کد خبر 202401
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۹

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با مقامِ طالبان: تامین حق‌آبه هیرمند مطالبه جدی ایران است

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با مقامِ طالبان: تامین حق‌آبه هیرمند مطالبه جدی ایران است

وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با سرپرست وزارت خارجه هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان تامین حق‌آبه ایران از هیرمند به صورت عملی را مطالبه جدی جمهوری اسلامی ایران خواند.

به گزارش گروه سیاسی حیات؛ حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز (چهارشنبه) ۲۷ اردیبهشت ماه در تماس تلفنی با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه هیأت حاکمه سرپرستی موقت افغانستان، درخصوص موضوع حق‌آبه هیرمند و سایر مسائل فیمابین به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلفنی، تاکید سرپرست وزارت خارجه افغانستان بر پایبندی هیأت حاکمه افغانستان بر حق‌آبه ایران را مثبت ارزیابی کرد و در عین حال اظهار داشت: رهاسازی آب از سوی افغانستان و تامین حق‌آبه ایران به صورت عملی، مطالبه جدی جمهوری اسلامی ایران است و این امر بر مناسبات فیمابین تاثیر دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به مشکلات فراوانی که عدم تامین حق‌آبه ایران و خشکسالی ناشی از آن بر مردم سیستان و بلوچستان تحمیل کرده، ابراز امیدواری کرد طرف افغانستانی اهتمام لازم را در رهاسازی آب این سد و رساندن آب به سیستان داشته باشد.

امیرعبداللهیان همچنین بر اجرای دقیق و کامل بندهای پیش بینی شده در معاهده ۱۳۵۱ درباره آب هیرمند، از جمله امکان بازدید یک کمیته فنی مشترک بین دو کشور از وضعیت آب موجود در سمت افغانستان، تاکید کرد و آن را برای ایران بسیار مهم خواند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به تلاش دشمنان برای تخریب مناسبات دو کشور، برخی تنش‌های مرزی را عاملی منفی خواند و بر مسؤولیت افغانستان بر عدم تکرار آن تاکید کرد و افزود: تعهد به امنیت مرز مشترک، خط قرمز ماست.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در این گفت‌وگو، با اشاره به مشکلات کشور خود از جمله خشکسالی و مسائل فنی، بار دیگر بر حق‌آبه ایران مطابق معاهده هیرمند تأکید کرده و بر تلاش طرف افغانستانی برای رفع مشکل آب و نیز موضوعات مرزی تصریح کرد.

وی بر تعهد افغانستان بر امنیت مرزها با همسایگان نیز تأکید کرد.

طرفین در خصوص پروژه برق ، راه آهن و تجارت مرزی هم تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان در پایان بار دیگر بر ضرورت فوری رهاسازی آب و بازدید تیم مشترک فنی از وضعیت آب موجود در سد کجکی تأکید کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha