کد خبر 203273
۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۵

صعود به ارتفاعات در روزهای پایانی هفته خطرناک است/ ورزشکاران از دره‌نوردی بپرهیزند

صعود به ارتفاعات در روزهای پایانی هفته خطرناک است/ ورزشکاران از دره‌نوردی بپرهیزند

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با ارائه گزارشی از وضعیت ارتفاعات و کوهستان‌های کشور اظهار کرد: به دلیل وقوع رگبار و رعد و برق و احتمال صاعقه و تگرگ در ارتفاعات، کوهنوردی مخاطره آمیز است بنابراین از صعود به ارتفاعات بپرهیزید.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، صادق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با توجه به فعالیت سامانه بارشی در کشور اظهار کرد: فعالیت موج ناپایدار در بخش‌های شمال‌ غرب کشور، البرز غربی و مرکزی همچنین مناطق غربی کشور به‌ویژه از ظهر پنجشنبه تا عصر جمعه(۴ تا ۵ خرداد) به تناوب وزش باد شدید، رگبار و رعدوبرق و احتمال تگرگ را به‌ همراه دارد.

وی افزود: در مناطق فاقد بارش به سبب وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک همراه با کاهش دید و کیفیت هوا وقوع رگبارهای پراکنده طی ساعات بعدازظهر در ارتفاعات مرکزی کشور، ارتفاعات کرمان و زاگرس مرکزی و شمالی، رعدوبرق و احتمال تگرگ، وزش باد شدید در مناطق جنوب شرق خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان همراه با خیزش گردوخاک و شن و طی عصر جمعه (5 خرداد) رگبار و رعدوبرق و احتمال تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت ارتفاعات تهران نیز طی روزهای پایانی هفته گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها و نقشه‌های هواشناسی طی روز پنجشنبه (4 خرداد)، وضعیت جوی کوهستان و ارتفاعات استان تهران آفتابی همراه با وزش باد، به‌تدریج افزایش سرعت باد و افزایش ابر، طی بعدازظهر تا شب به‌تناوب رگبار و رعدوبرق و احتمال تگرگ و وزش باد شدید است.

وی ادامه داد: طی روز جمعه نیز وضعیت جوی این منطقه نیمه ابری، وزش باد شدید به‌ویژه مناطق بالای ٣٠٠٠ متر، بعضی ساعات رشد ابر و رگبار و رعدوبرق و احتمال تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا توصیه کرد: به‌سبب وزش باد شدید به‌ویژه در ارتفاعات شمال‌غرب، البرز غربی و مرکزی، احتمال سقوط و پرتاب شدت از قله‌ها و خط‌ الراس‌های مرتفع وجود دارد بنابراین تمهیدات لازم اتخاذ و تجهیزات مناسب جهت کاهش مخاطره و مکان مناسب برای کمپینگ انتخاب شود.

ضیاییان در پایان تصریح کرد: با توجه به ماهیت رگباری بارش‌ها از تردد در شیب‌های مستعد وقوع سیلاب اجتناب شود. وقوع رعدوبرق و احتمال اصابت صاعقه و تگرگ به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و غروب پنجشنبه در مناطق ذکر شده، کوهنوردی پیش‌بینی و توصیه می‌شود که مردم در زمان وقوع رعدوبرق در مکان‌های امن‌تر پناه بگیرند. دره‌نوردی به‌ویژه در البرز مرکزی و غربی، مناطق شمال‌ غرب و غرب همچنین کرمان در بازه بعدازظهر پنجشنبه تا عصر جمعه مخاطره آمیز است بنابراین از فعالیت‌های دره‌نوردی پرهیز شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha