کد خبر 218101
۳۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۱

مسکنی در شورای عالی استان ها توضیح داد؛

چرا تعاونی های مسکن نمی توانند در پروژه های نهضت ملی مسکن مشارکت نمایند؟

چرا تعاونی های مسکن نمی توانند در پروژه های نهضت ملی مسکن مشارکت نمایند؟

معاون تعاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: ما سه نوع تعاونی از جمله تعاونی متعارف، تعاونی مسکن مهر و تعاونی نهضت جهش ملی مسکن داریم که تعاونی تهضت جهش ملی مسکن جدیدا در دولت سیزدهم شکل گرفته است. بنابراین این تعاونی ها اخیر می‌‍ توانند در توسعه نهضت ملی مسکن مشارکت کنند.برخی از تعاونی‌ها سابقه بدی در گذشته داشته‌اند و اکنون در تلاش هستند وارد پروژه‌های نهضت ملی مسکن شوند که ما جلوی آن‌ها را گرفتیم. چون نمی‌توانیم اجازه دهیم به افراد بیشتری خسارت و آسیب وارد کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی حیات، صبح امروز بیستمین اجلاس شورای عالی استان ها به ریاست پرویز سروری و با حضور مهدی مسکنی معاون تعاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در ساختمان شورای عالی استان‌ها برگزار شد.

مسکنی در ادامه این جلسه و پس از ارائه نظرات اعضای حاضر در جلسه و علت مشکلات تعاونی‌های موجود در سراسر کشور گفت: وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با ادغام وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت تعاون تشکیل شد. این وزارتخانه دارای ۵ صندوق تامین اجتماعی، بیمه عشایر، فولاد، بازنشستگی و آینده ساز است که در حال توسعه است. همچنین ۷۰۰ شرکت، ۲ هواپیمایی، بانک توسعه و تعاون، چند سازمان و ... زیرمجموعه این وزارتخانه هستند که وظایف زیادی را بر عهده این ارگان می‌گذارند.

وی درباره چرایی عدم وجود تعاونی‌های مسکن در پروژه‌های نهضت ملی مسکن بیان داشت: ما سه نوع تعاونی از جمله تعاونی متعارف، تعاونی مسکن مهر و تعاونی نهضت جهش ملی مسکن داریم که تعاونی تهضت جهش ملی مسکن جدیدا در دولت سیزدهم شکل گرفته است. بنابراین این تعاونی ها اخیر می‌‍ توانند در توسعه نهضت ملی مسکن مشارکت کنند.برخی از تعاونی‌ها سابقه بدی در گذشته داشته‌اند و اکنون در تلاش هستند وارد پروژه‌های نهضت ملی مسکن شوند که ما جلوی آن‌ها را گرفتیم. چون نمی‌توانیم اجازه دهیم به افراد بیشتری خسارت و آسیب وارد کنند.

معاون تعاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ادامه داد: در نهضت ملی مسکن بیش از 2200 هزار خانه ساخته شده است که 1 میلیون و 110 هزار مورد خود مالکی و ۱ میلیون و ۹۰ هزار هم انبوه سازی و تعاونی ساز بوده است. از این مقدار 840 هزار مورد از سوی تعاونی‌ها ساخته شده است که 802 هزار مورد تحویل داده شده و از این تعداد 38 هزار مورد دچار مشکل شده است. آن 38 هزار مورد در قالب 538 تعاونی بوده است که امروز شناسایی و سوابق آن‌ها را جمع آوری کردیم تا در صورت اقدام به مجوز جدید از فعالیت آن‌ها جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: از این رو ما اساسنامه‌ها را تغییر داده و کف و سقف مواد 6 و 20 قانون تعاون را رعایت کردیم. بر این اساس کف تعداد عضو تعاونی 30 نفر و سقف آن باید 200 نفر باشد. اما برخی از تعاونی‌ها وجود دارند که بالای 2 هزار نفر عضو دارند. یعنی ما سرنوشت 2 هزار نفر را به تصمیمات هیئت مدیره گره زدیم. بنابراین ما به این سمت حرکت کردیم که این تعاونی‌ها را خرد کرده و در قالب تعاونی‌های 200 نفره باز سازماندهی کنیم.

معاون تعاون وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: ما در تعاون بین نظام سرمایه داری و نظام قیمت تمام شده درگیر هستیم. تعاونی‌های مسکن قیمت تمام شده عرضه می‌کنند. در مدل سرمایه داری قیمت فروش قیمت روز ساختمان است ولی در مدل تعاونی قیمت همان قیمت پیش خرید است. تعاونی مسکن ایران تنها مدلی است در دنیا که جواب داده است. هیچ شرکت تعاونی مسکنی در دنیا اندازه تعاونی مسکن ایران نتوانسته خانه بسازد. اما چون دولت‌ها دستاوردهای دولت گذشته را زیر سوال می‌برند این مسئله دیده نمی‌شود.

وی ادامه داد: در مورد تعاونی‌های مرزنشین در دولت سیزدهم اتفاقات خوبی افتاده است. ریشه بسیاری از مشکلات ما در این حوزه نبود آموزش است. اعضای تعاونی‌ها نسبت به حقوق خود آشنا نیستند.

