کد خبر 202412
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۱

ارسال 1270اثر در قالب فیلم و فیلمنامه به جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار

ارسال 1270اثر در قالب فیلم و فیلمنامه به جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار

دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار گفت: ایجاد یک فضای همدلی در قالب جشنواره یکی از مهم‌ترین اهداف ما بود، جشنواره‌ها محل ارزیابی و رقابتی توام با رفاقت هستند تا هنرمندان بتوانند در این حوزه قدم‌های بهتری بردارند و اینکه بتوانند تعاملی جدی با مخاطب داشته باشند؛ یکهزار و 270 اثر در قالب فیلم و فیلمنامه به دبیرخانه رسیده است.

به گزارش گروه فرهنگی حیات؛ حجت الاسلام مهدی حسن‌زاده امروز در نشست خبری با خبرنگاران، اظهارداشت: نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار از 29 اردیبهشت تا 3 خرداد به مدت 6 روز در مشهد برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: افتتاحیه جشنواره از ساعت 17 تا 19 روز جمعه 29 اردیبهشت در جبل‌النور کوهسنگی و اختتامیه آن هم در سوم خرداد در مرکز همایش‌های آستان قدس رضوی و با حضور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور برگزار می‌شود و در این روز جمعی از خانواده‌های شهدای فتح خرمشهر تقدیر می‌شوند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی با بیان اینکه این بنیاد در دور جدید فعالیت‌های کاری خودش توجه ویژه به تولید محصولات دیداری و شنیداری دارد، خاطرنشان کرد: در بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی تاکنون 4 دوره جشنواره ملی برگزار شده که آخرین دوره آن در دی ماه سال 1399 بود و امسال پنجمین دوره ملی و اولین دوره بین‌المللی را برگزار می‌شود و در این دوره موضوع ایثار و شهادت را فراتر ایران دیدیم و به تمامی جوانب و اقدامات ایثارگونه همچون ایثار اجتماعی دیده شده و در مستندها به پهلوانی‌های شهید سلیمانی و جنایات داعش به‌طور ویژه پرداخته شده است.

حسن‌زاده افزود:در عرصه عفاف و حجاب در 44 سال انقلاب کار نشده که یک ضعف است و اتفاقات اخیر ما را برآن داشت که نگاه ویژه به این موضوع داشته باشیم و باید بگوییم که 115 اثر جشنواره از بیش از 1400 اثر ارسالی مرتبط با این موضوع بوده است.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه بین‌الملل رصد کردن آثار مقاومت در کشورهای اسلامی شکل گرفت و 365 عنوان فیلم از 30 کشور به دبیرخانه جشنواره رسید، گفت: هیئت انتخاب 48 عنوان فیلم را پذیرفته که در پرده سینماها به اکران در آید، فیلم‌هایی که از یمن، لبنان، عراق، سوریه، آمریکا، ایتالیا، مالزی، سوریه، اسپانیا، ایران و دیگر کشورها هستند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی با اشاره به اینکه برای برگزیدگان این رویداد فرهنگی و هنری جوایز ویژه و هدایای نفیسی در نظر گرفته شده است، بیان کرد: بزرگترین جایزه جشنواره به مبلغ 5 میلیارد تومان به اثر برتر ملی و بین‌المللی است و برای سایر آثار برتر هم تندیس و جوایز نقدی را داریم.

حسن‌زاده تاکید کرد: همچنین باید اشاره کنیم که به‌زودی دبیرخانه دائمی جشنواره طبق مذاکرات اولیه در مشهد با رویکرد برگزاری جشنواره و ایجاد صندوق حمایت از تولیدات شکل خواهد گرفت.

وی افزود: اگر ما در طول تاریخ قیام سربداران، حمله مغول‌ها، فداییان اسلام به رهبری عالم مجاهد نواب صفوی، قیام گوهرشاد با 6 هزار شهید و قیام 9 دی را داشته‌ایم همه این‌ها از برکت همجواری با امام رئوف است. خراسان‌رضوی دورترین منطقه از مناطق عملیاتی و جنگ‌خیز است اما 18 هزار شهید دفاع مقدس، 51 هزار جانباز و 380 هزار خانواده معظم شهید و ایثارگر مبین آن است که شهدا، جانبازان و آزادگان ما در عرصه جهاد حضور پررنگی داشته‌اند.

حسن زاده نامقی، خراسان رضوی را خواستگاه فاطمیون و مدافعان حرم دانست و افزود: این استان برای دفاع از حرم 12 هزار شهید و جانباز داشته است، گروه‌های جهادی این استان در سیل و زلزله و مواکب اربعین همواره پیش قدم بوده است و تمام این‌ها به برکت سبک زندگی برگفته از زندگی ولی‌نعمت‌مان امام رضا(ع) است.

حجت‌الاسلام مهدی حسن‌زاده با اشاره به شهادت شهید الداغی اظهارکرد: یاد و خاطر شهید الداغی را گرامی می داریم که با اینکه بسیجی یا طلبه نبود، علم غیرت را در دنیا بالا برد و مشاهد کردیم که شعرا و هنرمندان زیادی از دیگر کشورها در واکنش به این اقدام غیرتمندانه او در وصفش شعر سرودند.

مدیرکل بنیاد شهید خراسان‌رضوی گفت: نباید از تلاش دشمن غافل شد، دشمن در جنگ ترکیبی مشهد را هدف قرار داده است، اگر در جشنواره کذایی «فیلم کن» فیلم عنکبوت مقدس را می سازد و حرم امام رئوف و مشهد را هدف قرار می‌دهند، این مسئله نشان از نقاط قوت، جایگاه و اثربخشی حوزه فرهنگی مشهد است.

 حسن‌زاده راهکار مقابله با تلاش‌های دشمن را جهاد فرهنگی دانست و تصریح کرد: ابزار هنر، فیلم و فیلمنامه بسیار مهم است رهبر بارها فرمودند فیلم از صد یا هزار سخنرانی تاثیرش بیشتر است چراکه می‌تواند ملتی را به آینده امیدوار یا ناامید کند.

وی افزود: از همین رو، رویکرد بنیاد شهید این بوده که در کنار تکریم خانواده در حوزه فرهنگ هم تکالیف خود را اجرا کند، بنیاد شهید باید شهید پرور باشد. در طول 9ماه گذشته بنیاد شهید خراسان رضوی به مدد امام رضا(ع) و عنایت شهدا تنها استانی بوده که در سال 1401 سریال ساخت. سریال بچه زرنگ برگرفته از زندگی شهدای فاطمیون بود همچنین اینکه ما پنج هزار ثبت خاطرات والدین شهدا را داشتیم و اکنون به همت همکارانمان «نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار» را برگزار خواهیم کرد.

مدیرکل بنیاد شهید خراسان رضوی در خصوص دیگر برنامه‌های این بنیاد در حوزه فرهنگی خاطرنشان کرد: معاونت فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران مصمم به تلاش در حوزه فرهنگی و ساخت فیلم شهید نواب صفوی هستیم چراکه این شهید خواستگاه فعالیت‌هایش در مشهدمقدس بوده است و پیرو آن با محمدرضا ورزی و مسعود ده نمکی جلساتی را داشته‌ایم و مقرر شد که با مشارکت یکدیگر فیلمنامه را آماده کنند. همچنین پیگیر فیلم شهید کاوه نیز خواهیم بود تا در سال 1403 اکران شود، فیلمنامه مستند سینمایی شهید ابوحامد، علیرضا توسلی نیز در دستور کار است.

دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار نیز اظهارداشت: ایجاد یک فضای همدلی در قالب جشنواره یکی از مهم‌ترین اهداف ما بود، جشنواره‌ها محل ارزیابی و رقابتی توام با رفاقت هستند تا هنرمندان بتوانند در این حوزه قدم‌های بهتری بردارند و اینکه بتوانند تعاملی جدی با مخاطب داشته باشند؛ یکهزار و 270 اثر در قالب فیلم و فیلمنامه به دبیرخانه رسیده است.

ناصر باکیده ادامه داد: آثار از طریق فیلم‌های سینمایی، مستند، پویانمایی و نماهنگ در بخش ملی و بین‌الملل هستند که در مجموع یکهزار و 270 عنوان اثر در قالب فیلم و فیلمنامه، در سه بخش فیلمنامه، سینمای ملی و سینمای بین‌الملل به دبیرخانه رسیده است و از طریق هیئت‌های مختلف انتخاب، بررسی شدند.

وی افزود: در بخش فیلمنامه 219 فیلمنامه به دبیرخانه رسید که هیات انتخاب 40 عنوان را پذیرفت که این مسئله در نوع خود بی‌نظیر است و نشان از استقبال نویسندگان ما از بخش فیلمنامه است.

باکیده با بیان اینکه در بخش ملی 644 اثر به دست ما رسید، افزود: بخش ملی شامل مسابقه اصلی و مسابقه ویژه است، در بخش بین‌الملل نیز از آنجا که فعالیت گسترده‌ای نسبت به اسلام و ایران‌هراسی وجود دارد، هدف رصدکردن جریان تولید آثار سینمایی در مجموعه سرزمین‌های اسلامی است. با توجه به اینکه جریان دیجیتال وارد سینما شده و امکان دراختیار قراردادن امکانات به فیلمسازان را سهل کرده است در این بخش از 30 کشور جهان فیلم به ما رسید که در مجموع 365 عنوان فیلم هستند.

وی افزود: هیئت انتخاب که تلاش کردیم ترکیبی از هنرمندان داخلی و خارجی باشند، 48 عنوان فیلم را از میان آثار بخش بین‌الملل پذیرفتند که این آثار از کشورهایی نظیر لبنان، یمن پاکستان، عراق، فرانسه، الجزیره، آذربایجان، ازبکستان، سوریه، مالزی، اسپانیا و ایران بودند.

ناصر باکیده بیان کرد: در مجموع 159 عنوان فیلم در جشنواره نمایش داده خواهد شد.همچنین اینکه براساس مذاکراتی که از طریق بنیاد شهید با شهرداری شده دبیرخانه دائمی این جشنواره در مشهد با رویکرد ایجاد صندوق حمایت از تولیدات ایجاد خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار از 29 اردیبهشت تا 3 خرداد در چهار سالن پردیس سینمایی مهر کوه‌سنگی مشهد، از ساعت 9:30 صبح تا 19 برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha