کد خبر 165964
۱۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۳

متوسط افزایش قیمت خودرو 30 درصد/ وزارت صمت مجوز تغییر نرخ را دارد


متوسط افزایش قیمت خودرو 30 درصد/ وزارت صمت مجوز تغییر نرخ را دارد

سخنگوی شورای رقابت با بیان اینکه متوسط افزایش قیمت خودرو تا 30 درصد است،گفت: وزارت صمت اجازه دارد که در قیمتهای اعلام شده از سوی شورای رقابت دست برده و قیمت را پایین تر هم اعلام کند.

به گزارش گروه اقتصادی حیات؛ اسماعیل شجاعی در مورد گمانه زنی‌های افزایش قیمت خودرو و رشد 70 تا 80 درصدی قیمت خودرو، اظهار داشت: نکته اول اینکه شورای رقابت قیمتی اعلام نمی‌کند؛ شورای رقابت سیاست‌های کلی را تنظیم و دستورالعمل را به سازمان حمایت ارسال کرد و این سازمان نیز محاسبات را انجام داده و نتیجه را به کارگروه خودروی شورای رقابت ارسال کرد.

 

سخنگوی شورای رقابت افزود: کارگروه خودرو با بررسی این محاسبات و تصویب در صحن شورای، نتیجه نهایی را به وزارت صمت ابلاغ کرد.

 

وی با بیان اینکه وزارت صمت مسئول اعلام قیمت است، گفت: ما سقف قیمتی در نظر گرفته‌ایم و وزارت صمت می‌تواند پایین‌تر از قیمتی که ما ابلاغ کرده‌ایم قیمت را تعیین و اعلام کند؛ به عنوان مثال اگر شورای رقابت برای خودرویی مجوز افزایش 70 درصدی داده باشد اما وزارت صمت تشخیص دهد که این خودرو باید 30 درصد افزایش قیمت یابد می‌تواند نظر خود را اعمال کند، بنابراین ما عددی را اعلام نمی‌کنیم.

 

شجاعی در مورد اینکه بنابراین وزارت صمت حق دارد که در مجوز شورای رقابت دست ببرد، تصریح کرد: بله وزارت صمت این مجوز را دارد؛ منتهی نمی‌تواند از سقف مدنظر بالاتر ببرد و می‌تواند قیمت را پایین‌تر اعلام کند. وزارت صمت شاید به دلایل مختلف بخواهد در مجوز قیمتها دست ببرد.

 

وی افزود: متوسط افزایش قیمت حدود 27 تا 30 درصد خواهد بود.

 

سخنگوی شورای رقابت در مورد اینکه آیا افزایش قیمت 100 درصدی هم داریم، گفت: ما هیچ عددی اعلام نمی‌کنیم و وزارت صمت باید اعداد را اعلام کند.

 

شجاعی تاکید کرد: 100 تا 150 درصد نسبت به قیمت موجود در بازار کاهش قیمت خواهیم داشت و قیمت‌های دلالی شکسته خواهد شد.

برچسب‌ها