مسکنی اضافه کرد: تعاونی مرز نشین برای این ایجاد شد که یک مرز نشین در ۱۷ استان ایران که ۱۹ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است در 25 کیلومتری مرز زمینی و 50 کیلومتری مرز دریایی یتواند طبق قانونی که در دولت جدید تصویب شد در سال 300 دلار صادرات و 300 دلار واردات در 60 قلم کالا داشته باشد.

معاون تعاون وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تصریح کرد: پیش از این یک دلال از کم اطلاعی هیئت مدیره تعاونی‌های مرزنشین نسبت به حقوق خود سواستفاده می‌کرده و با امتیاز تعاونی‌ها واردات و صادرات را انجام می‌داده و مالیات برای تعاونی‌ها صادر می‌شده است. بنابراین مسئله ناآگاهی سبب تعطیلی و بدهکاری تعاونی‌ها شده است. از این رو آموزش باید برای تعاونی‌ها وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه جنگ بین نظام سرمایه‌داری و سیستم تعاونی محور وجود دارد گفت: ۴۳ سال در این کشور وجود داشته است و بعد از این هم وجود خواهد داشت. این مسئله باعث می‌شود که شرکت‌ها تلاش کنند تعاونی‌ها را کنار بزنند و پروژه‌ها را بگیرند. تعاونی‌ها به دنبال ارائه محصول با قیمت تمام شده بدون برداشت حق العمل هستند اما سیستم سرمایه داری به دنبال سود بیشتر است. از این رو سیستم تعاونی مدل اقتصادی مطلوب اسلامی است و در فرانسه و کشورهای اروپایی نیز به این نتیجه رسیداند که باید سیستم را به سوی سیستم تعاونی ببرند و از ۳ بانک مهم ۲ بانک آن به صورت تعاونی مدیریت می‌شود. در کشورهای اروپایی مدل رشد اقتصادی برابر یک ارزش تعلق می‌گیرد و اعتقاد دارند مدیر کارخانه‌ای که اجازه می‌دهد کارگر در کنارش پیشرفت کند یک ایثارگر است.

مسکنی تصریح کرد: در تاریخ ایران تعاون وجود داشته است و از قبل سیستم بنه وجود داشته است. سیستم قنات یزد یک نوع تعاونی است. بنابراین در فرهنگ ایران تعاون وجود داشته است و در سال 1304 تعاونی شکل گرفته است و نکته مهم این است که هرجا که تعاون شکل گرفته تعاونی موفق بوده است و هرجا که تعاونی به صورت دستوری شکل گرفته است موفق نشده است.

معاون تعاون وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی اظهار کرد: مدل تعاونی یک مدل کاملا اجتماعی است. ابتدا باید مردم به این نتیجه برسند که ما می‌خواهیم رشد اقتصادی داشته باشیم. بنابرین خودشان باید به دنبال یاد گرفتن باشند و آموزش را به گردن دولت نیندازند. از این رو آموزش اگر خود انگیخته باشد ماندگار است و وظیفه دولت تسهیل این مسیر است.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم به شدت در راستای مردمی سازی اقتصاد کمک کرده است و در این مدت اتفاقات خوبی رخ داده است. برای مثال بعد از 13 سال سرمایه بانک توسعه تعاون ۱۴۰ درصد افزایش یافته است. دولت نهم و دهم بانک توسعه و تعاون را بدون زیان به دولت یازدهم و دوازدهم تحویل داده اما دولت سیزدهم با زیان انباشه هزار میلیارد تومانی این بانک را از دولت دوازدهم تحویل گرفته است و بعد از ۱۸ ماه این بانک را از زیان خارج کرده است. ما در این مدت کار منفی را جبران کرده‌ایم و به همین دلیل به چشم نمی‌آید. در این 2 سال بانک توسعه تعاون به اندازه ۱۰ سال یعنی نزدیک به 70 همت تسهیلات داده است.

مسکنی اظهار کرد: زمانی که تعاونی روستایی در سال ۷۰ در کشور شکل گرفته و امروز از میان رفته است نتیجه جنگ اقتصادی آمریکا با ایران است و متاسفانه دولت‌های گذشته نیز در این شکست و از بین رفتن بخش‌هایی از اقتصاد تعاونی کشور نقش داشته است. چرا که هیچ اعتقادی به تعاونی نداشته‌اند. در صورتی که رئیس دولت سیزدهم اعتقاد راسخ به کار تعاونی دارد و بعد از 11 سال سند توسعه تعاون را ابلاغ کرد و در کمتر از دو سال توانستیم 8 هزار تعاونی جدید را فعال کنیم و تنها بخشی باشیم که توانسته است صادرات غیرنفتی خود را به 1.8 میلیارد تومان برساند.

معاون تعاون وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اراده رهبر انقلاب و رئیس جمهور محترم توسعه اقتصاد مردم است گفت: جلسه‌‎ای نبوده است که رئیس جمهور به این مسئله نپرداخته است. نمی‌‎گوییم مشکل وجود ندارد بلکه ایمان داریم با اراده انقلابی و توکل به خدا می‌‍توانیم این مشکلات را حل کنیم.

وی با اشاره به پیشنهاد یکی از اعضای شورای عالی استان‌ها در خصوص تشکیل کارگروه مشترک میان شورای عالی استان‌ها و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در خصوص حل مشکل تعاونی‌ها گفت: ما موافق این مسئله هستیم و امیدواریم به زوی تشکیل شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha