کد خبر 217980
۲۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۹

آلزایمر، جدی‌ترین چالش آینده کشور است

آلزایمر، جدی‌ترین چالش آینده کشور است

یک متخصص روانپزشکی در استان یزد گفت: علی‌رغم ارتقای خدمات بهداشتی-درمانی در سال‌های اخیر و افزایش امید به زندگی در کشور، میزان ابتلا به برخی از بیماریهای طبی خصوصا بیماریهای مغزی هم افزایش یافته است.

به گزارش گروه استان های حیات؛ دکتر رضا بیدکی، ظهر امروز در جمع خبرنگاران حوزه سلامت استان که به منظور بزرگداشت ۲۱ سپتامبر«روز جهانی آلزایمر» برگزار شده، با بیان این‌که میزان ابتلا به برخی بیماری‌ها مغزی رشد قابل تأملی پیدا کرده است، اظهار کرد: از مهمترین و شایع ترین بیماری‌های قرن کنونی می‌توان به آلزایمر اشاره کرد که جزء بیماری‌های دمانس(زوال عقل) است.

وی افزود: دمانس یا زوال عقل از بیماریهای عصبی پیش رونده مغزی است که سلولهای عصبی یا مغزی که قسمتی از آنها مربوط به حافظه است در اثر رسوب مواد سمی از بین می روند.

این متخصص روانپزشکی در استان یزد با بیان این‌که دمانس یا زوال عقل، شامل بیماری‌های دیگری نظیر آلزایمر است، گفت:‌ در این بیماری، حافظه از دست می‌رود و پس از آن یک سری از اعمال مغزی مانند پیدا کردن مسیر و موقعیت،نامیدن اشیاء، شناسایی چهره ها، انجام برخی فعالیت‌های روزمره، تقلید برخی از کارها و... بتدریج دچار اختلال می شود.

دکتر بیدکی تصریح کرد: بی‌قراری، توهم، هذیان بدبینی، مشکل خواب و بی خوابی از جمله عوامل ابتلا به آلزایمر است و در مراحل پیشرفته‌تر نیز باعث تغییرات شخصیتی و رفتاری، سرگردانی، بروز رفتارهای تکراری، مشکل در خواب و بیداری و بی اختیاری ادراری را بدنبال دارد.

این فلوشیپ آلزایمر و پارکینسونیسم با اشاره به این‌که جمعیت کشور به سمت سالمندی سیر می‌کند،‌ اظهار کرد: بنظر می‌رسد در سالهای آتی، آلزایمر یکی از بزرگترین چالش‌ها و نگرانی‌های مروبط به جمعیت کشور ما باشد که نه تنها فرد مبتلا را متاثر می‌کند بلکه مراقبت کنندگان از فرد مبتلا، بار روانی و احساسی زیادی را در قبال بیماری متحمل می شوند.

وی افزود: آمار مبتلایان به آلزایمر در یزد قابل توجه است و دیابت و چاقی که بروز بالایی هم در استان دارند از ریسک فاکتورهای ابتلا به آلزایمر در استان هستند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی یزد مهمترین عامل خطر غیرقابل پیشگیری از این بیماری را سن و جنس افراد عنوان کرد و گفت: این بیماری در افراد با سنین بالاتر و در مردان،شیوع بیشتری دارد.

عضو هیات علمی گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، عواملی مانند بیماریهای قلبی-عروقی، بیماریهای کلیوی، دیابت،کمبود برخی ویتامین‌های مورد نیاز بدن مانند ب ۱۲ و فولیک اسید،اضطراب شدید، استفاده کم از مغز و حافظه، بیماری‌های بدخیم مانند سرطان، افسردگی، اختلال خواب، آپنه خواب، وزن بالا، کم تحرکی وسبک زندگی نامناسب را ازعوامل دیگر احتمال ابتلا به آلزایمر برشمرد.

وی با تاکید بر این‌که هر فراموشی، معادل آلزایمر نیست خاطرنشان کرد: برخی ازافراد در سنین جوانی با شکایت فراموشی و اختلال در یادآوری مطالب ثبت شده در ذهن، به پزشک مراجعه می کنند این درحالی است که بسیاری از فراموشی ها در نتیجه اختلال در تمرکز و توجه، درگیری و مشغله ذهنی، اضطراب، افسردگی، اختلال خواب و ... است و این امر معادل ابتلا به آلزایمر نیست.

بیدکی در پایان به فوبیا یا ترس مرضی از بیماری آلزایمر هم اشاره کرد و گفت: ترس از ابتلا به این بیماری،کمال گرایی در استفاده از حافظه و فراموشی جزیی مطالب را نباید با ابتلا به آلزایمر اشتباه گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha