کد خبر 215857
۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰

اعلام بالاترین سطح هشدار گرما در شهرهای ایتالیا به دلیل موج گرمای جدید

اعلام بالاترین سطح هشدار گرما در شهرهای ایتالیا به دلیل موج گرمای جدید

بالاترین سطح هشدار گرما برای بسیاری شهرهای ایتالیا به دلیل رسیدن موج گرمای جدید به این کشور صادر شده است.

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ روزنامه "تاگس شاو" در مطلبی نوشت: موج گرمای بعدی به ایتالیا می رسد. هواشناسی دمای بیش از 30 درجه را برای این کشور در این فصل سال پیش بینی می کند. مناطق شمال کشور به ویژه آسیب دیده و تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته اند. بالاترین سطح هشدار گرما برای 16 شهر اعلام شده است.

ایتالیا بار دیگر با موج گرما مواجه شده است. مناطق شمالی و مرکزی کشور به ویژه تحت تأثیر قرار گرفته اند. به گزارش سرویس هواشناسی ilmeteo.it ، منطقه پرفشار فعلی "نرو" در رم می تواند به حداکثر دمای 38 درجه برسد. در فلورانس و بولونیا 37 تا 38 درجه گزارش شده و گرما در تیرول جنوبی نیز ادامه دارد.

وزارت بهداشت ایتالیا بالاترین سطح هشدار گرما را برای 16 شهر اعلام کرده است. این بدان معنی است که این می تواند اثرات فیزیکی منفی برای افراد سالم نیز داشته باشد.

البته هواشناسان بر این باورند که موج گرمای فعلی به شدت موج گرمای قبلی در ماه جولای نخواهد بود و حداکثر دما در برخی مناطق به بیش از 40 درجه می رسد. با این حال، چیزی که در حال حاضر کار را سخت‌تر می‌کند این است که انتظار می‌رود گرما حدود پنج روز متوالی ادامه داشته باشد و انتظار می‌رود رطوبت بالا باشد. نتیجه آن شب های گرمسیری است که در دراز مدت استرس زا و خطرناک است. این شرایط گاهی اوقات حتی به ویژه برای افراد مسن، بیماران و کودکان کوچک بسیار خطرناک است.

در شمال ایتالیا نیز نگرانی هایی در مورد دما در ارتفاعات بالا وجود دارد. "دیتر پیترلین"، هواشناس ایالت تیرول جنوبی در پلتفرم آنلاین X، که قبلا توییتر نامیده می شد، نوشت: در مرتفع ترین ایستگاه هواشناسی تیرول جنوبی با ارتفاع 3400 متر، روز دوشنبه 14.5 درجه اندازه گیری شد. پیترلین می گوید: رکورد قبلی 15.4 درجه سانتیگراد است که در جولای 2015 اندازه گیری شد.

به گفته کارشناسان گرمای فعلی در طول هفته ادامه خواهد داشت. با توجه به ilmeteo.it بسته به منطقه، خنک شدن هوا از آخر هفته پیش بینی می شود. این امر احتمالا با طوفان و رعد و برق شدید همراه خواهد بود.

رکورد شکنی گرما در سال 2023

تابستان سال 2023 با دمای بالای خود رکوردشکنی کرد و اکنون در واقع گرم ترین آن از زمان شروع رکوردها در سال 1940 است. این نتیجه توسط سرویس تغییر اقلیم اتحادیه اروپا کوپرنیک در ریدینگ بریتانیا اعلام شد. این سرویس وضعیت گرما در سه ماه ژوئن تا آگوست را در سراسر جهان بررسی کرد.

میانگین دما در طول این دوره 16.77 درجه و در نتیجه 0.66 درجه بالاتر از میانگین - یعنی به طور قابل توجهی بالاتر از رکورد قبلی سال 2019 با 16.48 درجه بود.

"سامانتا برگس"، معاون مدیر کوپرنیک گفت: رکوردهای دمای جهانی در سال 2023 به کاهش خود ادامه خواهند داد. به گفته وی ماه آگوست گرم‌ترین ماه پس از گرم‌ترین ماه‌های جولای و ژوئن است که منجر به گرم‌ترین تابستان شمالی در مجموعه داده‌های ما می‌شود که تا سال 1940 ثبت می شد.

همچنین در ماه‌های اخیر ناهنجاری‌های دمایی سطح دریا در شمال اقیانوس اطلس و اقیانوس جهانی رخ داده است. بر اساس این گزارش از جمله آگوست 2023 دومین سال گرم ثبت شده پس از سال 2016 است، زمانی که یک رویداد گرمایش شدید ال نینو در آن رخ داد.

به این ترتیب این پدیده آب و هوا در حال حاضر دوباره در حال شکل گیری است - که باعث می شود کارشناسان آب و هوا با نگرانی به زمان آینده نگاه کنند. "آنتونیو گوترش"، دبیر کل سازمان ملل، درباره داده‌های کوپرنیک گفت: آب و هوای ما سریع‌تر از آن‌چه بتوانیم رویدادهای شدید آب و هوایی را که به هر گوشه‌ای از کره زمین برخورد می‌کنند، کنترل کنیم، در حال فروپاشی و تغییر است. وی از سران کشورها و دولت ها خواست تا وارد عمل شوند. وی تاکید کرد: ما هنوز می توانیم از بدترین هرج و مرج آب و هوایی جلوگیری کنیم - و لحظه ای برای از دست دادن نداریم.

بورجس، معاون مدیر کوپرنیک گفت: شواهد علمی بسیار زیادی وجود دارد. وی تاکید کرد: ما همچنان شاهد رکوردهای اقلیمی و رویدادهای شدیدتر و مکرر آب و هوایی خواهیم بود که بر جامعه و اکوسیستم ها تأثیر می گذارد. به گفته وی سال 2023 در حال حاضر تنها 0.01 درجه با رکورد فعلی 2016 فاصله دارد.

کوپرنیک اعلام کرد، در ماه اوت گرمی بی سابقه ای ثبت شد. میانگین دمای 16.82 درجه در خشکی 0.71 درجه بالاتر از میانگین سال‌های 1991 تا 2000 و تخمین زده می‌شود که 1.5 درجه بالاتر از دوران پیش از صنعتی شدن 1850 تا 1900 باشد. این باعث شد که آگوست 2023 دومین ماه در بین گرم‌ترین ماه ها در تاریخ ثبت شود. فقط در ژوئیه هوا حتی با 16.95 درجه گرمتر بود.

این نتایج بر اساس تجزیه و تحلیل های کامپیوتری با استفاده از میلیاردها اندازه گیری از ماهواره ها، کشتی ها، هواپیماها و ایستگاه های هواشناسی در سراسر جهان است. محققان آب و هوا می توانند آب و هوای تاریخی را از حلقه های درختان، حباب های هوا در یخچال ها و مرجان ها و موارد دیگر بازسازی کنند.

گرمای استثنایی یک عارضه جانبی نیز دارد و باعث بدتر شدن کیفیت هوا می شود. این را سازمان جهانی هواشناسی (WMO) در ژنو اعلام کرد . پتری تالاس، دبیر کل WMO می گوید که این جنبه اغلب نادیده گرفته می شود.

WMO از جمله به آتش‌سوزی‌های جنگلی و گرد و غبار بیابانی که می‌تواند در هزاران کیلومتر پخش شود، اشاره دارد. بولتن جدید کیفیت هوا و تغییرات اقلیمی به سال گذشته اشاره دارد. از جمله، آتش‌سوزی جنگل‌ها در ایالات متحده آمریکا و امواج گرما همراه با گرد و غبار صحرا در اروپا به شدت بر کیفیت هوا تأثیر می‌گذارد. تالاس همچنین گفت: آنچه در سال 2023 تجربه کردیم حتی شدیدتر بود. جولای گرم ترین ماه ثبت شده بود، با گرمای شدید در بسیاری از نقاط نیمکره شمالی - و این تا اوت ادامه داشت.

وی به آتش سوزی های ویرانگر در منطقه مدیترانه، در کانادا و یکی از جزایر هاوایی آمریکا اشاره کرد. "لورنزو لابرادور"، یکی از کارشناسان، گفت: "دود ناشی از آتش‌سوزی‌های جنگلی حاوی مواد شیمیایی عجیبی است که نه تنها بر کیفیت و سلامت هوا تأثیر می‌گذارد، بلکه به گیاهان، اکوسیستم‌ها و محصولات زراعی نیز آسیب می‌رساند و منجر به انتشار بیشتر کربن و در نتیجه گازهای گلخانه‌ای بیشتر در جو می‌شود.

به گفته WMO، برخی از آلاینده ها بر کیفیت هوا تأثیر می گذارند و در عین حال به تغییرات آب و هوایی نیز کمک می کنند. به همین دلیل است که حفاظت از آب و هوا و بهبود کیفیت هوا دست به دست هم می دهند. پارک ها و دیگر فضاهای سبز در شهرها برای هر دو مهم هستند. WMO گزارش داد که به دلیل توسعه متراکم، دمای این مناطق در شب تا 9 درجه بالاتر از مناطق حومه اطراف است که بر سلامتی تأثیر می گذارد. بر این اساس فضاهای سبز می توانند دما را کاهش دهند، گازهای گلخانه ای را جذب کنند و کیفیت هوا را بهبود بخشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha