد

علی‌اف از پوتین عذرخواهی کرد

رئیس‌جمهوری آذربایجان امروز (پنج‌شنبه) در جریان گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین از او بابت کشته شدن چند پرسنل نظامی روس در جریان درگیری‌های روز چهارشنبه در قره‌باغ عذرخواهی و ابراز تاسف کرد.

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین از تماس تلفنی الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و صحبت در مورد تازه‌ترین تحولات قره‌باغ خبر داد.

پوتین در این تماس تلفنی بر اهمیت امنیت و حقوق شهروندان قره‌باغ تاکید کرد.

علی‌اف به پوتین گفت که تحقیقات کامل در مورد آنچه که برای این نظامیان روس رخ داده، انجام خواهد شد و مسئولان آن مجازات خواهند شد. به گفته او، تماس نزدیک دادستانی کل روسیه و جمهوری آذربایجان در ارتباط با کشته شدن چند عضو نیروهای حافظ صلح روسیه در جریان تحولات بیست سپتامبر آغاز شده است.

رئیس‌جمهوری آذربایجان که کشورش روز سه‌شنبه از آغاز عملیات «ضد تروریسم» در قره‌باغ خبر داده بود، برای ارائه کمک مالی به خانواده این نظامیان روس اعلام آمادگی کرد.

روسای جمهوری روسیه و آذربایجان همچنین بر اهمیت اجرای توافق‌های حاصل شده در مورد توقف درگیری‌ها در قره‌باغ اشاره کردند.

روز چهارشنبه وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای گفت که با میانجیگری فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه، توافقی میان طرف آذربایجانی و نمایندگان قره‌باغ مبنی بر توقف کامل درگیری‌ها حاصل شد. به گفته آنها، اجرای این توافق‌ها با هماهنگی فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه انجام خواهد شد. به دنبال آن امروز پنجشنبه نشستی در شهر یولاخ جمهوری آذربایجان میان طرف‌های ارمنی در قره‌باغ و نمایندگان باکو، آن هم در شرایطی برگزار شد که خبرگزاری‌ها از وقوع تیراندازی در مرکز منطقه قره‌باغ خبر داده و گفتند که ارمنی‌های قره‌باغ، جمهوری آذربایجان را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند.

در همین حال خبرگزاری رویترز هم گزارش داد که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اتهامات مربوط به نقض توافق‌ آتش‌بس در قره‌باغ توسط نظامیان این کشور را رد می‌کند.

رئیس‌جمهوری روسیه امروز همچنین بر اهمیت تضمین حقوق و امنیت جمعیت ارمنی قره‌باغ تاکید کرد و آمادگی باکو برای تعامل با نیروهای حافظ صلح روسیه در این زمینه تایید شد.

پوتین و علی‌اف همچنین در مورد گام‌های اولویت‌دار برای تثبیت بیشتر وضعیت و غلبه بر مشکلات بشردوستانه در قره‌باغ گفت‌وگو کردند. آنها با تشدید مذاکرات در راستای توافق‌های سه‌جانبه ۲۰۲۰- ۲۰۲۲ موافقت کردند. کرملین همچنین تایید کرد که باکو آماده همکاری با نیروهای صلحبان روسیه در مورد تضمین امنیت ارمنی‌های ساکن قره‌باغ است.

این خبر تکمیل می‌شود...

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha